Triumfálny návrat. Martin Scorsese po 47 rokoch opäť dobyl prestížny festival v Cannes

Americký režisér Martin Scorsese (na titulnej fotografii) sa po 37 rokoch vrátil do hlavnej sekcie na filmovom festivale v Cannes. Pred 47 rokmi získal Zlatú palmu za film Taxikár a tentoraz si vyslúžil deväťminútový potlesk v stoji za očakávanú snímku Killers of the Flower Moon, ktorej premiéra sa stala jednou z hlavných udalostí prestížneho podujatia vo francúzskom… Prečítať celé

Americký režisér Martin Scorsese (na titulnej fotografii) sa po 37 rokoch vrátil do hlavnej sekcie na filmovom festivale v Cannes. Pred 47 rokmi získal Zlatú palmu za film Taxikár a tentoraz si vyslúžil deväťminútový potlesk v stoji za očakávanú snímku Killers of the Flower Moon, ktorej premiéra sa stala jednou z hlavných udalostí prestížneho podujatia vo francúzskom letovisku.

Killers of the Flower Moon (2023)

Scorsese sa dočkal vrelého privítania už pri príchode do sály. Tlieskali mu hviezdy Cate Blanchettová, Salma Hayeková či Naomi Campbellová, ale aj Tim Cook, šéf spoločnosti Apple, ktorá produkovala film. Na premiére sa zúčastnili aj herci v hlavných úlohách a Scorseseho dvorní spolupracovníci Leonardo DiCaprio a Robert De Niro. S DiCapriom nakrútil šieste spoločné celovečerné dielo a s De Nirom už dokonca jubilejné desiate, po prvý raz sa však na jednom podieľali všetci traja. Výnimkou je krátky film The Audition z roku 2015.

DiCaprio na tlačovej konferencii ocenil vytrvalosť a urputnosť 80-ročného režiséra. Ocenil vplyv Scorseseho veľkých predchodcov a jeho rešpekt k histórii kinematografie: „Som ako vy všetci. Neprestáva ma udivovať jeho schopnosť podávať pravdu spôsobom, akým to robí, s jeho postavami a jeho príbehmi. Je jedinečným režisérom našej éry.” Podľa portálu IndieWire podal DiCaprio v snímke Killers of the Flower Moon najlepší výkon vo svojej kariére, podľa prvých divákov je však dušou filmu Lily Gladstonová, herečka s koreňmi medzi pôvodnými obyvateľmi Ameriky.

Leonardo DiCaprio na tlačovej konferencii v Cannes

INZERCIA

Práve ich osudom, konkrétne kmeňom Osage, sa film zaoberá. Trvá 3 hodiny a 26 minút a dej kriminálneho westernu sleduje FBI vyšetrovanie série vrážd príslušníkov kmeňa v Oklahome začiatkom dvadsiatych rokov minulého storočia, keď sa v oblasti našli ložiská ropy. Scorsese so scenáristom Ericom Rothom adaptovali rovnomenný bestseller Davida Granna z roku 2017. „V Oklahome sme natáčali už pred niekoľkými rokmi a chvíľu trvalo, kým sme to dali dohromady. Apple odviedol skvelú prácu, nemyslím si, že som zažil niečo podobné,” citoval Scorseseho portál hollywoodreporter.com.

Standing ovation

Američan si z Cannes okrem spomenutej Zlatej palmy za Taxikára odniesol aj ocenenie pre najlepšieho režiséra (After Hours, 1985). Na festivale v minulosti uviedol aj viacero mimosúťažných filmov, produkčná spoločnosť sa rozhodla nezaradiť Killers of the Flower Moon do súťaže. Takmer desaťminútový potlesk v stoji bol však dostatočnou satisfakciou a Scorsese sa neubránil emóciám: „Bolo to vyústením dlhoročnej práce.”

Inzercia

Režisérsky veterán si uvedomuje, že je na sklonku kariéry, čo pripustil v nedávnych rozhovoroch pre stránky gq.com aj deadline.com: „Želal by som si, aby som si mohol dať prestávku na osem týždňov a aby som zároveň mohol natáčať film. Otvoril sa mi celý svet, ale je príliš neskoro. Je príliš neskoro. Som starý. Čítam, vidím, chcem rozprávať príbehy, no už niet času. Keď Akira Kurosawa dostal čestného Oscara od Georga Lucasa a Stevena Spielberga, povedal: ,Až teraz začínam vidieť možnosti kinematografie. Už je však príliš neskoro.’ Mal vtedy 83 rokov. V tom čase som mu nerozumel, ale teraz už viem, čo tým myslel.”

Scorsese však ešte nepovedal posledné slovo. Opäť spojí sily s DiCapriom a Apple, s ktorými plánuje adaptáciu ďalšej knihy Davida Granna. Pôjde o námorné dobrodružstvo z osemnásteho storočia. Okrem toho bude režírovať aj prvé dve epizódy televízneho seriálu Gangy New Yorku. (Rovnomenný film uviedol v roku 2002, bola to jeho prvá spolupráca s DiCapriom.) „V mojom veku môžem len riskovať. Čo iné mám robiť? Čo odo mňa chcú? Aby som robil niečo pohodlné, napríklad aby som sedel na pľaci v horúčave. To už môžem aj riskovať,” dodal Scorsese s humorom.

 

Spoločné celovečerné filmy Martina Scorseseho a Leonarda DiCapria:

Gangy New Yorku (2002)

Letec (2004)

Skrytá identita (2006)

Prekliaty ostrov (2010)

Vlk z Wall Street (2013)

Killers of the Flower Moon (2023)

Martin Scorsese (vľavo) a Robert De Niro na tlačovej konferencii v Cannes

Spoločné celovečerné filmy Martina Scorseseho a Roberta De Nira:

Mizerné ulice (1973)

Taxikár (1976)

New York, New York (1977)

Zúriaci býk (1980)

Kráľ komédie (1983)

Mafiáni (1990)

Mys hrôzy (1991)

Casino (1995)

The Irishman (2019)

Killers of the Flower Moon (2023)

 

Zdroje: hollywoodreporter.com, indiewire.com, gq.com, deadline.com

Zdroj titulnej fotografie a fotografií v texte: screenshoty, YouTube

Pokračujte na ďalší príspevok »



Fenomén

6 dôvodov, prečo zmenila televízia svet

  • Televízia od svojho vzniku zohrala nepopierateľnú úlohu v zmene spoločnosti a postupom času sa stala jedným z najvýznamnejších médií vôbec. Jej vplyv sa dotkol takmer každej oblasti ľudského života a ovplyvnil spôsob, ako vnímame svet okolo nás.
  • Televízory sa tak stali základným zariadením domácnosti a dnes sú neoddeliteľnou súčasťou každodenného života.