Cestovanie

Srí Lanka: prečo vycestovať a čo tu vidieť

Nádherná príroda, kultúrny a spirituálny odkaz a pohostinní ľudia

Srí Lanka uchváti srdcia cestovateľov svojou jedinečnou zmesou kultúrneho a spirituálneho dedičstva, voňavej kuchyne a očarujúcej prírody.

Tu je niekoľko tipov, prečo sem ísť, čo vidieť a čo sa oplatí do itineráru zaradiť.

Národné parky a safari

Srí Lanka sa môže pochváliť 26 národnými parkami s celkovou rozlohou 5 734 kilometrov štvorcových.

To predstavuje približne 8% rozlohy krajiny.

Národný park Wilpattu je najväčší v krajine a má rozlohu cca 1 317 kilometrov štvorcových.

Počas návštevy ostrova sa vydajte na safari vo Wilpattu – môžete tu vidieť leopardy, leňochody, vodné byvoly a ďalšie krásne živočíchy.

Tento národný park je ešte pôsobivejší vďaka starobylým ruinám a chrámom roztrúseným okolo jeho hustých lesov.

Národný park Udawalawe na juhu Srí Lanky je domovom veľkých populácií slonov, jeleňov sambarských, vodných byvolov a nespočetných druhov vtákov.

Ikonická Sigiriya. Zdroj: tourism.cp.gov.lk

Skalná pevnosť Sigiriya

Sigiriya je starobylá skalná pevnosť a palác nachádzajúci sa v centrálnej Srí Lanke, ktorý bol postavený na ochranu svojich obyvateľov.

Nachádza sa na vrchole 200 metrov vysokého prírodného skalného útvaru, ktorý je obklopený sviežou zeleňou a vodnými záhradami.

Palácový komplex na vrchole skaly zahŕňa kráľovský palác, trónnu sálu, bazén na kúpanie a niekoľko fresiek.

Najznámejšia freska je „Sigiriya Maidens“, séria 21 maľovaných postáv, o ktorých sa predpokladá, že sú súčasťou väčšej nástennej maľby, ktorá kedysi pokrývala celú západnú stenu skaly.

Pre svoj historický a archeologický význam bola skalná pevnosť Sigiriya v roku 1982 vyhlásená za svetové dedičstvo UNESCO.

Excelentná kuchyňa

Kuchyňa na ostrove uchváti návštevníkov odvážnymi chuťami a rozmanitosťou korenia, ako je kardamón, škorica a klinčeky.

Dhal, kuracie alebo rybie kari sa často podávajú s ryžou, chlebom roti a kokosovým sambalom, a sú považované za základné srílanské jedlo.

Anuradhapura. Zdroj: alkerstours.com

Kultúrny trojuholník Srí Lanky

Kultúrny trojuholník Srí Lanky zahŕňa tri hlavné historické miesta – Anuradhapura, Polonnaruwa a Kandy.

Anuradhapura bola jedným z prvých srílanských hlavných miest, ktoré sa datuje do 4. storočia pred naším letopočtom.

Staroveké mesto je dôležitým budhistickým miestom, pretože sa verí, že bolo postavené v blízkosti posvätného stromu bodhi.

Polonnaruwa je ďalším starobylým hlavným mestom Srí Lanky, z 11. až 13. storočia nášho letopočtu.

Môžete tu vidieť komplex kráľovského paláca zdobený kamennou výzdobou.

Tretím hlavným miestom v kultúrnom trojuholníku je Kandy, posledné hlavné mesto srílanských kráľov.

Nachádza sa v Hill Country a po celý rok sa tu koná množstvo kultúrnych podujatí.

Tropické pláže

Srí Lanka s viac ako 1 340 kilometrami pobrežia ponúka neuveriteľnú škálu pláží, od odľahlých zátok až po rušné miesta, kde sa konajú rôzne eventy.

Jednou z najkrajších je pláž Unawatuna, známa krištáľovo čistou vodou, zlatým pieskom lemovaným palmami a koralovými útesmi.

Pláže na Srí Lanke si získajú milovníkov vodných športov aj cestovateľov, ktorí preferujú relax. Zdroj: celebritycruises.com

Srí Lanka’s Hill Country

Horská krajina Srí Lanky leží v centrálnej časti ostrova a tvoria ju zvlnené kopce a malebné horské štíty.

Tu môžete uniknúť teplu a vychutnať si krajinu čajových plantáží na svahoch, zahalených v hmle.

Jedným z najlepších spôsobov, ako preskúmať tento región, je jedinečná jazda vlakom, spájajúcim Nuwara Eliya a Ella.

Predtým, ako sa zastavíte na stanici Ella Hill, nezabudnite si všimnúť množstvo vodopádov pozdĺž cesty.

Dobrodružné vodné a ďalšie športy

S viac ako 1 600 km pobrežia je Srí Lanka ideálnym miestom pre windsurfing, vodné lyžovanie, surfovanie, plachtenie, potápanie, šnorchlovanie, člnkovanie a ďalšie.

Hlavné lokality pre vodné športy sa nachádzajú v regióne Negombo na západnom pobreží, Wadduwa, Kalutara a Beruwela na juhozápadnom pobreží a Bentota, Hikkaduwa, Galle, Unawatuna, Koggala, Tangalle a Hambantota na južnom a juhovýchodnom pobreží.

Srí Lanka má viac ako stovky riek spolu s lagúnami a „nádržami“ (zavlažovacími jazerami), takže je tu množstvo príležitostí na celoročnú jazdu na kajaku a kanoe.

Dve obľúbené lokality sú Kalu Ganga a Kelani Ganga (rieky).

Kelani Ganga neďaleko Kitulgaly má rýchle horné toky a pereje ideálne pre rafting na divokej vode.

Všetka zábava sa neodohráva však iba vo vode. Pestrá krajina, divoká zver a archeologické náleziská ponúkajú vynikajúce príležitosti na turistiku.

Mimoriadne zaujímavé náučné chodníky zahŕňajú dažďový prales Sinharaja, oblačné lesy Horton Plains, Knuckles (pohorie) a Prírodnú rezerváciu Hakgala Strict.

Okrem toho sú tu obľúbené aj paragliding, lezenie po skalách, túry v jaskyniach a jazda na horskom bicykli.