Osobné financie jednoducho

Tvorba finančnej rezervy nie je len pre bohatých, práve naopak

Princípy tvorby finančných rezerv sú tak jednoduché, pritom ich málokto využíva vo svoj prospech.
Vydané 27. júna 2019 / Autor / Obsahuje tieto témy: , ,

V tomto článku sa dozviete:

  • prečo majú rezervy zmysel;
  • ako účinne tvoriť rezervy;
  • ako prehľadne sledovať stav;
  • ako sa pripraviť pravidelné ročné výdavky;
  • ako o 100% navýšiť svoju mesačnú rezervu.

 

Mať finančnú rezervu je ako vlastniť mäkký vankúš bezpečia a istoty. Už staré matere toto vedeli a preto odkladali svoje našetrené úspory do ponožky, aby ich v prípade núdze mohli použiť. 

Od tej doby sa spôsoby vytvárania rezerv výrazne zmenili. Od ponožiek k bankám, ktoré ponúkali vkladné knižky, termínované vklady a sporiace účty, až po investičné spoločnosti s podielovými fondmi, dlhopismi a akciami. 

Čo sa ale časom nikdy nezmení je princíp tvorby rezerv.

Na tvorenie rezervy je potrebné poznať dva hlavné ukazovatele, a to koľko mesačne odkladať a akú rezervu minimálne vytvoriť. Ideálne je, ak z čistého príjmu pôjde 10% na rezervu a finálny obnos financií, ktorý chceme tvoriť, bude aspoň 6-násobok čistého mesačného príjmu.  

 

 

Najprv zaplatiť sebe až potom míňať 

Ak sa niekomu nedarí vytvárať rezervy, musí zmeniť doterajší spôsob fungovania. 

Odkladanie peňazí, až keď mi niečo ostane, nemôže byť nikdy efektívne. Preto najprv “zaplať sebe”. Hneď po pípnutí výplaty na účet je potrebné odložiť stanovenú výšku rezervy. So zvyškom peňazí sa potom zaplatia šeky, faktúry, poplatky a náklady na život. 

 

Spočítajme si to na jednoduchom príklade: keď si každý mesiac odložíme desať percent z výplaty, za desať mesiacov máme našetrenú jednu celú výplatu. Šesťnásobok výplaty takýmto spôsobom našetríte za päť rokov.

Nenechať všetko na jednom mieste

Ak sa darí odkladať peniaze, je dobré použiť druhý princíp a to “nenechávať všetko na jednom mieste”. Ak si niekto tvorí rezervu na bežnom účte, môže stratiť prehľad o tom, či sa mu finančný stav zvyšuje alebo nie. 

Môže sa stať, že na dlhý čas sa rezerva zafixuje na jednej sume. Často sa stretávam s tvrdením „pod tisíc eur na účte sa nechcem dostat”.

Takto sa človek začne fixovať na jednu sumu, ktorá mu začne vyhovovať, ale stačí to? Preto, ak sa peniaze na rezervu presmerujú na iný účet (podúčet), ľahšie sa bude sledovať, či rastú alebo sa míňajú.

 

Rok čo rok a stále rovnako prekvapený?

Poznáte to aj vy. Každý rok prekvapí tisíce ľudí nutnosť uhrádzať ročné platby napríklad na povinné zmluvné poistenie alebo iné povinné platby. A čo tak výdavky na narodeniny, meniny či Vianoce? Presne tak, nikto s tým nepočíta, ale každý rok sú tu opäť. 

S týmto princípom sa bezproblémovo dá pripraviť na všetky očakávané ročné výdavky. Stačí si napísať všetky ročné platby a výdavky. Výslednú sumu vydeliť 12 a tak zistiť presnú mesačnú sumu, ktorá ak sa odloží každý mesiac. Takto mám pripravené peniaze na každú platbu. 

POZOR: Túto sumu na očakávané výdavky je nutné odkladať na iné miesto ako bežný účet a účet, kde si odkladáte rezervu na neočakávané udalosti. 

 

Z mesiaca na mesiac o 100% viac?

Znie to až neuveriteľne, ale nie je to nemožné. Samozrejme, nehovorím teraz o zhodnotení, ale o navýšení. Ak som si stanovil mesačne 50 € na tvorbu rezervy a chcem spraviť 100%, hneď na začiatku mesiaca si odložím 100 €. Počas mesiaca je potrebné korigovať svoje výdavky, aby sa nestalo, že na konci ešte pred výplatou bude v peňaženke prázdno. 

Chce to len dávku disciplíny, odhodlania a počítania výdavkov. Tento spôsob odporúčam aplikovať, ak chce človek rýchlejšie vytvoriť požadovanú rezervu.

Dôvodov na tvorbu rezerv je nespočet, záleží od ľudskej fantázie. V dnešnej konzumnej dobe sa ale stáva pravidlom, že splácať je lepšie ako šetriť. Pri šetrení sa človek namaká, ak sa jedná o veľkú sumu, ale ak správne aplikujete zásady z tohtp článku, tvorba rezerv už nikdy nebude zložitá záležitosť.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »