Citroën C3 YOU

Lifestyle

Túto prácu dokáže robot urobiť lepšie ako vy! – časť 2.

  • 17 septembra, 2023
  • 5 min read
Túto prácu dokáže robot urobiť lepšie ako vy! – časť 2.

Nahradia nás roboty a stratíme prácu úplne? Obavy dajte bokom. Existujú však pracovné pozície, na ktorých by bola umelá technológia efektívnejšia ako ľudia. Rýchlejšia. A – lacnejšia. Zastávate niektoré z nich aj vy? Zistite, či bude vaším najväčším sokom a zároveň konkurenciou umelá inteligencia.

Komando

Podľa federálnych štatistík je v Amerike viac ako 450 bombových jednotiek, ktoré každý rok reagujú na tisíce incidentov súvisiacich s bombami. Niektoré z týchto jednotiek už využívajú roboty, ktoré dokážu bomby lepšie zneškodniť a zároveň minimalizovať riziko pre ľudské životy. Roboty majú aj iné aplikácie ako napríklad infiltrovanie situácií s rukojemníkmi,“ hovorí Colin Angle, generálny riaditeľ iRobot a spoluzakladateľ spoločnosti iRobot, ktorá je napríklad aj výrobcom robotického vysávača Roomba.

Ilustračný obrázok. Zdroj: Pexels.com

Novinár

„Niektorým novinárom hrozí, že ich nahradia systémy umelej inteligencie, ako je ChatGPT, uviedol generálny riaditeľ nemeckej mediálnej skupiny Axel Springer. Uviedol, že nás čaká znižovanie pracovných miest, pretože automatizácia a AI čoraz viac obsadzujú mnohé pracovné miesta, kde je ľudská energia nadbytočná.

„Umelá inteligencia má potenciál urobiť nezávislú žurnalistiku lepšou, ako kedykoľvek predtým – alebo ju jednoducho nahradiť,“ uviedol generálny riaditeľ Mathias Doepfner v internom liste zamestnancom.Nástroje AI, ako je populárny ChatGPT, sľubujú revolúciu v informáciách,“ povedal. „Čoskoro budú lepšie v agregácii informácií ako skutoční novinári.“ Ohrození môžu byť aj športoví novinári, ktorí robia veľa analýz čísel. Program od Narrative Science už teraz píše krátke športové rekapitulácie.

Vo svojom liste zamestnancom Doepfner uviedol, že médiá sa musia zamerať na investigatívnu žurnalistiku a originálne komentáre. Odhaľovanie motívov a skutočných udalostí aj naďalej zostane úlohou novinárov. Axel Springer nie je prvým vydavateľom správ, ktorý sa pri tvorbe obsahu pohráva s využitím AI. V januári BuzzFeed oznámil, že plánuje použiť umelú inteligenciu na vylepšenie obsahu a online kvízy. Roboti však nie sú až takí skvelí v tvorivosti, takže spisovatelia beletrie a dlhodobí kreatívni novinári môžu zostať pokojní.

Umelá inteligencia investigatívnych novinárov nenahradí. Zdroj: Pexels.com

Práca v domácnosti

Robot na vysávanie je tu už nejaký čas, ale je stále lepší ako kedykoľvek predtým! Roomba 980, novšia verzia robota na čistenie podláh, si vyslúžila hviezdne recenzie, pričom niektorí testujúcich tvrdia, že odvádza lepšiu prácu ako akýkoľvek vzpriamený vysávač, najmä na srsti domácich zvierat. Spoločnosť, ktorá vyrába Roombu, iRobot, vyrába aj Scooba 450, ktorý čistí podlahy či zametača. Firma tvrdí, že predala viac ako 15 miliónov domácich robotov. S nimi sa o svoju pracovnú pozíciu biť nemusíte. Jedno je však isté –  ušetrite s nimi množstvo vášho voľného času, ktorý môžete využiť na príjemnejšie aktivity ako upratovanie. 

 

Právnici asistenti a právnici zameraní na preskúmanie dokumentov

Klienti platia milióny za právnikov a asistentov, aby vykonali časť práce, ktorú roboty jednoducho dokážu lepšie – konkrétne obávanú „recenziu dokumentov“, v ktorej ľudia hľadajú stovky dokumentov a zmienky o určitých položkách. Blackstone Discovery so sídlom v Silicon Valley ponúka túto službu – dokáže vyhľadávať slová aj koncepty – bez potreby akejkoľvek ľudskej energie. Odborníci tvrdia, že roboty, na rozdiel od ľudí, neunavia rutinné úlohy, ako je napríklad aj táto. Aj preto sú na to často vhodnejšie.

Inzercia
Ohrozené môžu byť aj povolania, pri ktorých by ste to nečakali. Patria sem aj právni asistenti. Zdroj: Pexels.com

Pokladníci a úradníci

Údržba pobočky banky je nákladná, čiastočne pre výdaje určené na vpylácanie bankových pokladníkov – tie roboty môžu a v niektorých prípadoch už aj pomáhajú eliminovať. Najmenej jedna banka sa snaží drasticky znížiť tieto náklady: Pobočky pobrežnej federálnej úverovej únie pred niekoľkými rokmi nahradili niektoré pokladne osobnými bankomatmi, ktoré pokladníka takmer stopercentne nahrádzajú. Hovorca banky vtedy uviedol, že tento krok viedol k zníženiu počtu zamestnancov pokladní o 40 percent. „Iné banky tiež experimentujú s podobnými možnosťami,“ hovorí generálny riaditeľ Better ATM Services Todd Nuttall, ktorého spoločnosť umožňuje bankomatom vydávať predplatené darčekové karty. Predavač v obchode a podateľni sa preto tiež môže o svoju pracovnú pozíciu obávať. Prechod však nenastane zo dňa na deň. 
ZDROJ: marketwatch.com

About Author

Natália Adamkovičová