Synergie

Počas života toho prežijeme veľmi veľa. Každý deň sme vystavení obrovskému množstvu vplyvov, pozitívnych alebo negatívnych, avšak väčšinou si všimneme iba zlomok z nich. Čím sme starší, tým pravdepodobnejšie vnímame širšie súvislosti, ktoré sme možno počas detstva nevideli, avšak zároveň strácame ohľad na detaily, ktorý sme ako deti mali. Všímame si okolie, ale unikajú nám… Prečítať celé
Vydané 2. júla 2018 / Autor / Obsahuje tieto témy: , ,

Head of Sales @ United Technologies Group
Partner @ Wanderer Capital
Student @ Santa Clara University, Silicon Valley
Bratislava, Slovensko

Počas života toho prežijeme veľmi veľa. Každý deň sme vystavení obrovskému množstvu vplyvov, pozitívnych alebo negatívnych, avšak väčšinou si všimneme iba zlomok z nich. Čím sme starší, tým pravdepodobnejšie vnímame širšie súvislosti, ktoré sme možno počas detstva nevideli, avšak zároveň strácame ohľad na detaily, ktorý sme ako deti mali. Všímame si okolie, ale unikajú nám detaily. Možno až na konci dňa si uvedomíme, že život sa spája z detailov, že vlastne ony tvoria jeho základ. Veľakrát sú práve tieto drobnosti kľúčové. Maličkosti hrajú v našich životoch svoju úlohu a dejú sa z nejakého dôvodu.

Verím, že mnoho vecí, viac alebo menej dôležitých, sa deje, lebo sa majú udiať, sú nám jednoducho nejakým spôsobom dané. My by sme však preto nemali meniť svoj postoj k životu, napríklad svoje ambície alebo ciele. Všetko je na našom rozhodnutí, avšak je ľahko možné, že naše hlavné smerovanie sa nemení, iba si popritom vyberáme vedľajšie cesty, ktoré našu základnú trajektóriu ovplyvnia iba nevýrazne. Naša cesta je daná viacerými faktormi, génmi, výchovou a inými vplyvmi. Táto cesta je predurčená, hoci vieme ju identifi kovať jedine tak, že spoznáme seba. Čo nás baví, čo máme radi, čo sú naše hobby, to sú niektoré z kľúčových aspektov, ktoré nás tvoria a v konečnom dôsledku majú vplyv na našu cestu.

 

Naša cesta, náš život sa skladá z toho, kým sme, no zároveň sa aj vyvíjame a máme na svoju cestu vplyv. Vo viacerých prípadoch sa môže cesta zmeniť, ale podobne ako človek vo svojej podstate sa nemení. Prirodzene, máme nejaké hodnoty, máme priority a svoj pohľad na život. Aj keď si človek uvedomí, že má v živote isté smerovanie, určite je vhodné si udržať všetky ciele, ambície a sny, pretože i to, čo je dané, sa môže veľmi ľahko zmeniť, či v dobrom alebo zlom. Inými slovami, niekto „dostane“ v živote talent a rozvíja ho, iný ho nerozvíja a napokon niekto, kto nedostal výrazné nadanie, na sebe pracuje a vypracuje sa na pozíciu, ktorú by mu nikto nepredpovedal

 

V našich životoch existujú aj synergie. Synergie sú často prirodzené a sami ich vieme vyhľadať, avšak veľakrát môžu vyzerať „náhodne“. Má to svoj dôvod, že sa nám v istom momente objavia v živote – opäť to súvisí s tým, kam človek smeruje a nad čím rozmýšľa, lebo to ho napokon posúva, a tak aj žije. Sme to, čo myslíme.

 

INZERCIA

Mnohokrát si povieme, „aké zaujímavé, že je tu táto spojitosť XY.“ Táto spojitosť, respektíve synergia, sa tam však neobjavila náhodne. Samozrejme,z krátkodobého hľadiska to tak môže vyzerať. Ak sa pozrieme zo širšej perspektívy, synergia sa objavila v súvislosti s určitými prepojeniami z nášho života v danom momente. Takisto tým, že som ako človek prirodzene orientovaný hlavne na seba, všímam si primárne veci, ktoré sú akosi prepojené na mňa, aspekty, ktoré sa týkajú mňa.

 

Synergie vnímame, existujú, hoci ich veľakrát ignorujeme, či už z racionálneho hľadiska alebo úplne prirodzene, a nečítame, čo nám chcú „povedať“, aký majú dôvod. Keď budeme venovať väčšiu pozornosť detailom a tomu, čo sa deje okolo nás, môže nás to veľmi prekvapiť a aj dopomôcť k pochopeniu seba samého ako človeka.

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »