RECENZIA: Láska padá z neba? Kórejská dráma, pri ktorej žiadne oko nezostane suché

Kontroverzná téma režimu Severnej Kórei, láska dvoch ľudí a boj o život. Srdcervúca k-drama vás razom vtiahne do života úspešnej ambicióznej a mierne povýšeneckej ženy, ktorá sa preberie do krutej reality. Aký ju čaká osud? Ovplyvní jedna jediná náhoda razom celé jej bytie? Odviata do Severnej Kórei Sladký názov? To nie je všetko. Dej vás… Prečítať celé

Kontroverzná téma režimu Severnej Kórei, láska dvoch ľudí a boj o život. Srdcervúca k-drama vás razom vtiahne do života úspešnej ambicióznej a mierne povýšeneckej ženy, ktorá sa preberie do krutej reality. Aký ju čaká osud? Ovplyvní jedna jediná náhoda razom celé jej bytie?

Odviata do Severnej Kórei

Sladký názov? To nie je všetko. Dej vás prekvapovať naozaj neprestane. Vôbec môj druhý seriál, ktorý som z tvorby Južnej Kórei videla. A záver? Zamilovala som sa. Pomaličky, až som podľahla úplne. Spánková deprivácia zaručená, niekoľko hodinový maratón pri televízii so servítkami v ruke vám dá skutočne zabrať. Dej vás neprestáva prekvapovať.

Príbeh rozpráva o  juhokórejskej bohatej biznismanke Yoon Se-ri. Ego, honba za úspechom, rozvrátená rodina bažiaca po peniazoch – aj takto sa dá v krátkosti charakterizovať jej život. Na rodinnom stretnutí má jeden zo súrodencov zdediť otcovu firmu. Pokiaľ ide o dedenie, už vám ani brat nie je najmilší. Otec sa rozhoduje pre úspešnú a cieľavedomú Se-ri. Po búrlivom stretnutí sa mladá žena chystá vyčistiť si hlavu a vzlietnuť k oblakom na padáku. „V mojom živote nastane zmena“, zahlási. Zrazu sa neočakávane strhne tornádo a náhodou havaruje v demilitarizovanom pásme v Severnej Kórei. A – zmena nastala.

 

Návrat domov skomplikuje nielen láska

Život sa jej obracia hore nohami. Pri obchôdzke na ňu narazí severokórejský pohľadný kapitán Ri Jeong-hyeok. Vymenia si očný kontakt a v ich pohľade vidíme zdesenie. Z oboch strán. Kapitán v sekunde netuší, ako konať. Priniesť Se-ri späť do Južnej Kórei? Nemožné! Zatknúť ju a priviesť na základňu? To by bol pre ňu definitívny koniec. Skryť ju doma priamo vo svojej obývačke?  Skvelé riešenie! Ri so svojou posádkou sa po celý čas snažia dostať zablúdenú ženu domov. Rešpekt sa premieňa v priateľstvo. Priateľstvo sa premieňa na lásku. Chémia medzi nimi existuje dokonca aj v reálnom živote. Romantické srdce diváka poteší fakt, že herci sú v skutočnosti manželmi.

INZERCIA

V seriáli postavy zisťujú, že toto stretnutie im zariadil pravdepodobne sám osud. No návrat k domovine nebude jednoduchý. Plány im kazí rodina Se-ri a mocichtivý dôstojník štátnej bezpečnosti Cho Cheol-gang. A – vzájomná náklonnosť. Bohatá, krásna, ale zranená žena, ktorá sa naučí milovať seba aj ostatných, vie byť veselá i drzá. Takáto je Se-ri, ktorá i napriek všetkému nachádza najväčšiu silu a lásku u toho najláskavejšieho muža – kapitána Ri.

Dramatické vzťahy a smrť

Aby sme nezostali len pri hlavných protagonistoch, dej naberá obrátky aj iným smerom. Mocní ľudia zo štátnej bezpečnosti dali zabiť Riiho brata, pretože mal dôkazy o nezákonnom konaní vyšších úradníkov. Ri sa dožaduje spravodlivosti. Medzitým sa príbeh zamotá s jeho bývalou snúbenicou menom Ye-jin Son a Binom Hyeonsonom, ktorý si chcel Se-ri vziať za ženu len kvôli majetku. Dramatické vzťahy obmieňajú priateľstvá. Silné priateľstvá.

Medzi vojakmi, ktorí sú v posádke Riiho Jeonga môžeme sledovať, aká je medzi nimi lojalita a láska, ktorá rastie každou ďalšou časťou seriálu. Stáva sa z nich jedna veľká rodina. Nerozlučiteľné puto si vybudovali aj so Se-ri, o to ťažšie je pre nich každé jedno lúčenie s ňou. Možno sa vám bude zdať množstvo rozlúčok zbytočných, no je tomu tak preto, že ich spoločný čas je pominuteľný. Politika dvoch štátov im nedovolí byť spolu. A pred každým lúčením sú v domnienke, že je to definitívne ich posledné stretnutie.

Dej sa netočí len okolo hlavných protagonistoch. Zdroj: CJENM

Seriál poteší aj každú umeleckú dušu

Dej je napínavý, no ani napriek tomu postavy neobchádza dôvtip a situačný humor. Svet je zrazu v rovnováhe. Preliate slzy a napätie miestami zameníte za smiech. Sú momenty, pri ktorých sa dokonca aj nahlas zasmejete.

Dušu umelca pohladí i decentná hra na klavíri. Ri predtým, ako mu zahynul brat, bol klavírnym virtuózom.  Už vtedy hlavnú herečku zachránila jeho slastná hudba. Zisťuje, že Riiho zahliadla vo Švajčiarsku práve vtedy, keď jej život prestal dávať zmysel. Aj napriek tomu, že scéna vyzerá ako úplne klišé, zmäkne pri nej aj to najchladnejšie srdce.

Na obrazovke zároveň môžeme vidieť rozdiely medzi Severnou a Južnou Kóreou, no zároveň sú podané veľmi opatrne a zmierlivo. Navyše to vôbec nie je typická „oddychovka.“  V jednej epizóde sa toho odohrá toľko, že potrebujete zostať sústredený po celý čas. Neprekvapujúc, aj pre kórejčinu. Zasiahne vás niekoľko emotívnych momentov, pri ktorých sa vám slzy budú tisnúť do očí. Ak ide o záverečné epizódy, niektorým budú tiecť potokom.

Za hranicami Južnej Kórei vznikli aj nerozlučné priateľstvá. Zdroj: CJENM

„Ak sa vzdáte čakania, bolesť zo straty vás zabije. Preto čakám…“

Všeobecne si na k-dramach v dnešnej presexualizovanej dobe cením, že náklonnosť a láska sa v nich prejavuje odlišne. Ostýchavo, nežne, jemnejšie. Vzťahy sa aj v tomto príbehu vyvíjajú pomalšie, no zároveň horlivo čakáte, kedy sa posunie na ďalší level. Z času na čas by sa tým mohla inšpirovať aj západná tvorba. Sex predáva, no nie sme ho už presýtení? Ak milujete romantické príbehy, táto k-drama je jedna z tých, ktorú musíte zaručene vidieť. Bez vulgárností a aj napriek tomu z obrovskými číslami sledovanosti.

Navyše, úspech zaručuje aj osvedčený tím: skvelá scenáristka, profesionálny režisér, výber hereckých hviezd, ktoré sa dokonale hodia do nádherného milostného príbehu. Kapitánovi vojaci, dedinské zvedavé ženy milujúce klebety a vzrušujúce novinky dodávajú do vážnosti správnu dávku zábavy a šťavy. O vizuálnom spracovaní nehovoriac. Ako ošúchaný jav môže pôsobiť, že hlavné postavy sú najtalentovanejšie a zároveň fyzicky najkrajšie, čo ale nezaraďujem medzi negatíva.

 

Scenáristka dokázala vyvážiť drámu, komédiu, témy i závery a zároveň udržať človeka po celý čas pri obrazovke. Táto séria je možno aj preto lahodiacou nielen vašej duši, ale aj oku. Zápletka do detailov premyslená a skutočne originálna. O hereckých výkonoch nehovoriac. A na záver už len slová kapitána Riiho, ktoré mi utkveli hlboko v pamäti: „Ak sa vzdáte čakania, bolesť zo straty vás zabije. Preto čakám…“

Hlavné postavy tvoria pár nielen na obrazovke, ale aj v skutočnom živote. Zdroj: Pexels.com

Pokračujte na ďalší príspevok »