Umelá inteligencia

Startup Rabbit chce vymeniť smartfóny za vreckovú umelú inteligenciu

Zariadenie Rabbit R1 kombinuje Large Language Model a Large Action Model, ktorý si vytvorili sami.
Smartfóny chcú nahradiť, pretože majú pocit, že nie sú intuitívne, kvôli čomu nás oberajú o pozornosť.
Vydané 16. januára 2024 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Viete si predstaviť budúcnosť, v ktorej by ste nevlastnili smartfón? Pre mnohých je takáto realita nepredstaviteľná, no nový startup Rabbit sa o to už pokúša. Na technologickom veľtrhu CES 2024 totiž predstavili zariadenie Rabbit R1, ktoré využíva umelú inteligenciu.

Generálny riaditeľ spoločnosti Jesse Lyu tvrdí, že smartfóny mali byť intuitívne, no ich vývoj to znemožnil. Problém nevidí v hardvérovej stránke mobilných zariadení, ale v softvéri, na ktorých fungujú – operačné systémy založené na mobilných aplikáciách.

„Vždy, keď chcete niečo urobiť, musíte sa prehrabávať viacerými stránkami a priečinkami, aby ste našli aplikáciu, ktorú chcete použiť, a vždy je tam nekonečné množstvo tlačidiel, na ktoré musíte kliknúť,“ uviedol vo videu, v ktorom prezentuje spomínané zariadenie.

Spoločnosť si preto dala za cieľ vytvoriť zariadenie, ktorým dokážete urobiť čokoľvek, čo by ste zvládli s vaším smartfónom, no bez toho, aby ste boli zbytočne rozptýlení. V zásade stačí stlačiť tlačidlo, povedať príkaz a zariadenie ho vykoná za vás.

Pripomína Tamagochi

predchádzajúcom článku sme vás informovali o starých mobilných telefónoch, ktoré narastajú na cene. Obdobie, v ktorom vznikli bolo charakteristické tým, že výrobcovia kládli dôraz, aby ich zariadenia boli skutočne prenosné.

Technologický vývoj postupne zvyšoval výkon zariadení, vďaka čomu pribudlo mnoho nových funkcií, no podpísalo sa to na ich veľkosti. To však neplatí pre vreckového asistenta s umelou inteligenciou, pretože je približne veľký ako polovica smartfónu iPhone 15.

Menšia veľkosť ho však neukrátila o zásadne hardvérové funkcie, ktoré majú súčasné telefóny. Na ich webovej stránke uvádzajú, že má vstavaný mikrofón a reproduktor, aby ste s ním mohli komunikovať, dotykovú obrazovku či kameru, ktorá sa dokáže otáčať.

Zároveň sa dokáže pripojiť na internet prostredníctvo bezdrôtovej siete Wi-Fi alebo mobilných dát. Tie dokáže používať, nakoľko má osobitný slot pre SIM kartu. Práve vďaka pripojeniu ku sieti dokáže používať mobilné aplikácie za vás.

Nevídané technologické riešenie

Koncept tohto zariadenia znie veľmi podobne virtuálnym asistentom, ktorých sa mnohí naučili používať vo svoj prospech. Ich nevýhodou však je, že na vykonanie príkazov používajú rozhrania API (application programming interface pozn. red.), ktoré je obmedzené, uvádza portál TechCrunch.

Zariadenie namiesto toho používa veľký jazykový model (LLM pozn. red.), vďaka ktorému dokáže pochopiť, čo od neho žiadate. Príkaz však vykonáva Large Action Model, ktorý si vytvorili sami a dokáže replikovať úkony ako by ich spravil človek.

Týmto spôsobom dokáže vykonať takmer akúkoľvek úlohu, pričom nezáleží či ide o základnú funkciu telefónu, mobilnú aplikáciu, webovú stránku či počítačový program. Podľa spoločnosti môžete ním používať populárne aplikácie a ďalšie pribudnú v budúcnosti.

Startup Rabbit

Je len otázkou času, kedy Siri, Alexa či Google Assistant začnú používať umelú inteligenciu. Zdroj: unsplash.com/@omidarmin

Pokiaľ nechcete čakať, kým pribudnú nové funkcie, môžete si ich vytvoriť sami. Prostredníctvom webového portálu, ktorý nazvali Rabbit Hole môžete prepojiť zakúpené zariadenie s vašimi účtami. Následne mu môžete ukázať krok po kroku, ako splniť špecifickú úlohu.

Portál TheVerge informuje o príklade, ktorý priblížil Lyu: „Najprv poviete: Hej, choď do softvéru, ktorý sa volá Photoshop. Otvor ho. Zober sem fotografie. Použi nástroj laso na vodoznak a klikaj klikaj klikaj klikaj. Takto odstrániš vodoznak.“

Zatiaľ sa teší úspechu

Zariadenie aktuálne je možné iba predobjednať, pričom objednávky spustili po jeho odhalení na spomínanom veľtrhu v meste Las Vegas. Už po dni sa na sociálnej sieti X (niekedy známej ako Twitter pozn. red) pochválili, že dostali 10-tisíc objednávok počas prvých 24 hodín.

Zariadenie si zrejme našlo cieľovú skupinu, ktoré by pre neho našlo využitie, no masy zrejme neosloví. Technologický podcast Klik od denníka SME poukázalo na dve zaujímavú myšlienky. Prvá z nich znie, prečo by niekto potreboval druhé zariadenie, keď by postačovala aplikácia v mobile.

Druhá hovorí o tom, že spoliehanie sa na umelú inteligenciu pri úlohách, ktoré dokážeme vykonať rovnako dobre a rýchlo sami, podáva „smutné svedectvo o technologickom biznise“. Toto riešenie považujú za komplikované, výpočtovo neefektívne a drahé.

Americký startup však nie je jediný, ktorý ukázal svetu ich zariadenie na veľtrhu CES 2024. Koncepty či prototypy odprezentovali aj ďalšie známe značky, medzi nimi napríklad LG, Volkswagen, Samsung či Asus. O zhrnutie podujatia sa postaral portál CNET.

Pokračujte na ďalší príspevok »