Už vieme, ako bude nový Volkswagen Golf s poradovým číslom osem vyzerať a kedy príde

Príchod jednej z najväčších noviniek tohto roku je na spadnutie.
Vydané 11. októbra 2019 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Niet pochýb o tom, že Volkswagen tento rok strhol pozornosť najmä úplne novým elektromobilom ID.3, zďaleka to však nie je posledné slovo. Okrem plejády ostatných noviniek totiž skutočným tohtoročným highlightom bude predstavenie 8. generácie ikonického hatchbacku. Vo veci je samozrejme nový Golf, ktorý môžeme zároveň označiť za jednu z najväčších a najočakávanejších automobilových noviniek roka 2019.

Wolfsburg tak chystá nadviazať na obrovský úspech, keďže Golf je už 45 rokov najrelevantnejším modelom značky, ktorý je dlhé roky bestsellerom vo svojej triede. Aj preto je jasné, že veľkú revolúciu nemôžeme očakávať, ostatne, to si Volkswagen ani nemôže veľmi dovoliť. Golf má byť naďalej ľahko rozpoznateľný a nadväzovať na svojú bohatú minulosť. Tak či onak, automobilka nám najnovšie servíruje prvé oficiálne náčrty, ktoré čo-to naznačujú.

Je zrejmé, že prvotné vizualizácie okoreňujú obrovské kolesá a agresívne strihnuté linky, pravda je ale taká, že novinka bude naozaj dizajnovo decentne pritvrdená. Gro zmien sa odohrá v prednej časti, kde zaujme najmä maska a užšie svetlomety. Samozrejme, vrcholom budú dozaista Matrix-LED svetlomety, ktorých tvar bude výraznejšie zasahovať do strán karosérie. Tým sa optický vozidlo rozšíri. To, že budú svetlá prepojené LED-kovým pásom ako na vizualizácii je otázne, predpokladáme však, že v sérii sa tohto riešenia nedočkáme, a svetelné líniu nahradí klasický chrómová lišta.

Tá prakticky nahradí doterajší horizontálny otvor na prívod vzduchu k motoru. Naopak, tým pádom väčšie otvory pribudnú na nárazníku, čím sa docieli väčšia agresivita. Charakteristická línia strechy a bočných okien či výrazný C-čkový stĺpik sa radikálne meniť nebude, rovnako tak ani zadné skupinové svetlá, ktoré budú naďalej horizontálne orientované a delené piatými dverami. Aj vďaka tomu bude kufor ľahko dostupný.

Veľkou zmenou prejde interiér, presnejšie palubná doska, ktorá dá prednosť moderným technológiám. Podľa prvotných špionážnych fotografií a najnovších náčrtov je jasné, že Golf dostane prístrojový štít na štýl novej triedy A od Mercedesu. Centrom palubovky tak budú dve širokouhlé obrazovky, ktoré budú opticky navzájom prepojené. Viac podrobností nevieme, z náčrtov je ale jasné, že sa veľkou mierou zmení rozmiestnenie a ergonómia jednotlivých ovládacích prvkov.

Z palubovky sa tak prakticky vytratí väčšina fyzických tlačidiel a väčšinu vecí bude zastrešovať veľká dotyková obrazovka. Digitalizácie je tak veľkým trendom, čudovať sa tomu nemožno, keďže sa bavíme o aute, ktoré má byť konkurencie schopné najmenej najbližších 7 rokov.

Na záver dodajme, že novinka bude stáť na vylepšenej platforme MQB s novými naftovými aj benzínovými agregátmi. Pochopiteľne, v ponuke nebude chýbať ani hybridný či elektrický variant. Oficiálne odhalenie novej generácie je naplánované už na 24. októbra, kedy spoznáme základný 5-dverový variant. S 3-dverovou karosárskou verziou sa už skrz malý dopyt pochopiteľne nepočíta, naopak kombi či GTI a R je v pláne.

Pokračujte na ďalší príspevok »