Slovensko a svet

Svet očami Slovákov a Slovensko očami sveta

Stáva sa to každému, že porovnáva nás a svet tam vonku za hranicami našej malej republiky. Veď je to prirodzená vlastnosť. To isté robia aj cudzinci, tiež sa porovnávajú a tiež vidia ich krajiny niekedy beznádejne. No potom sa človek dostane na horšie miesto a veľa veci mu dopne. Ako to teda s nami je? Ako nás vidia cudzinci? Ako my vidíme zvyšok sveta?
Vydané 27. októbra 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy:

Vášnivá cestovateľka, prekladateľka a milovníčka mačiek | Indonézia

Prirovnávanie je prirodzená ľudská vlastnosť, robíme to všetci – možno si to neuvedomujeme, ale je to fakt. Niekedy nás to ženie vpred, pretože chceme dobehnúť tých lepších; istým spôsobom je to aj motivátor.

To isté funguje aj medzi krajinami, jedny sú lepšie, jedny sú horšie, no každá má to svoje čaro a vyniká v niečom inom. Stáva sa to pomaly národným športom, ale my Slováci to vidíme čoraz častejšie čierno-bielo. Buď je niečo dobré alebo zlé. Hneď ako sa dostaneme za hranice Slovenska, tak aj tá bageta, ktorú sme si kúpili o polnoci na čerpacej stanici na diaľnici v Rakúsku, sa nám zdá chutnejšia a lepšia. Aj keď pravdou je, že je to rovnaká bageta, akú by sme si kúpili na Slovensku, ale psychika nepustí. Aj keď nájsť konkurenta pravému čerstvému slovenskému chlebu alebo čerstvým rožkom je priamo nemožné. Hlavne južné krajiny a ich povestné pekárničky majú veľmi chutné pečivo, no poctivý slovenský chlieb nenahradí žiaden chrumkavý maslový croissant.

Zdroj: www.pixabay.com

V našich mysliach máme zakorenené, že západný svet je ten „najlepší“ a vždy sa porovnávame, aj keď nerobíme to naschvál, proste ide to samo od seba. Niekedy aj káva, ktorú si dáme na benátskom námestí sa nám zdá ako z inej planéty (rozumej veľmi dobrá) a tá na Slovensku je zrazu nedobrá – a to len kvôli tomu, že si za ňu priplatíme a nasávame čarovnú atmosféru. V skutočnosti je tá káva veľmi nekvalitná a platíme si za miesto s výhľadom a nie za kávu.

Zdroj: www.pixabay.com

Je to prirodzené, človek je veľmi ovplyvniteľný tvor – vždy chce to, čo má sused a za každú cenu. To platí aj o krajinách a ich obyvateľoch. Len jeden výlet do Nemecka vie spraviť peknú šarapatu v názoroch o tom, aké je Slovensko neschopné. Veď tí Nemci majú najlepšie diaľnice, najlepšie platy, bývanie, sociálny systém atď. Písať by sa tu dalo čokoľvek, no porovnávať Nemecko a Slovensko je ako porovnávať nebo a zem. Nemožné.

Zdroj: www.pixabay.com

Z vlastnej skúsenosti viem povedať, že Slovensko nie je na tom vôbec najhoršie. Len čo sa týka úradných záležitostí a byrokracie, tak to máme určite na lepšej úrovni ako také Grécko. Človek až v Grécku a na úradoch pochopí, prečo tu mali krízu. V tomto smere určite vyniká Slovensko a naša organizovanosť.

Inzercia

Zdroj: www.pixabay.com

Je veľmi prirodzené, že keď ideme do vyspelejšej krajiny, tak Slovensko vidíme čierno, no keď ideme do horšej krajiny, tak Slovensko je zrazu top krajina na život. Otázka znie, prečo si to nevieme objasniť v našej mysli a vyrovnať sa s našou krajinou ešte pred samotným vycestovaním.

Keď je reč o Slovensku medzi zahraničnými, tak uši nejedného z nás sú napäté a len počúvame, čo si o nás vlastne tam vonku myslia. Asi nie je veľkým prekvapením, že väčšina si nás pletie buď so Slovinskom, susedným bratom či dokonca Ruskom, no tých tipov, kde Slovensko je a čo to vlastne za krajinu je, existuje nespočetne veľa.

Zdroj: www.pixabay.com

Niekedy je človek milo prekvapený a niekedy nemilo zarazený. Už sa mi stalo aj to, že som po debate s cudzincom uvažovala, že aký edukačný systém majú. Veď ani ten náš nie je najlepší, ale mať obraz o tom ako vyzerá Európa a aké krajiny sa v nej nachádzajú by mal predsa každý Európan ovládať.

Zdroj: www.pixabay.com

Keď sa so zvedavosti spýtam mojich známych, čo si myslia o Slovensku, ale tak otvorene, tak väčšina odpovedí je takmer totožná. Najprv to opíšu so servítkou na ústach, že malá krajina, veľmi pekná príroda, milí ľudia a chutné jedlo. No keď ich poprosím o úprimný názor, tak bryndzové halušky chutia iba málokomu, ceny sú veľmi nízke a z prírody navštívili iba Štrbské pleso. Tiež vyhlásia, že Bratislava vyzerá veľmi socialisticky, avšak Staré mesto má svoje čaro, aj keď prvý dojem pri vystúpení z vlaku je trošku odstrašujúci.

Zdroj: www.pixabay.com

Potom tu sú ešte úvahy, že ako si Slováci dovolia také drahé autá, ktoré vidia premávať sa ulicami a ako si dovolia tak veľa cestovať, vzhľadom na našu finančnú situáciu. Podľa slov cudzincov je to trochu paradox – považujú nás za chudobnú krajinu, no keď Slovensko navštívia, tak menia názor.

Zdroj: www.pixabay.com

Možno to bude tým, že sa zdržiavajú iba v hlavnom meste, kde je koncentrácia zbohatlíkov určite vyššia ako na Hornom Zemplíne, čo v konečnom dôsledku zanecháva ten „lepší“ dojem. Tiež si nás spájajú s nie až tak dávnou históriou a niekedy je veľkým prekvapením, keď si stále myslia, že sme ZSSR. Keď nás považujú za Česko-Slovensko, tak to je ten lepší prípad.

Je jedno, kto si o nás čo myslí, dôležité je ako sa cítime my na našom malom Slovensku, pretože máme veľký potenciál.

Pokračujte na ďalší príspevok »