Bude Web 3.0 nový medzník vo vývoji internetu? Používateľom sľubuje anonymitu a kontrolu nad dátami

Internet sa môže v najbližších rokoch rapídne zmeniť a môžu za to nové technológie. Pravdepodobne ste už počuli o kryptomenách. Mnohí o nich hovorili, že sú platobnou menou budúcnosti, no zatiaľ sa tak nestalo. Avšak s príchodom novej úrovne v evolúcii internetu, by sa to mohlo stať realitou. Internet sa od svojho prvého spustenia podstatne… Prečítať celé
Vydané 11. augusta 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Internet sa môže v najbližších rokoch rapídne zmeniť a môžu za to nové technológie. Pravdepodobne ste už počuli o kryptomenách. Mnohí o nich hovorili, že sú platobnou menou budúcnosti, no zatiaľ sa tak nestalo. Avšak s príchodom novej úrovne v evolúcii internetu, by sa to mohlo stať realitou.

Internet sa od svojho prvého spustenia podstatne zmenil. Všetko to však začalo v 50. rokoch minulého storočia, keď Studená vojna vrcholila. Spojené štáty americké sa obávali jadrového konfliktu, a preto sa snažili prísť s riešením, ako komunikovať, keď k nej dôjde.

Prvé spojenie medzi dvoma počítačmi sa im podarilo až v roku 1965, vďaka čomu sa zrodila prvá počítačová sieť ARPANET. Avšak s pribúdajúcim počtom počítačov bola komunikácia čoraz zložitejšia, a preto sa neskôr prešlo na protokoly TCP a IP, uvádza magazín Quark.

web 3

Ďalšie protokoly, ktoré sa dodnes na webových stránkach používajú sú HTTP. HTML a URL. Zdroj: unsplash.com/@flowforfrank

K dnešnému obrazu internetu taktiež prispel aj vynález World Wide Web, skrátene WWW, vďaka ktorému vznikli prvé primitívne stránky. Tie mohol používateľ prehliadať, no nedokázal s nimi pracovať. Táto obmedzená doba trvala približne do roku 2000 a niesla názov Web 1.0.

S verziou Web 2.0 vznikli najväčšie technologické spoločnosti, ktorú sú dnes známe po celom svete. Portál Medium informuje, že umožňovali komunikáciu medzi používateľmi, ale zároveň každý z nich sa mohol stať tvorcom internetového obsahu. Facebook, YouTube, Twitter (pozn. redakcie dnes X) a ďalšie sociálne siete ho vyformovali do dnešnej podoby.

Internet v rukách používateľa

Ďalším krokom vo vývoji internetu je Web 3.0, no nie je úplne jasné, ako bude fungovať. Zatiaľ čo súčasný internet je silno centralizovaný, Web3 by mal byť presným opakom. Jednotlivci by mali mať väčšiu kontrolu nad internetom, nie obrovské spoločnosti.

Ako sme upozornili v našom predchádzajúcom článku, veľké spoločnosti dostali už niekoľkokrát obrovské pokuty za nesprávne používanie používateľských dát. Pri prechode na nový medzník evolúcie internetu by sa tento problém mohol vyriešiť.

Predstavte si, že predtým než by vedenie Facebooku rozhodlo o nových zmenách, ktoré by sa týkali zaobchádzania s používateľskými dátami, museli by získať povolenie od používateľov platformy. Týmto spôsobom by mohli fungovať decentralizované aplikácie, uvádza portál Forbes.

Zmeny by sa týkali aj nákupu a predaju produktov či služieb, pretože používaním blockchainu by sa mohli obísť rôzne finančné inštitúcie, akými sú napríklad banky, píše portál TechTarget. Blockchain umožňuje každému zariadeniu v sieti kontrolovať transakcie, a preto je odolný voči hackerom. Túto technológiu najviac spopularizovali kryptomeny a NFT, ktoré spôsobili nemalý ošiaľ v posledných rokoch.

Utópia alebo možná realita?

Každá minca má 2 strany, čo znamená, že aj táto zdanlivo pozitívna zmena môže priniesť svoje vlastné problémy. Ako uvádza portál Real Vision, jeden z nich je to, že decentralizované protokoly sú vyvíjané na centralizovanej infraštruktúre. Aj kvôli tomu je ich vývoj pomalý, a zrejme neprinesie požadované výsledky.

Avšak nie sú to len technologické nástrahy, ktoré brzdia vývin nového webu. Mnohí odporcovia totiž upozorňujú, že Web3 je len bublinou, ktorá skôr či neskôr praskne. Mnoho investorov, start-upov alebo technologických firiem sa totiž chce len rýchlo obohatiť na úkor iných používateľov, prostredníctvom tejto technológie, informuje technologický portál TECHBOX. Taktiež dali do pozornosti portál web3isgoinggreat.com, ktorý poukazuje na prešľapy v tomto odvetví a vyčísluje spôsobené škody.

Tie mohli byť napáchané aj kvôli nestabilnosti decentralizovaného trhu. Ako píše portál CNBC, o nemalú čiastku peňazí prišiel aj svetoznámy spevák Justin Bieber. Ten začiatkom roku 2022 kúpil NFT z kolekcie Bored Ape Yacht Club za viac než milión amerických dolárov. V júli tohto roku však jeho hodnota nebola ani 60-tisíc, a teda token stratil až 95 % svojej hodnoty.

web 3

Medzi krypotomenami nájdete aj tie žartovné, napriklad Dogecoin. Zdroj: unsplash.com/@kanchanara

Aj keď blockchain sa považuje za technologicky bezpečný, ovplyvniť sa dá inými spôsobmi. Keďže trh s kryptomenami je v mnohom podobný trhu na burze, ovplyvniť ho môže takmer čokoľvek. Po vyjadreniach Elona Muska neraz stúpla alebo klesla hodnota kryptomeny Bitcoin, uvádza časopis Trend.

Odhadnúť ako bude internet vyzerať a fungovať napríklad za 10 rokov je neskutočne zložité, keďže všetky technológie sa neustále menia. Web 3.0 znie na papieri ako dobrý nápad, no k jeho praktickému zvládnutiu ešte vedie dlhá cesta. Taktiež existuje veľká pravdepodobnosť, že spoločnosti, ktoré v súčasnosti profitujú z aktuálneho modelu internetu, urobia všetko preto, aby nedošlo k radikálnym zmenám.

Pokračujte na ďalší príspevok »