EKOLÓGIA

Dánsky výrobca hračiek LEGO presadzuje ekologické hodnoty, vlastníci stavebníc môžu recyklovať staré kocky

Pôvodný plán spoločnosti spočíval v zbavení sa všetkých ropných plastov do roku 2030.
V Spojených štátoch a Kanade sa spustil program Replay, prostredníctvom ktorého ľudia darujú svoje staré stavebné diely

Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.

V priebehu posledných rokov sa viaceré výrobné giganty usilujú o to, aby ich produkty presadzovali hodnoty udržateľnosti. Možno to zaznamenať v potravinárskom priemysle, v dôsledku čoho vznikajú vegánske verzie obľúbených výrobkov, ktoré majú byť voči planéte viac šetrné.

Výnimku netvorí ani hračkársky priemysel, na čo poukazuje známy dánsky výrobca stavebníc. Ako informuje Forbes, už pred dvoma rokmi sa testoval ekologický prototyp kocky LEGO. Z ropy derivovaný ABS plast mali nahradiť recyklované PET fľaše, pričom daný nápad bol neskôr zavrhnutý. Preukázalo sa, že nový výrobný materiál zanecháva väčšiu uhlíkovú stopu.

V dôsledku toho sa doteraz používa ABS plast, ktorý tvorí 80 % každoročnej miliardovej produkcie stavebných dielov. Na výrobu jedného kilogramu plastu vyžaduje približne dva kilogramy ropy, na základe čoho sa spoločnosť usiluje o zníženie jeho uhlíkovej stopy.

Výzva pre výrobcu

Ako tvrdí prezident a CEO dánskej firmy Neils Christiansen pre Financial Times, spočiatku sa zdalo, že bude jednoduchšie objaviť nový udržateľnejší materiál. Spoločnosť testovala niekoľko stoviek látok, avšak aj cez to sa ani jedna z nich nepreukázala ako vhodnejšia.

Pôvodný plán výrobcu hračiek predstavoval zbaviť sa všetkých ropných plastov do roku 2030. Ide o zložitý proces, nakoľko sa nachádzajú v dvadsiatke materiálov používaných na výrobu stavebníc. Ďalší zámer sa týkal odstránenia jednorazových plastových obalov do roku 2025.

udržateľná verzia lega

Výrobca obľúbených stavebníc LEGO čelí veľkej ekologickej výzve. Zdroj: unsplash.com

INZERCIA

Plast RPET sa spočiatku zdal ako vhodná alternatíva. Vzhľadom na to, že je ale mäkší ako jeho predchodca, vyžaduje ďalšie prímesi, ktoré ho robia bezpečnejším a odolnejším. Negatívum tvorí aj množstvo energie, ktoré je potrebné na jeho spracovanie a sušenie.

V dôsledku toho sa LEGO momentálne zaoberá s udržateľnosťou všetkých čiastkových komponentov plastu ABS. Zároveň postupne začleňuje prírodné a recyklované materiály.

„Nechceme cez noc prejsť z nuly na stopercentne zelenú alternatívu, ale začať od nuly s prvkami založenými na prírodných a recyklovaných materiáloch. Tie môžu vo finále tvoriť možno 50, možno 70 %,“ približuje Christiansen.

Emisie sa podarilo znížiť zatiaľ len pri konkrétnych hračkách, avšak aj napriek tomu šéf LEGA daný krok plne podporuje. Cieľom spoločnosti je dosiahnuť do roku 2032 37 % zníženie emisií oxidu uhličitého oproti roku 2019. Zároveň sa netají ani s ambíciou postaviť výrobu len na udržateľných materiáloch.

Recyklácia starých stavebníc

V súčasnosti LEGO ponúka rôzne varianty skladacích kociek, pričom sa strieda naprieč viacerými generáciami. Na základe toho je ďalšou veľkou ambíciou hračkárskeho giganta opäť použiť alebo zrecyklovať miliardy kociek, ktoré sa už nevyužívajú.

udržateľná verzia lega

Hracie kocky LEGO sa vystriedali naprieč viacerými generáciami. Zdroj: unsplash.com

V Spojených štátoch a Kanade sa spustil program Replay, ktorý by mal prísť na územie Európy počas budúceho roka. Ľudia tak darujú svoje staré stavebné diely, ktoré následne prejdú s triedením a čistením. Posledný krok zahŕňa ich poskytnutie charitatívnym organizáciám.

Tim Brooks, ktorý sa v LEGU zodpovedá za udržateľnosť, verí, že v priebehu nasledujúcich dvoch až troch rokov môže firma predstaviť aj komerčnejšiu podobu projektu. Výhodnejšia by bola najmä pre zákazníkov, nakoľko by im mohla umožniť peňažnú kompenzáciu za vrátenie starých sád.

„Opakované využitie je lepšie ako recyklácia. Preto koketujeme s obehovým obchodným modelom, ktorý by nám umožnil generovať zisk opätovnou distribúciou kociek, čo je zásadná zmena myslenia a ideológie,“ dodáva Brooks.

Ekologické hodnoty v McDonald’s

Víziou udržateľných hračiek sa nezapodieva len LEGO. Ako uvádza portál iDNES.cz, v roku 2021 obľúbené stravovacie zariadenia McDonald’s uviedlo, že darčekové predmety v detskom menu Hyppy Meal získajú udržateľnejšiu podobu. Cieľom reťazca je do roku 2025 ponúkať ich verziu, ktorá bude vyrobená z výrazne menšieho podielu plastov.

udržateľná verzia lega

Hodnoty udržateľnosti hlási aj obľúbený stravovací reťazec McDonald’s. Zdroj: pexels.com

„Prechod na viac obnoviteľné, recyklované a certifikované materiály pre naše hračky Happy Meal povedie k približne 90 % zníženiu spotreby primárneho plastu na báze fosílnych palív oproti roku 2018,“ tvrdí Jenny McCollochová, ktorá pôsobí ako vedúca oddelenia pre udržateľnosť spoločnosti.

Jednou z možností je aj vytváranie darčekov v podobe interaktívnych hier, napríklad v podobe puzzle. Udržateľnejšia podoba hračiek sa už v roku 2018 začala predávať vo Veľkej Británii, Francúzsku a v Írsku.

Pokračujte na ďalší príspevok »