Cestovanie

Tip na cestovanie: Vo Walese nájdete zámky na každom rohu

Krajinu pustošili bitky, hrady chránili bojovníkov Európske krajiny každoročne priťahujú turistov svojou stredovekou architektúrou. V takom Nemecku nájdete dohromady 25 000 hradov. Pokiaľ však ide o pomer zámkov a plochy, vyhráva iný štát. Na vrchole rebríčka sa nachádza Wales, ktorý má najviac kráľovských obydlí na kilometer štvorcový. Čo môže za najväčšiu hustotu majestátnych stavieb? Jedným z dôvodov je určite história… Prečítať celé
Vydané 30. marca 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Krajinu pustošili bitky, hrady chránili bojovníkov

Európske krajiny každoročne priťahujú turistov svojou stredovekou architektúrou. V takom Nemecku nájdete dohromady 25 000 hradov. Pokiaľ však ide o pomer zámkov a plochy, vyhráva iný štát. Na vrchole rebríčka sa nachádza Wales, ktorý má najviac kráľovských obydlí na kilometer štvorcový.

Čo môže za najväčšiu hustotu majestátnych stavieb? Jedným z dôvodov je určite história Walesu. O jeho územie súperili pôvodní obyvatelia s Anglosasmi a neskôr s Normanmi. Napokon koncom 13. storočia anglický kráľ Eduard I. získal Wales pod svoju nadvládu. Odvtedy sa na polostrove rozmohli kráľovské hrady a zámky.

Veľkému počtu waleských hradov zodpovedá aj ich rozmanitosť. „Na to, že sme malá krajina, máme takmer každý typ a formu,“ hovorí historička Kate Roberts. Nájdete tu rôzne obranné prvky, vybudované opevnenie ale aj prírodné hradby. Účinné boli hlavne vodné plochy okolo hradu alebo sa pevnosť postavila na vysokej skale. Neskôr zámky začali spĺňať aj estetickú funkciu.

Rozvoj kamenných opevnení

Jedno z prvých normanských veliteľských stanovíšť vzniklo v 11. storočí. Hrad Chepstow na útese postavil William FitzOsbern, blízky spojenec Williama Dobyvateľa. Pevnosť však zdokonalil až tretí William v tomto príbehu. Veliteľ William Marshall vybudoval prvú dvojvežovú vrátnicu v Británii a hrad neposkytoval už iba výhľad na rieku Wye. Marshall za drevenými dverami (najstaršími v Európe) ukrýval ulúpené zlato a striebro. Masívna brána bola pôvodne pokrytá železnými platňami, aby v útočníkoch nevyvolala podozrenie a chránila ukradnuté bohatstvo.

zámky

Najstarším opevnením po odchode Rimanov je hrad Chepstow. zdroj: pexels.com

Ukážkou waleskej architektúry je Castell y Bere, ktorý sa týči na vrchole odľahlého výbežku v údolí Snowdownia. Napriek tomu, že waleský princ LLywelyn Veľký nemal k dispozícii toľkých remeselníkov ako Eduard I., pevnosť plnila svoju funkciu. Síce ju anglický kráľ v roku 1283 dobyl, zachovala si waleské prvky – napríklad veže v tvare „D“. Zatiaľ čo anglo-normanskí rytieri v hradoch schovávali poklady, Llywelyn sa zaujímal o dobytok. Chov hospodárskych zvierat mal pre miestnu aristokraciu vysokú hodnotu pri výmennom obchode.

INZERCIA
zámky

Eduard I. na rozsiahly hrad Conwy minul nemalé peniaze. zdroj: unsplash.com

Stredoveké opevnenie v obci Conwy je naopak príkladom honosnejších anglických stavieb. Murárska práca majstra Juraja po sebe zanechala vysoké veže, závesné múry a monumentálnu centrálnu halu. Výhľad na pohorie Snowdon si ale Eduard I. príliš neužil. Keď sa miestni Walesania v roku 1284 vzbúrili, skrýval sa na hrade počas Vianoc, s jedným utešujúcim sudom vína.

Inzercia

Meniaca sa architektúra

Postupom času waleské hrady menili podobu. Boje ustali a kamenné stavby prestali fungovať ako veliteľské centrum. Premenili sa na domy plné umenia a okázalých dekorácií s luxusnými záhradami. Medzi takéto zámky patrí v aj ten neďaleko dediny Raglan. Od 15. storočia sa stal panským sídlom, ktoré disponuje rozľahlým dvorom a početnými apartmánmi. Nádvorie lemujú mohutné chrliče a umelecký rozkvet predstavujú rôzne rezbárske diela.

zámky

Zámok Caerphilly sa rozprestiera na 30-ich akroch chránených vodnou priekopou. zdroj: unsplash.com

Zámok Caerphilly predstavuje ďalší príklad rozvíjajúcej sa stredovekej architektúry. Nájsť ho môžete na juhu Walesu, kde ho dal postaviť normanský barón Gilbert Červený. Usiloval sa o impozantnú siluetu, ktorá mala zablokovať prechod waleského princa. Nakoniec sa mu to podarilo, pretože je vo Veľkej Británii druhým najväčším hradom hneď po Windsorskom sídle.

Novšie zámky na žiadosť bohatých

V niektorých prípadoch bolo už pôvodnou myšlienkou navrhnúť rekreačné sídlo a nie vojenskú pevnosť. Počas 19. storočia vo Walese prosperovalo baníctvo a bohatý majiteľ bane si zaprial neo-normanský vzhľad zámku Penrhyn. Obsahuje jednu z najlepších waleských zbierok obrazov od holandských krajiniek po benátske majstrovské diela.

Aj na stavbu hradu Rhuddlan dohliadal majster Juraj, ktorého služby vyhľadával samotný Eduard I. zdroj: unsplash.com

Efektnosť waleských hradov spočíva v dvoch veciach. Zachytávajú búrlivú históriu krajiny a umožňujú pohľad na nezabudnuteľné pozorovanie prírodných krás. Napríklad nad úsekom rieky Clwyd sa nachádza hrad Rhuddlan. V údolí Snowdonie nájdete zámok Harlech, ktorý sa vypína nad takmer zvislou kamennou stenou. Preto ak vaše túlavé topánky lákajú práve tieto zážitky, Wales je jednoznačnou voľbou.

Zdroje:  www.bbc.co.uk, www.castletourist.com, www.nationalgeographic.com

Zdroj titulnej fotografie: pexels.com

Pokračujte na ďalší príspevok »