Nenechajte si ujsť

Utajené klenoty, ktoré nájdete v útrobách Netflixu

Odporúčania pre každého milovníka dobrých seriálov. Od psycho-trileru cez fantasy a krimi, až po dokument.
Vydané 3. februára 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Lukáš Horák sa na stránkach UnitedLife.sk venuje filmom a hudbe. Zverejňuje správy o filmových novinkách nielen zo sveta marveloviek a DC-oviek, ale dáva čitateľom tipy na kvalitný obsah na streamovacích platformách a píše filmové recenzie.

Netflix sa už stal dôležitou súčasťou domácností. Aspoň u ľudí, ktorí od TV očakávajú viac, ako to, čo nám ponúkajú naše televízie. Mnoho seriálov z produkcie Netflix sa stalo hitmi. Naposledy napríklad Witcher. Dá sa mu mnoho vytknúť, ale treba uznať, že ide o kvalitnú produkciu, ktorú by si v bežnom televíznom programe len ťažko našiel. Obrovskú popularitu získali aj iné projekty – Stranger Things majú už kultový status, Mindhuntera očakáva každý fanúšik detektívok a jedným z posledných prírastkov je aj Sex Education.

V tomto článku by som vám rád predstavil tie Netflix seriály, ktoré síce vo svete sú populárne, len u nás sa im ušlo o čosi menej pozornosti, ale rozhodne si ju zaslúžia. Ak si aspoň jeden z nasledujúcich seriálov získa vašu pozornosť, budem len a len rád.

You

Tento seriál je založený na knihe Hidden Bodies, ktorá je veľmi populárna v Amerike, no u nás o jej existencií nik netuší a preto pravdepodobne má You v našich končinách menšiu odozvu. O čom to je? Hlavnou postavou je Joe. Ide o bohapusteho stalkera, ktorý to nemá v hlave úplne v poriadku a vždy keď sa zamiluje, má sa objekt jeho túžby na čo tešiť. Penn Badgley stvárňuje hlavnú postavu tak skvelo, že budete Joeovi držať palce, nech sa už jedná o akúkoľvek divnú vec. Treba, ale dodať, že Joe sa vie správať inteligentne a šarmantne, čiže pre žiadnu ženu nie je problém sa do neho zamilovať. Hneď na začiatku prvej série sa Joe bezbreho zamiluje a nič ho neodradí, aby si získal srdce svojej vyvolenej. Aj keby mal ísť cez mŕtvoly. Doslova.

Na Netflixe nájdete už dve série a obe sú rovnako skvelé. Zaujímavé je, že každá z nich má iný feeling. Kým tá prvá sa odohráva v New Yorku a atmosférou sa približuje vážnejším snímkam Woodyho Allena, tá druhá už sa presúva do Los Angeles a je nasiaknutá Lynčovkami či Tarantinovkami.

Trochu romantiky, trochu psychotriler a trochu krimi. Všetky tieto ingrediencie robia z You chutný pokrm, ktorému rozhodne musíš dať šancu.

Chilling Adventures of Sabrina

Všetci si pamätáme na seriál Sabrina mladá čarodejnica, ktorý chodil skoro každý deň v telke za našich detských čias. Vtedy bol celkom populárny, ale dnes vieme, že to bol dosť prúser. Viac ako pred dvoma rokmi Netflix ohlásil, že pracuje na novej verzii tohto populárneho seriálu rokov deväťdesiatych. Nikto moc neskákal nadšením, ale nejaké očakávania a zvedavosť u nás Netflix určite zanechal.

Tento mesiac Sabrina od Netflixu započala už svoju tretiu kapitolu (sériu), čo znamená len jedno – Sabrína stojí za to! V prvom rade ide o teenegerský seriál, čiže nejaké hlboké a náročne myšlienky či témy od neho neočakávajte. No ak ste fanúšikmi fantasy a hororových prvkov, Sabrina si vás omotá okolo prstu. Ak ste pred pár rokmi hltali filmy Harryho Pottera, Sabrinu zhltnete celú naraz.

Skvelé herecké obsadenie, svet čarodejníkov a prostredie pekla, či vťahujúci príbeh robia so Sabriny povinnú jazdu minimálne pre každého fanúšika Harryho Pottera. A tých nie je málo. Oproti pôvodnej verzii ide o obrovský krok vpred a tým správnym temnejším smerom.

Broadchurch

Pri prvých dvoch odporúčaniach si niektorí z vás možno povedia, že sa jedná o dosť známe seriály aj v našich končinách, no nasledujúce odporúčanie snáď poteší aj náročnejších z vás. Broadchurch je skvelá kriminálka z vidieckeho prostredia britských ostrovov na čele so skvelým Davidom Tennantom, ktorý po rolách excentrických podivínov a zloduchov ukazuje aj civilnejšiu stránku svojho hereckého umu. K tomu si ešte pridajte rovnako ohromujúcu a čoraz populárnejšiu herečku Oliviu Coleman, ktorá hviezdi aj v seriáli The Crown.

Dej seriálu Broadchurch sa točí okolo záhadnej smrti malého chlapca, ktorého telo nájdu bez známok života ležať na pláži. Chlapec pochádzal z usporiadanej a milujúcej rodiny. Celá komunita mesta Broadchurch je zhrozená, nakoľko  doteraz všetci žili v nekonfliktnom prostredí, kde každý pozná každého. Smrť malého chlapca vyvolá množstvo otáznikov a podozrení. Hocikto z ich susedstva môže byť vrah. Detektívi v podaní Tennanta a Colemana postupne zisťujú, že občania kľudného mestečka nežijú až také nevinné životy ako sa na prvý pohľad zdá a každé ďalšie odhalenie ich dostáva bližšie k šokujúcemu rozuzleniu.

Broadchurch je jednoducho povinnosť pre každého milovníka dobrých kriminálok. Skvelý David Tennant je len príjemný bonus naviac.

Disappearance of Madeleine McCann

Posledné odporúčanie je z kategórie dokumentárnych seriálov, ktoré sú na Netflixe veľmi populárne a obľúbené. Hlavne tých kriminálnych tu nájdete neúrekom. Ak vás teda zaujal napríklad Making a Murderer, Disappearance od Madeleine McCann má šancu zaujať vás tiež. Dokument pojednáva o známom prípade zmiznutia malého britského dievčatka, ktoré sa uprostred noci stratilo z izby letného dovolenkového apartmánu v Portugalsku. Udalosť sa stala 3. mája 2007 a do dnešného dňa sa toto zmiznutie nepodarilo vysvetliť.

Teórii čo sa stalo je mnoho. Od únoscov pracujúcich pre rôzne pedofilné siete, či obchod s deťmi, až po zakrytie smrti z nedbalosti priamo rodičmi malého dievčatka. Veľkým pozitívom tohto dokumentu je, že sa snaží venovať každému stanovisku rovnako a nesnaží sa byť jednostranný. V prípade už spomenutého Making a Murderer sa práve jednostrannosť skloňuje dosť často. V tomto prípade to nehrozí. Miestami môžete nadobudnúť pocit repetitívnosti, nejedná sa však o nič, čo by vám pokazilo zážitok zo sledovania.

Disappearance of Madeleine McCann je ďalšia detektívna jednohubka, ktorú musíte skúsiť.