SITUÁCIA V ATÉNACH

V Aténach sa sturistieva!

Pandemická situácia a lockdowny zavítali takmer všade. Neprihliadalo sa na žiadne okolnosti a aj historické Atény zaspali ako Šípková Ruženka. Ako to však vyzerá práve teraz? Ako túto situáciu zvládajú domáci ľudia? Ako sa s tým popasovali? Všetky odpovede sa dozvieme v tomto článku.
Vydané 29. marca 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Vášnivá cestovateľka, prekladateľka a milovníčka mačiek | Indonézia

Pandémia nepandémia Gréci su veľmi temperamentný národ. Je veľmi náročné predstaviť si, že toto veselé obyvateľstvo nemôže vychádzať vonku a stretávať sa s priateľmi. Veď mať sociálny život je veľmi prirodzené pre každého, a to bez ohľadu na národnosť. Avšak, je všeobecne známe, že južania sú o čosi temperamentnejší a spoločenskejší ako my Slovania.

Zdroj: www.pixabay.com

Ako to vyzerá v Aténach počas lockdownu?

Tak nijako – v skratke povedané. Svet sa tu akoby zastavil už od 7. novembra, čo je v porovnaní so Slovenskom veľký rozdiel. Už vtedy sa brány kaviarni a reštaurácii nadobro zamkli, život z ulíc vymizol a ľudia sa izolovali. Keďže počasie sa zhoršovalo, teda zima pomaly prichádzala, nebola to až taká tragédia, lebo veď v zime je dobre aj doma.

Avšak, prírodu neoklameš. Prichádza jar a pekné počasie. V tomto prípade ľudí neoklameš. Neviem ako to je v iných častiach Grécka, keďže kvôli opatreniam nie je možné opustiť Atény, avšak žije tu okolo 4 miliónov ľudí, čo znamená, že dá sa odhadnúť aká je situácia.

Zdroj: www.pixabay.com

Aténčania sú unavení. Protestujú, búria sa, bojujú. Protesty sú tu celkom bežná záležitosť – veď Grécko je matkou demokracie – tu to platí doslova a do písmena.

Prišla jar – prišla nádej

Tento víkend bol iný. Neviem prečo, ale keď som vyšla do ulíc, tak atmosféra bola iná. Človek to cíti, niečo iné je vo vzduchu a cítite sa tak špeciálne, akoby ste dostali novú šancu.

Zdroj: www.pixabay.com

Inzercia

Zmrzlinári sa tešili dlhým radom, kaviarne ožívali, ulice zrazu neboli prázdne, holuby poletovali pomedzi ľudí a mačky sa prikmotrili vždy, keď cítili jedlo. Konečne. Život sa vracia pomaly do normálu.

Parky sa opäť zelenajú, kvety rôznych farieb opäť kvitnú a slnko sa tiež usmieva. Dokonalé počasie. Presne taký bol tento víkend. Počasie vyhnalo tisícky ľudí aj do veľkého kultúrneho centra Stavros Niarchos, ktorý sa nachádza na juhu Atén a je prepojený s miestnym prístavom a slávnou Marinou Flisvos.

Zdroj: Radka Malinčáková

Toto mesto ponúka veľmi kvalitný čas na oddych a rôzne športové aktivity. Veľmi príjemná prechádzka okolo prístavu, škola windsurfingu, rybárčenie, tenis, korčule, skate, bicykel či beh. Kombinácia dobrého počasia a obľúbenej športovej aktivity sa postará o príjemný deň.

História ožíva 

Predstava, že by sa zobudil slávny Zeus, Poseidon či slávna Afrodita by bola veľmi zaujímavá, no nič také sa neudialo. Avšak, história skutočne ožíva. Pamiatky dostali novú šancu a sú opäť otvorené. Ak ste milovníkom gréckej kultúry a histórie, tak výstup na Akropolu na vás už čaká.

Zdroj: www.pixabay.com

Aktuálna cena lístka na Akropolu je 10€ (iba do 31. marca, potom to je 20€), no ak by ste chceli spojiť všetky historické pamiatky okolo Akropolisu, tak to máte za 30€. Cez víkend už bolo vidieť ľudí čakajúcich v rade na lístky a ulicami sa ozývali aj iné jazyky ako gréčtina a angličtina, ktorá tu je veľmi bežná.

Započula som poľštinu a mladú poľskú rodinku, ktorá si pravdepodobne  vyrazila na výlet a bolo počuť aj nemeckých turistov. Mesto však myslelo aj na davy turistov a lístky je možné zakúpiť si aj v automate – rovnaký princíp ako bankomat.

Zdroj: www.pixabay.com

Domáci majú rôzne názory

Jedny sa prázdnemu mestu tešia, jedny nie. Záleží v akej situácii sa človek nachádza. Tí, ktorí z turizmu žijú, tak majú veľmi ťažké časy a žiadnu stabilitu. Opatrenia sa menia veľmi často a nepredvídane. Nie je tajomstvom, že ekonomika Grécka je postavená aj na turizme, ktorý sa úplne stopol. Ulice sú tiché, život sa vytratil. Niektorí predavači občas zavítajú do svojich obchodíkov so suvenírmi len aby vyvetrali, ináč je to stále zatvorené. Avšak, nevzdávajú sa a čakajú na lepšie časy .

Zdroj: www.pixabay.com

Niektorí Aténčania sa tešia, že je mesto konečne prázdne, lebo vidieť Atény bez ľudí je nemožné. Užívajú si ten pocit, prechádzajú sa vyľudnenými ulicami a nasávajú to ticho, ktoré čoskoro pominie. Platí, že každá minca má dve strany, v tomto prípade je to veľmi trefné aj na túto situáciu a pohľad na ňu očami miestnych.

Zdroj: www.pixabay.com

Koniec koncov, všetci chceme to isté 

Snívame o dňoch, kedy bolo všetko dovolené, snívame o prechádzke bez rúška a vycestovania bez obmedzení. Jediná odpoveď, ktorá nám zodpovie všetky naše otázky a navedie nás na správnu odpoveď je: „Trpezlivosť ruže prináša!“, síce to znie poeticky, ale taká je pravda.

Nezabudnime na cestovanie, no buďme zodpovední.

O tom, aké boli Atény prázdne si môžete prečítať aj tu. Ak by vás zaujímal pohľad na toto mesto očami neturistu, tak kliknite sem.

 

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.