ZO SVETA

Donald Trump dostal ban na Twitteri, a tak spustí sociálnu sieť Truth Social

Truth Social je sociálna sieť, ktorú spúšťa bývalý prezident Spojených štátov amerických – Donald Trump. Jej oficiálne spustenie sa datuje na 21. február, kedy je v USA Deň prezidentov. Anglické slovo „truth“ v slovenskom preklade označuje pravdu. Sociálna sieť Truth Social má slúžiť ako alternatíva k už existujúcemu Twitteru. Aplikáciu si je možné už teraz… Prečítať celé
Vydané 10. januára 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

24-ročná študentka masmediálnej komunikácie v Trnave. Milovníčka fialovej a zelenej farby, retro štýlu, smotanovej pizze a v neposlednom rade aj dôveryhodných zdrojov v dezinformačných časoch.

Truth Social je sociálna sieť, ktorú spúšťa bývalý prezident Spojených štátov amerických – Donald Trump. Jej oficiálne spustenie sa datuje na 21. február, kedy je v USA Deň prezidentov. Anglické slovo „truth“ v slovenskom preklade označuje pravdu.

Sociálna sieť Truth Social má slúžiť ako alternatíva k už existujúcemu Twitteru. Aplikáciu si je možné už teraz predobjednať v App store. Cieľom novej platformy by malo byť skončenie s „politickou diskrimináciou“. Má slúžiť aj ako prostriedok na boj proti vplyvu veľkých technologických firiem.

TMTG (Trumpova skupina pre médiá a technológie) má toho v pláne viac. Spustenie Truth Social je len prvou z troch fáz rozvoja. Druhou fázou má byť videoslužba TMTG+, ktorá by mala obsahovať zábavný či spravodajský obsah a aj podcasty. V tretej fáze by mali podcasty získať vlastnú platformu.

Žijeme vo svete, kde Taliban môže mať obrovskú účasť na Twitteri, no vášho obľúbeného prezidenta umlčali. Toto je neprijateľné,“ prezradil Trump.

Trump sa chce prostredníctvom platformy postaviť tyranií veľkých technologických spoločností, ktoré obviňuje z umlčovania opozičných názorov v USA. Nová sociálna sieť by americkému exprezidentovi mohla slúžiť aj ako nový megafón na prezentáciu jeho myšlienok po tom, čo na Twitteri už nemá žiaden vplyv.

Je Truth Social kópiou Twitteru?

Podľa dostupných ukážok aplikácie na oficiálnych stránkach TMGT môžeme povedať, že aplikácia je Twitteru až príliš podobná. Twitter 8. januára 2021 svetu oznámil trvalé pozastavenie účtu exprezidenta Donalda Trumpa. Trump mal v tom čase takmer 89 miliónov sledujúcich.

Sociálna sieť má fungovať podobným spôsobom ako Twitter s tým, že jednotlivé príspevky budú niesť pomenovanie „truths“ (podobé ako „tweets“) či „re-truths (podobné ako „retweets“). V Truth Social bude možné sledovanie príspevkov od iných používateľov či odkazov, ktoré sa týkajú aktuálnych tém.

Truth Social

Nová sociálna sieť Truth Social z dielne TMTG sa až podozrivo podobá na už existujúcu sociálnu sieť Twitter, kde má americký exprezident ban, Zdroj fotografie: tmtgcorp.com

Testovaciu verziu Truth Social napadli hackeri a trollovia

Testovaciu verziu ešte oficiálne nespustenej sociálnej siete už stihli napadnúť hackeri a trollovia, ktorí sa zaregistrovali na tejto verzií. Trollovia na Truth Social vystupovali pod falošnými účtami v mene Donalda Trumla, Mikea Pencea, Stephena K. Bannona či ďalších osobností.

Jeden z týchto účtov, ktorý vystupoval pod názvom donaldjtrump, zverejnil fotografiu ošípanej, ktorá sa práve vyprázdňovala, pričom sa pýtal na to, či niekto nemá informácie o tom, čo aktuálne robí bývalá prvá dáma Melania Trump.

Na sociálnu sieť zaútočila aj skupina hackerov, ktorí tvrdia, že sú spojení so skupinou Anonymous. Tvrdili, že ich útok na Trumpovu sociálnu sieť Truth Social bol súčasťou „vojny proti nenávisti“, ktorú vedú. Okrem tohto dôvodu sa chceli aj zabaviť.

Bude Truth Social ďalším liahniskom konšpirátorov?

Americký exprezident je známy zverejňovaním klamstiev a rôznych foriem dezinformácií. V minulosti napríklad navrhoval najvyšším zdravotníckym predstaviteľom naštudovať si podanie injekcie bielidla do ľudskému organizmu, čo by malo slúžiť ako prostriedok na boj proti COVID-19. Trump taktiež spochybňuje výsledok prezidentských volieb roku 2020, v ktorých prehral. V súvislosti s COVID-19 hovoril napríklad aj o tom, že 99% prípadov COVID-19 je úplne neškodných.

Ak má takto vyzerať ukončenie politickej diskriminácie a prostriedok na boj proti vplyvu veľkých technologických firiem, určite nám nesvitá na lepšie časy. Vzhľadom na to, že Truth Social vyzerá ako vierohodná kópia už existujúcej sociálnej siete Twitter, ktorá však Trumpovi nepozastaví účet a zároveň vstupuje do celkom preplneného priestoru sociálnych sietí, jej úspech nemusí byť taký, aký by sa mohol očakávať.

Zdroje: Stratégie HN, USA Today, Infosecurity, BBC, Seznam zprávy, New Republic

Zdroj titulnej fotografie: TMTG

Pokračujte na ďalší príspevok »