Prečo je K-pop celosvetovo populárny?

Kórejský pop ovládol svet K-pop – mainstreamová popová hudba z Južnej Kórey – má odlišný recept na vytváranie globálnych hitov. Hlavná zložka – návyková skladba – sa spája s charakteristickým tanečným pohybom a je zabalená do honosného videa. Skladby sú neuveriteľne chytľavé aj vďaka opakovaniu ich najvýraznejších veršov a refrénu. Také chytľavé, že ich po… Prečítať celé
Vydané 12. februára 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , , ,

Kórejský pop ovládol svet

K-pop – mainstreamová popová hudba z Južnej Kórey – má odlišný recept na vytváranie globálnych hitov. Hlavná zložka – návyková skladba – sa spája s charakteristickým tanečným pohybom a je zabalená do honosného videa. Skladby sú neuveriteľne chytľavé aj vďaka opakovaniu ich najvýraznejších veršov a refrénu. Také chytľavé, že ich po dlhú dobu nedokážete dostať z hlavy.

K-pop sa stal internetovou senzáciou vďaka jeho pevnej fanúšikovskej základni. Je úplne odlišný od ortodoxného amerického popu, napriek tomu zožal úspech aj v USA. Hudba pochádzajúca z Južnej Kórey odráža novú kórejskú generačnú kultúru a skladbu hudby, ktorá odráža žánre R&B, hip-hop, experiment, rock, jazz, tanec, disco a klasiku.

Milovaný a nenávidený Gangnam Style

Pred ošiaľom BTS a Blackpink tu boli dominantné K-popové skupiny ako Big Bang, 2 NE1, EXO, Girls Generation a Super Junior. Pamätáte si dokonca na sólového umelca PSY? Ten za svojich čias prekonal všetky rekordy vydaním piesne „Gangnam Style“. Bol populárny po celom svete a mal dlhodobo obrovský ohlas.

Spevák PSY pred niekoľkými rokmi spôsobil na internete hotový ošiaľ. Jeho skladbu bolo počuť všade a po celý čas. Zdroj: Thedailybeast

 

Klipy rozprávajú príbeh

Majestátne kulisy a rozprávanie príbehu v hudobných videoklipoch je často osobité. Umelec pri prezentovaní svojich videí mení pop na western, niekedy až dodáva až kreslený vzhľad. Dej v príbehu v klipe nebýva zložitý. Spolu s dizajnom rezonuje s publikom. Môže byť v spojení zábavy, ľahkosti a vtipu, čím oslovuje širší okruh divákov. Príbeh je tiež vykreslený synergiou herectva a tanca v skladbe s techno beatmi.  Pridajme k tomu atraktívne kostýmy, nákladnú produkciu a energické koncerty, ktoré K-pop prináša, aby zaujal naozaj každého.

Trendové módne kúsky sú základom šatníku kórejských popových hviezd. Zdroj: soompi

Špičková choreografia a očarujúce tanečné pohyby

Choreografia a tanečné pohyby sú v kórejskej hudbe priam epické. K-popový umelec je svetovo známy tým, že s ľahkosťou urobí aj tie najzložitejšie a najzábavnejšie pohyby. Okrem toho podstupuje dôsledný tréning a tvrdú prácu pre dosiahnutie dokonalého výstupu, ktorý sa dostane k publiku.

Hovorí sa, že všetky idoly K-popu vznikli vďaka prísnemu tréningovému režimu a kreativite v choreografiách profesionálnymi tanečníkmi. Kórejskí umelci sú z hľadiska tanca vo vlastnej lige. Ich tréningový režim v tanci, speve a prezentácii je prísny. Ich krv, pot a slzy prinášajú prvotriedny výstup ohromujúcich choreografií a atraktívnych tanečných pohybov. Medzi najlepších skupinových tanečníkov, ktorý sú na vrchole patria BTS, Red Velvet, Twice, Seventeen, Astro, BlackPink, Monsta X a TXT.

 

Kontrast západu

Kórejský umelec a K-pop skupina majú kontrastné osobnosti ako umelci západu. Sú skromnejší, citlivejší a komunikatívnejší. Väčšina kórejských umelcov sa dostáva na vrchol vďaka prísnym tréningom od mladého veku. Pred dosiahnutím úspechu často prechádzajú duševným, fyzickým a psychickým utrpením.

Napriek tomu, keď nadobudnú kariérny úspech, zostávajú pokorní a nasledujú svoj tréning s rovnakou disciplínou ako doposiaľ. Okrem toho je umelec neustále v stave učenia. Zlepšujú si jazyk, prezentáciu a zručnosti; súvisiace s tancom, aby dosiahli ďalšie vrcholy vo svojej hudobnej kariére.

Nezameniteľná móda a ikonické oblečenie

Ich móda je jedinečná; muži a ženy sú skôr plachí, roztomilí a očarujúci svojím jemným a citlivým vzhľadom, než hlučným, vulgárnym a sebestredným premietaním. Navyše, používanie make-upu a farebného balzamu na pery ich robí výraznejšími ako iné hudobné skupiny. Make-up produkty používajú muži, ženy a dokonca aj sóloví umelci.

Podľa Kpopmap kórejskí umelci udávajú trendy v oblasti módy. Už skôr ako BTS boli členovia Big Bang známi svojim zmyslom pre štýl a módou. Súčasťou ich osobnosti je aj farbenie vlasov a nosenie príťažlivého oblečenia. Napriek tomu, že ide o obrovské hviezdy, ich synergia a schopnosť priniesť to najlepšie z každého člena skupiny je jedinečná.

Vizuálna prezentácia je jedným z krokov vedúcich k úspechu. Zdroj: Pexels.com

 

Nápadité melódie a hudobnej kompozície

Používanie rôznych melódií, rytmov a anglických fráz napomáha k vytvoreniu svetového hitu. Navyše, pre hudobného nadšenca, ktorý nepočúva K-pop, môže ich hudba znieť trochu nadbytočne. Bez ohľadu na to si môžete všimnúť variácie výšok, rytmu, kadencie, ktoré oddeľujú jednu skladbu od druhej. Pre medzinárodné publikum je náročné porozumieť kórejčine, ale zahrnutie fráz v angličtine im často pomôže získať aspoň akúsi predstavu o texte skladby. Okrem toho, použitie zábavných basov a beatov so zmenou toku v hudbe tiež priťahuje pre poslucháčov.

Duálny jazyk

Kórejskí členovia používajú vo svojej hudbe duálny jazyk, aby oslovili širokú masu a medzinárodné publikum, aby rezonovalo s K-popovou hudbou. Všetci členovia skupiny nemusia plynule hovoriť po anglicky. Vždy však existuje jednotlivec, ktorý ovláda prízvuk a anglickú slovnú zásobu, aby predstavil skupinu na svetovej scéne. Ako skupina naberá na úspechu, jej jazykové znalosti rozvíjajú na vystúpeniach, produkciou albumov a osobnostným rastom pomocou jazykových lekcií.

Živé koncerty sú dotiahnuté až do najmenších detailov od spevu, cez choreografiu až po kostýmy. Zdroj: Pexels.com

 

Pokračujte na ďalší príspevok »