Spoznajte Euŕopske hlavné mestá kultúry 2023

Tip na výlet predstavujú mestá, ktoré väčšinou v populárnych rebríčkoch nenájdete. V hlavnej úlohe je kultúra Európsku úniu v súčasnosti tvorí dvadsaťsedem štátov. Každý z nich sa vyznačuje inou zmesou kultúry, jazyka či zvykov. Stačí si vybrať ľubovoľnú svetovú stranu a o pár stoviek kilometrov nás môže čakať svet, ktorý sa úplne odlišuje od nášho domova. Široká rozmanitosť života v rámci jedného… Prečítať celé
Vydané 31. marca 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy:

V hlavnej úlohe je kultúra

Európsku úniu v súčasnosti tvorí dvadsaťsedem štátov. Každý z nich sa vyznačuje inou zmesou kultúry, jazyka či zvykov. Stačí si vybrať ľubovoľnú svetovú stranu a o pár stoviek kilometrov nás môže čakať svet, ktorý sa úplne odlišuje od nášho domova. Široká rozmanitosť života v rámci jedného svetadielu priamo vplýva na vyhlásenie Európskeho hlavného mesta kultúry (EHMK).

Titul udeľuje Európska únia na obdobie jedného kalendárneho roka. Nemusí ísť iba o jedno mesto, je zvykom, že ich EÚ vyhlási hneď niekoľko. Počas určeného času jednotlivé mestá organizujú sériu kultúrnych podujatí, ktorými lákajú turistov, ale aj miestnych obyvateľov. Mestám sa naskytne skvelá príležitosť zviditeľniť sa a propagovať to najlepšie, čo môže ponúknuť.

Ako to vzniklo?

Program v roku 1983 prvýkrát navrhla Melina Mercouri, vtedajšia ministerka kultúry v Grécku. Verila, že v tom čase sa kultúre nevenovala taká pozornosť ako politike a ekonomike. Na podpore európskych kultúr sa zhodlo viacero najvyšších predstaviteľov a ambiciózny projekt sa spustil do dva roky neskôr. V prvom ročníku odovzdala Európska únia titul Aténam.

Posudzovanie návrhov miest na titul podľa kritérií stanovených Európskou úniou má na starosti medzinárodná porota kultúrnych expertov. Stanovili aj pravidlá výberu – dve mestá musia byť súčasťou členských štátov EÚ. Od roku 2021, a potom každé tri roky sa tretie mesto vyberá spomedzi možných kandidátov na členstvo, prípadne sú súčasťou Európskeho hospodárskeho priestoru.

Od 1. Januára 2023 obdržali významné hodnotenia mestá z Grécka, Rumunska a Maďarska. Na zozname sa počas fungovania projektu ocitlo aj Slovensko:  v roku 2013 sa titul pripísal „metropole východu“, Košiciam, v roku 2026 to bude Trenčín. Medzitým sa však bližšie pozrieme na aktuálnu trojicu.

Elefsina

Umelecký program gréckeho mesta na tento rok sa nazýva „Tajomstvá prechodu“. Vychádza z elefsinských tajomstiev starovekého Grécka. Začal sa otváracím ceremoniálom 4. – 5. februára a počas roka usporiada ďalších 465 podujatí, do ktorých sa zapojí 130 umelcov.

Program tvoria tri hlavné prvky: spoločnosť, životné prostredie a práca. Dôležité postavenie má najmä životné prostredie je neoddeliteľne spojená s výzvami, ktorým Elefsina ako (post)industriálne mesto  čelí.

Elefsina je štvrtým mestom v Grécku, ktoré má tento titul. Po Aténach sa Európskym hlavným mestom kultúry stali aj Thesaloniky a Patras.

Temešvár

V roku 1884 bol Temešvár prvým mestom na pevninskej Európe, ktoré malo elektrické pouličné osvetlenie. O storočie neskôr sa v uliciach Temešváru rozhoreli iskry revolúcie proti Ceaușescovmu režimu. Súčasnosť sa v Európskom hlavnom meste kultúry rozžiar hlavné mesto kultúry Temešvár rozžiari rozhovormi o odvahe a rozmanitosti.

Pod témou „Zažiar svoje svetlo – rozžiar svoje mesto!“ program odštartuje otváracími podujatiami 17. – 19. februára. Program je štruktúrovaný okolo ľudí, miest a spojení.

Počas celého roka budú možnosti vzdelávania (konferencie, semináre, workshopy), výstavy, predstavenia a mnohé hudobné a performatívne umelecké festivaly.

Temešvár je po Sibiu v roku 2007 druhým mestom v Rumunsku, ktoré získalo titul EHMK.

Vesprém

Vesprém –„Mesto kráľovien“ – , je po Pécsi v roku 2010 druhým maďarským mestom, ktoré je držiteľom tohto prestížneho ocenenia. Ide o regionálny titul, o ktorý sa delí s regiónom Bakony-Balaton.

Viac ako sto miest a obcí v troch susedných okresoch spolupracovalo na vývoji tisícok ambicióznych a vzrušujúcich projektov v roku 2023. Pri dosiahnutom úspechu rátajú tvorcovia aj s opakovaným prezentovaním ich nápadov.

Slávnostné otvorenie sa uskutočnilo 21. – 22. januára. Pod názvom „Poď zažiariť s nami!“ zahŕňa celoročný program podujatí  hudobné a tanečné festivaly, umelecké výstavy, gastro  –  vinársku scénu a mnohé ďalšie.

Zdroje: www.culture.ec.europa.eu,

Zdroj titulnej titulnej fotografie: www.unsplash.com