Cestovanie

Staňte sa house sitter a ubytujte sa kdekoľvek zadarmo

Princíp služby house sitting je jednoduchý. Majiteľ vám poskytne ubytovanie zadarmo v prípade, že sa na určitý čas postaráte o jeho dom, byt či vilu. Táto starostlivosť býva väčšinou spojená s úpravou záhrady alebo okolia domu. Často sa stáva, že okrem nehnuteľnosti budete opatrovať aj hostiteľove domáce zvieratko. Činnosť, kedy vám majiteľ zverí do rúk svojho zvieracieho… Prečítať celé
Vydané 4. mája 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , ,

Často sa stáva, že okrem nehnuteľnosti budete opatrovať aj hostiteľove domáce zvieratko. Činnosť, kedy vám majiteľ zverí do rúk svojho zvieracieho miláčika, sa nazýva pet sitting.

Prečo sú house sitteri žiadaní?

House sitteri sú vyhľadávaní v prípadoch, ak hostitelia cestujú na dovolenku, pracovnú cestu alebo potrebujú niekoho, kto sa im bude starať o letné či zimné sídlo počas ich neprítomnosti.

Ak majiteľ nechce nikomu platiť za starostlivosť o nehnuteľnosť, najme si house sittera, ktorému za opateru poskytne ubytovanie zdarma. Takáto výmena služieb je výhodná pre obe strany. Cestovateľ získa nocľah a majiteľ niekoho, komu zverí svoj dom.

Skúsenosti s house sittingom má aj cestovateľka Michel Struhárová, ktorá na svojom blogu theonewhowanders.com uverejnila prvé skúsenosti: „K house sittingu som sa dostala úplnou náhodou cez skupinu na Facebooku, kde jedna pani hľadala niekoho, kto sa postará o jej dve mačky. Jedna z nich bola po operácii labky, takže jej bolo nutné dávať lieky a vziať ju k veterinárovi. Vôbec sme sa s majiteľkou nepoznali, iba sme sa raz stretli a o pár dní som sa už sťahovala do jej apartmánu v Seminyaku na Bali. Ostala som tam tri týždne. Keď bolo treba, vždy mi odpísala na správu a mne to vykrylo obdobie v sťahovaní medzi dvoma ubytovaniami. Takže výhodná situácia pre obe strany.“

Vďaka house sittingu môžete vycestovať prakticky kamkoľvek. Náklady na ubytovanie budete mať minimálne. Fotografia: pixabay.com

Kto môže byť house sitter?

Od house sittera sa vyžaduje najmä zodpovedný prístup, keďže okrem starostlivosti o nehnuteľnosť musí väčšinou pracovať v záhrade či na farme. Okrem toho by mal mať pozitívny vzťah ku zvieratám, pretože majiteľ väčšinou vyžaduje, aby sa mu o ne ubytovaný staral.

House sitter musí byť flexibilný a nemal by mať problém s presúvaním sa z miesta na miesto. Taktiež by to mal byť poriadkumilovný človek, ktorý disponuje skúsenosťami so starostlivosťou o nehnuteľnosti a o ich okolie.

Ako popisuje house sitterka Ivana Grešlíková na svojom blogu ivanagreslikova.com, ak často strácate kľúče od domu, nehodnotíte sa ako človek so zodpovedným prístupom, nemáte rád zvieratá a vyschnú vám aj kaktusy, asi nie ste príliš vhodný kandidát na house sittera. V tomto prípade by ste mali zvažovať iné možnosti lacného ubytovania.

„House sitting je pre sólo cestovateľov, páry, ale aj pre rodinky a ľudí na dôchodku. Hodí sa pre tých, ktorí cestujú dlhodobo, ale aj pre tých, ktorí síce majú vlastný byt, dom, ale z času na čas si chcú odbehnúť do sveta a skúsiť niečo iné. House sittingovať sa dá dnes prakticky všade vo svete: v mestách, na odľahlých usadlostiach. Strážia sa vily, malé byty, opatrujú sa mačky, psy, alebo aj ovce, kone, hydina a podobne,“  hovorí Ivana Grešlíková na svojom blogu.

Ďalej popisuje, že je len na vás, ako dlho sa rozhodnete robiť house sitting. Niekto potrebuje house sittera len na 2-3 dni, iný na pár týždňov, ale stane sa, že sa vám naskytnú ponuky aj na pol roka alebo na rok. Vždy je to individuálne a na dohode s majiteľom.

Okrem údržby nehnuteľnosti sa väčšinou musíte starať aj o domácich miláčikov. Fotografia: pixabay.com

Ako sa stať house sitter?

Ak si myslíte, že spĺňate všetky požiadavky, ktorými by mal house sitter disponovať, môžete si vytvoriť profil na oficiálnej stránke trustedhousesitters.com. Existuje mnoho podobných portálov venujúcich sa house sittingu, stačí len surfovať po internete.

Dôležité je, aby ste si profil vyplnili kvalitne. To vám môže pomôcť nájsť lepšie a hodnotnejšie ubytovanie.

„Spočiatku sa mi akosi neozývali ľudia, zlomilo sa to až po zmene profilovky, keďže som zvolila fotku s mojim labradorom Benym,“ spomína si cestovateľka Marta Rajková z blogu martarajkova.com.

Okrem výberu fotografie hrajú veľkú rolu aj referencie, ktoré dostanete od predošlých prenajímateľov. Potom si už len stačí nájsť destináciu, ktorú by ste chceli navštíviť. Taktiež si musíte zvoliť vhodný termín, kedy budete môcť vycestovať.

Majiteľov môžete aj sami kontaktovať. Dajte si záležať na správe, ktorú hostiteľovi pošlete. Máte väčšiu šancu, že si vás zvolí, pokiaľ mu napíšete niečo o sebe a uvediete dôvody, prečo ste práve vy vhodný kandidátom.

Ak si vás majiteľ vyberie, prvý krát vás bude kontaktovať formou video hovoru. Pokiaľ sa dohodnete na podmienkach a prenajímateľ si vás zvolí ako vhodného kandidáta, gratulujeme. Stačí, ak si zbalíte kufre a môžete vycestovať.

Titulná fotografia: pixabay.com