Technológie

Windows 11 prichádza. Aké aktualizácie nás čakajú?

Spoločnosť Microsoft prezradila prvé informácie o tom, čo bude so systémom Windows. Ide o vôbec prvé informácie, ktoré zverejnila od vydania systému Windows 10. Ľudia sú plní očakávaní a všetci s napätím čakajú na jeho spustenie. Očakáva sa, že bude mať vizuálnu aktualizáciu “Sun Valley”, ktorá by priniesla opravu užívateľského rozhrania. Tá by mohla byť… Prečítať celé
Vydané 17. júna 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , , ,

Spoločnosť Microsoft prezradila prvé informácie o tom, čo bude so systémom Windows. Ide o vôbec prvé informácie, ktoré zverejnila od vydania systému Windows 10. Ľudia sú plní očakávaní a všetci s napätím čakajú na jeho spustenie. Očakáva sa, že bude mať vizuálnu aktualizáciu “Sun Valley”, ktorá by priniesla opravu užívateľského rozhrania. Tá by mohla byť známa ako Windows 11. 

Dátum vydania 

Očakáva sa, že Windows 11 bude predstavený 24. júna, ale to neznamená, že sa niečo nemôže zmeniť. Tento dátum sa zdá pravdepodobný na základe predchádzajúceho vydania systému Windows. 

Microsoft musí najskôr operačný systém testovať s programom Windows Insider, predtým ako ho dá do pozornosti širokej verejnosti a výrobcom. Aktuálne Microsoft pozastavil zostavy programu Windows Insider a niekoľko týždňov testuje servisný kanál.

Na povrch sa dostala aj uniknutá verzia Windows 11, ktorá poskytuje prvý pohľad na finálnu verziu operačného systému. 

Aká bude cena? 

Cena, bohužiaľ, zatiaľ známa nie je a tak sa o nej len polemizuje. Ak sa pozrieme do minulosti, tak cena za Windows 10 sa oproti Windows 8 alebo Windows 7 príliš nezmenila. Môžeme teda očakávať, že Windows 11 pôjde v zaužívanej tradícii. Záujemcovia si teda budú musieť počkať na to, akú cenovú stratégiu sa rozhodne Microsoft zvoliť. V diskusných fórach niektorí dokonca uvažujú o tom, že by Windows 11 mohol byť bezplatnou aktualizáciou pre Windows 10. Samozrejme ide len o dohady a skutočnú cenu sa svet dozvie až po jeho vydaní. 

 

INZERCIA

Testovanie uniknutej verzie 

Redakčný tím digitaltrends.com sa rozhodol otestovať najnovšiu uniknutú verziu Windows 11 a my vám ako prvý prinášame ich zistenia. 

 

Inzercia
 (zdroj obrázku: Arif Bacchus / Digitálne trendy)

(zdroj obrázku: Arif Bacchus / Digitálne trendy)

Zmena hlavného a panelu a ikony štart, sú dvoma najväčšími zmenami, ktoré si užívateľ môže všimnúť voľným okom. Ide o nový dizajn, ktorý živé dlaždice nahrádza štandardnými ikonami. Tie odkazujú na aplikácie užívateľa, ktorý si ich sem môže “pripnúť”.

Pribudol tiež zoznam odporúčaných dokumentov a súborov, ktoré využívajú OneDrive. Novým prvkom sú aj pohyblivé zoznamy na paneli úloh. Zmenou je aj rozloženie okienkové systému, ktorý pri umiestnení kurzora na ikonu maximalizácie ponúka nové spôsoby rozloženia okien. 

Animácie v systéme Windows 11 boli aktualizované tak, aby vyzerali plynulejšie a pôsobili prirodzenejšie. Najväčšie zmeny sú vidieť po kliknutí na ponuku štart alebo po minimalizovaní či zatvorení okna. Všetky animácie vyzerajú a pôsobia plynulo, na rozdiel od operačných systémov v telefónoch. Novinkou je tiež nová kolekcia zvukov, ktoré úplne menia atmosféru Windows tak, aby pôsobila sviežo. 

 (zdroj obrázku: Arif Bacchus / Digitálne trendy)

(zdroj obrázku: Arif Bacchus / Digitálne trendy)

Novou je aj sekcia „widgety”, ktorá funguje viac menej ako funkcia správ a záujmov vo Windows 10. Po kliknutí na ikonu miniaplikácií v paneli úloh si užívateľ môže pozrieť počasie, športové výsledky, najdôležitejšie správy a mnohé ďalšie. Očakáva sa, že keď bude Windows 11 dokončený, mohli by widgety dostať rozšírenie. 

 

Napätie rastie 

S uniknutou verziou napätie fanúšikov Microsoftu rastie a každý je zvedavý na oficiálnu verziu. Niektoré vizuálne prvky v uniknutej verziu Windows 11 neboli doriešené a tak je otázne, či sa do 24. júna stihnú zmeniť. 

Okrem zmeny dizajnu môže Windows 11 prekvapiť ešte ďalšími vecami, ktoré pri jeho úniku neboli odhalené. Očakáva sa, že obchod Microsoft Store by mohol byť viac prepracovaný, pretože do neho bolo investovaných viac peňazí, takže na ňom mohli vývojári zapracovať. 

Uniknutá verzia Windows 11 mnohých pozitívne prekvapila a latka je nastavená naozaj vysoko. Všetkým nám zostáva počkať si do 24. júna aby sme videli, čo si pre nás Microsoft prichystal tentokrát. 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »