Porušili v USA vlastnú ústavu?

Huawei sa bráni, podal na vládu USA početné žaloby

Pre čínskeho giganta ešte nie je nič stratené, ale masívna antikampaň nepochybne zanechá následky.
Vydané 29. mája 2019 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , , ,

Huawei podnikol ďalší krok vo svojom právnom prípade proti vláde USA v snahe urýchliť celý proces.

V marci Huawei podal žalobu proti USA tvrdiac, že zákon, ktorý zakazuje vládnym agentúram nákup produktov čínskeho giganta, je protiústavný.

Súdny proces sa zameriava na ustanovenie v zákone známom ako Národný zákon o autorizácii obrany (NDAA). § 889 tohto zákona zakazuje výkonným vládnym orgánom obstarávať si telekomunikačné zariadenia od spoločnosti Huawei a konkurenčného ZTE . Obe značky sú explicitne uvedené v zákone.

Teraz Huawei podal na súd niečo, čo je známe ako „motion for summary“. Je to požiadavka, aby súd rozhodol v prospech Huaweiu ešte predtým, ako prebehne konvenčný súdny proces, a to na základe objektívnych právnych vyhodnotení.

Súd v Texase naplánoval pojednávanie na 19. septembra 2019, ale proces sa môže očakávane natiahnuť na niekoľko rokov.

Cieľom Huaweiu je celý proces urýchliť. Ak súd rozhodne v prospech čínskeho technologického giganta, nebude potrebný úplný súdny proces. Právnici pre americkú vládu by však mohli požiadať súd, aby návrh zamietol.

 

Čo chce Huawei?

Technologická firma sa snaží o tom, aby bol paragraf 889 z NDAA vyhodený. Túto časť zákona je možné bezpečne odstrániť bez obavy, že by sa poškodila celá legislatíva.

Inzercia

Huawei argumentuje, že ustanovenie v NDAA, v ktorom je výslovne menovaný, je formálnou „listinou“ – pričom tento legislatívny akt vyhlasuje konkrétneho jednotlivca alebo skupinu vinným z nejakého priestupku a trestá ich bez riadneho procesu. To je americkou ústavou zakázané.

Advokáti spoločnosti tiež tvrdia, že § 889 je protiprávny, pretože firma nemohla reagovať na údajne dôkazy proti nej a bojovať proti obvineniam na súde, čím boli porušené jej práva na riadny proces.

Ak bude Huawei úspešný, dúfa, že otvorí rozhovory s vládou USA.

Verejné zdôvodnenie Washingtonu ostáva stále rovnaké: Huawei údajne predstavuje potenciálne bezpečnostné riziko – a nie je ním samo osebe. Čínskeho výrobcu už odstavili na bok aj iné vlády, vrátane Japonska a Austrálie. Mal poskytovať hardvér pre vývoj 5G sietí. USA uvádza, že zariadenia Huawei by mohli dovoliť čínskej vláde, aby sledovala alebo ovplyvňovala americké siete. Takéto špekulácie Huawei opakovane odmieta.

Huawei verzus Google

Celá situácia a mediálny tlak viedli k tomu, že spoločnosť Google pozastavila obchod s Huawei, ktorý zahŕňal poskytovanie hardvéru, softvéru a kľúčových technických služieb. Krátko na to USA upravili niektoré obmedzenia na 90 dní, čo umožnilo Huawei prístup k kľúčovej technológii, ktorú potrebuje – vrátane tej od spoločnosti Google.

Ak Huawei nemá prístup ku kľúčovým americkým technológiám, ako sú komponenty alebo softvér pre svoje smartfóny, mohlo by to byť veľmi nepriaznivé pre jeho podnikanie. V najhoršom možnom scenári sa počíta aj s úplným úpadkom telekomunikačnej divízie značky Huawei.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »