Osobnosti

Tvorca legopostavičky zomrel vo veku 78 rokov. Ako vyzerali jeho prvé návrhy?

Jens Nygaard Knudsen pracoval pre Lego 32 rokov a okrem prvej postavičky vytvoril aj sety hradov a vesmírnych scén.
Vydané 28. februára 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, že doslova každý jeden predmet, s ktorými denne prichádzate do kontaktu, musel niekto niekde navrhnúť? Obyčajne kladieme dôraz na schopnosť spoločností nejaký produkt vyrobiť, ale na prvom mieste sú tímy ľudí a jednotlivci zodpovední za prvý návrh samotného produktu.

Svojho tvorcu má aj slávna a dnes už všetkým dôverne známa lego postavička. Volal sa Jens Nygaard Knudsen a tento týždeň sa svet dozvedel o jeho nedávnom úmrtí vo veku 78 rokov. Zaujímavosťou je, že pre Knudsen pracoval pre spoločnosť Lego až 32 rokov, konkrétne od roku 1968 do 2000. Okrem vytvorenia klasickej postavičky bol zodpovedný aj za návrh mnohých iných produktov, vrátane dnes už legendárneho setu Classic Space z konca 70. rokov 20. storočia.

Vývoj lego postavičky ale nebol tak jednoznačný, ako si dnes mnohí myslíme. S veľmi dobrým príspevkom o histórii takzvanej „lego minifigure“ prišli na webe b1creative.com, kde autori pripravili aj nasledovnú vizualizáciu vývoja postavičky:

zdroj: b1creative.com/blog/the-history-of-the-lego-minifigure/

 

Jens Nygaard Knudsen pôvodne vytvoril postavičku, ktorá bola zhotovená z už existujúcich lego kvádrikov. Už o rok neskôr v roku 1975 vyrobil ďalšiu postavu a hoci mala súčasnú veľkosť (výška 1,5 palca, presne štyri tehličky lego), nemala po stranách tela žiadne pohyblivé časti, iba jednoduché náznaky ramien. Napokon až po 50 rôznych prototypoch sa v roku 1978 konečne našlo dokonalé riešenie – bola ním figúrka v súčasnej podobe.

Figúrky mali dlhé roky iba jeden výraz tváre a jednu farbu pleti. Neskôr sa pridali rôzne farby pleti, ale aj rozličné tvárové výrazové prostriedky. Východiskové tvary, rozmery a funkčnosť však ostávajú zachované, až na niektoré špeciálne varianty.

 

Smutne vyznieva skutočnosť, že zakladateľ značky Lego, Dán Ole Kirk Christiansen, ktorý firmu Lego Group založil v roku 1932, nikdy dnes už ikonickú postavičku nevidel. Zomrel v roku 1958. Úplne prvé produkty značky však neboli z plastu, ale z dreva. Na plasty sa prešlo až v roku 1946, keď sa Lego stalo prvou dánskou spoločnosťou používajúcou stroje na výrobu plastových produktov metódou vstrekovania.

Vedeli ste, že názov Lego je odvodený od dánskych slov leg godt, teda dobre sa zahrať, resp. play well po anglicky? A v latinčine slovo lego znamená Dal som (to) dohromady.

 

Nygaard Knudsen (25.1.1942 – 19.2.2020)

 

Pokračujte na ďalší príspevok »