Zlato verzus striebro. Oplatí sa investovať úspory do drahých kovov?

Zlato sa vo všeobecnosti považuje ako bezpečný prístav pre naše úspory. Nie je to inak ani v investičnom svete, kde ľudia hľadajú alternatívu k tradičným akciám a dlhopisom. Z času na čas sa ale pozornosť upriami aj na striebro. Investovanie do striebra je relatívne dostupné, najmä v porovnaní s jeho zlatým variantom. Prakticky je už len… Prečítať celé
Vydané 23. septembra 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Zlato sa vo všeobecnosti považuje ako bezpečný prístav pre naše úspory. Nie je to inak ani v investičnom svete, kde ľudia hľadajú alternatívu k tradičným akciám a dlhopisom. Z času na čas sa ale pozornosť upriami aj na striebro.

Investovanie do striebra je relatívne dostupné, najmä v porovnaní s jeho zlatým variantom. Prakticky je už len na nás či sa rozhodneme obstarať si fyzické produkty alebo virtuálne (napr. fondy na burze). K dispozícii je široké spektrum možností, ktoré uspokoja naše investičné preferencie.

Prečo investovať do striebra?

Striebro

Striebro je priemyselný aj investičný kov — čo výrazne ovplyvňuje jeho cenovú výkonnosť a výhľad. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Ak sa rozhodneme diverzifikovať portfólio a vymaniť sa tak spod inflácie, tak strieborný kov sa javí ako atraktívna možnosť. Na rozdiel od papierových mien má striebro väčšiu hodnotu a nepodlieha rovnakým rizikám znehodnotenia. Slúži ako majetok, ktorý chráni naše bohatstvo v neistých ekonomických časoch.

Tento vzácny kov je neoddeliteľnou súčasťou priemyselných procesov. Využíva sa pri výrobe širokej škály produktov – od luxusných šperkov, bežných batérií, zdravotníckeho vybavenia až po mikročipy. Okrem toho hrá aj kľúčovú úlohu v niektorých inovačných odvetviach, ako je solárna energia a elektromobilita. Mnohí analytici predpovedajú, že dopyt po striebre pravdepodobne v nasledujúcich rokoch podstatne vzrastie.

Investovanie do striebra teda môže byť spôsob, ako staviť na technologický pokrok a hnutie čistej/zelenej energie.

Nie je všetko striebro, čo sa blyští

Po starostlivom zvážení trhových podmienok a rozumného finančného plánovania sa investícia do striebra môže ukázať ako dobrý nápad pre tých, ktorí chcú diverzifikovať svoje portfólio.

Striebro má hodnotu vo viacerých kategóriách, jeho cena môže divoko kolísať. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Riziká

  • Jedným z hlavných rizík je nestabilita striebra na trhu, pretože cena môže rýchlo fluktuovať.
  • Navyše, existuje riziko krádeže alebo straty fyzických strieborných mincí alebo tehličiek. Je nevyhnutné zabezpečiť ich a zvážiť poistenie.
  • Dôležité je taktiež uvedomiť si, že vkladanie väčšej časti svojich finančných prostriedkov do jedinej komodity prináša koncentrované riziko. Ak by cena striebra prudko klesla alebo by sa na trhu objavila iná nepredvídateľná udalosť, môže to mať negatívny vplyv na celkovú hodnotu našich úspor.
  • Striebro ako hmatateľná komodita neponúka žiadne úroky ako dlhopisy či akcie. Jediný spôsob ako „zarobiť“ je predať ho počas rastu cien.

Striebro verzus zlato

Zlato a striebro sú obzvlášť obľúbené komoditné investície, z veľkej časti kvôli ich historickému vzťahu s peniazmi. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Faktom je, že trh so striebrom je oveľa skromnejší ako ten so zlatom. So striebornou komoditou sa totižto obchoduje menej, preto vykazuje oveľa väčšiu  volatilitu  alebo cenové výkyvy ako jeho drahšia alternatíva.

Čo sa týka cien tak na Slovensku kúpime kilo investičného zlata za viac ako 61-tisíc. Naopak striebro sa predáva na úrovni tisíc eur.

Tí, ktorí uvažujú o predaji strieborného kovu, to budú mať na trhu náročnejšie v porovnaní s predajom zlata. Trh so zlatom je atraktívnejší, transparentnejší a ponúka širokú škálu dôveryhodných a bezpečných miest na investovanie. Ľudia považujú zlato za lepšiu formu zabezpečenia. Striebro je náchylnejšie na vplyvy recesie a ekonomické tlaky, ktoré zasahujú aj výrobné spoločnosti. Nepriaznivá hospodárska situácia sa môže odzrkadliť aj na cenách priemyselného zlata, ale globálne je tento žltý kov spoľahlivejší.

Zlato je tiež známe ako „proticyklická investícia“. To znamená, že stúpa, keď hlavné aktíva klesajú a naopak. Historicky platí, že čím horšie sa darí akciovému trhu, tým viac investorov sa obracia k zlatu. Naopak, v časoch prosperity majú investori tendenciu predávať zlato a investovať peniaze do aktív.

Avšak je dôležité poznamenať, že striebro má v priemysle a obchode podstatne väčšie uplatnenie než zlato. Približne polovica striebra obchodovaného na trhu sa využíva v komerčných odvetviach, vrátane stomatológie a elektroniky. Naopak, zlato má len obmedzené komerčné využitie. Ak sa napokon rozhodnete ukryť svoje úspory do drahých kovov, tak sa nezabudnite poradiť s odborníkom.

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

  • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
  • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.