Filmová premiéra očakávanej drámy

Spencer – Kristen Stewart ako princezná Diana

Spencer – nový film o princeznej Diane  Dráma Spencer vznikla pod taktovkou režiséra Pabla Larraína. Scenár k filmu napísal britský scenárista Steven Knight (tvorca Peaky Blinders). Larraínovi nie sú silné ženské postavy vôbec cudzie. Režisér, ktorý je pôvodom z Čile sa preslávil  najmä vďaka réžii filmu Jackie. Film o Jacqueline Kennedy Onassis bol v roku 2016… Prečítať celé
Vydané 26. septembra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy:

Spencer – nový film o princeznej Diane 

Dráma Spencer vznikla pod taktovkou režiséra Pabla Larraína. Scenár k filmu napísal britský scenárista Steven Knight (tvorca Peaky Blinders). Larraínovi nie sú silné ženské postavy vôbec cudzie. Režisér, ktorý je pôvodom z Čile sa preslávil  najmä vďaka réžii filmu Jackie. Film o Jacqueline Kennedy Onassis bol v roku 2016 nominovaný na Oscara, v hlavnej úlohe sa objavila Natalie Portman. Najnovším režisérovým „prírastkom“ pre rolu náladovej princeznej je mladá americká herečka Kristen Stewart.

Napriek tomu, že Larraín sa v minulosti nijako zvláštne nezaujímal o kráľovskú rodinu, príbeh Diany ho očaril. „Diana je taká silná ikona, kde milióny a milióny ľudí po celom svete ( nielen ženy) k nej cítili veľkú empatiu.“ Pred premiérou filmu prezradil, že inšpiráciou k nakrúteniu filmu bola jeho matka. „Akosi som napriek obrovským vzdialenostiam medzi týmito ženami vždy cítil, že moju matku tento príbeh veľmi zaujíma a je ňou nejako ovplyvnená – ako milióny ľudí na celom svete.“

Divákov však varoval, že by nemali očakávať priamy životopis – jeho film je totiž zámerne fikciou. Spoločne s autorom Stevenom Knightom ho označili ako Bájku o skutočnej tragédii“. S cieľom ponoriť publikum do Dianinho zlého duševného stavu, Larraín požiadal skladateľa Jonnyho Greenwooda o nervózne sa stupňujúci soundtrack. Výsledná melódia v sebe zahŕňa všetko – od vysokých tónov až po cinkanie sklenených zvonkohier, a to s cieľom demonštrovať ohromujúci zážitok. Francúzska kameramanka Claire Mathon sa zasa postarala o mierne vyblednutý vzhľad fotografií, ktoré ladili so scenériou a kostýmami.

Spencer - Kristen Stewart

Film Spencer – Kristen Stewart ako princezná Diana Zdroj:sk.pinterest.com

 

Hviezdne obsadenie 

Herečka známa najmä úlohou v Twilight ságe Kristen Stewart dokazuje, že sa dokáže zhostiť úlohy v nezávislých filmoch. Pri hraní princeznej Diany jej však najväčší problém robil prízvuk. „Ten prízvuk je strašidelný, pretože ľudia poznajú Dianin hlas a je taký výrazný, osobitý,“ poznamenala herečka. „Teraz na tom pracujem a už mám svojho rečového trénera.“

INZERCIA

Kristen sa snažila zistiť o zosnulej princeznej naozaj všetko, dokonca si viedla svoj vlastný výskum. Nechcela Dianu iba hrať, chcela ju implicitne poznať. Aj keď sa mnohým výber hlavnej herečky zdal netradičný, režisér si je svojou hviezdou istý. Pre internetový magazín Deadline sa vyjadril, že Kristen vie byť veľmi tajomná a krehká, no v konečnom dôsledku silná – a to práve potrebovali.

Po boku Stewart sa v roli princa z Walesu predstavil Jack Farthing. Farthing je známy najmä rolou darebáka v seriáli Poldark z dielne BBC. Dvojica si zahrá s ďalšími uznávanými hercami ako napríklad Sally Hawkins (nominantka na Oscara), Timothy Spall (nominant na cenu BAFTA) a Sean Harris.

Spencer - Kristen Stewart

Jack Farthing (filmový princ z Walesu) v paralele so skutočným princom Charlesom Zdroj:sk.pinterest.com

 

Film sleduje tri kľúčové dni v živote princeznej 

Film Spencer poodhalí život princeznej zo začiatku 90. rokov (zhruba rok 1992) a ukáže tri kľúčové dni jedného vianočného víkendu. Príbeh sa odohráva v Sandringham Estate, v súkromnom vidieckom dome Windsorovcov, kde zvyknú tráviť prázdniny. Počas Štedrého dňa, Vianoc a vianočného rána si Diana uvedomuje, že jej manželstvo s Charlesom sa rozpadá, a tak prehodnocuje ďalšie smerovanie jej života. Film nebude zobrazovať tragickú smrť princeznej z roku 1997. Sústredí sa na stroskotané manželstvo Diany a lásku, ktorú cíti k svojim dvom synom – princovi Williamovi a princovi Harrymu. Dôležitý bude aj proces Dianinho vyrovnania sa s rozhodnutím definitívne opustiť kráľovskú rodinu.

„Rozhodli sme sa vstúpiť do príbehu o identite a o tom, ako sa žena rozhodne nebyť kráľovnou. Je to žena, ktorá sa na svojej ceste odhodlá a uvedomí si, že chce byť ženou, ktorou bola predtým než stretla Charlesa,“ skonštatoval Larraín. Film sa zameriava na Dianino vlastné objavovanie a silu, ktorú našla v ťažkých časoch. Uvedomí si, že na to, aby bola šťastná nemusí byť iba niekoho (či niečoho) súčasťou.

Film Spencer – Kristen Stewart ako princezná Diana Zdroj:twitter.com (Variety)

 

Svetová premiéra

Film mal svetovú premiéru 3. septembra 2021 vo festivalových Benátkach. Širokej verejnosti sa Spencer predstaví v kinách od 5. novembra 2021.

V auguste 2021 vyšiel prvý trailer, v ktorom sa fanúšikom naskytol pohľad na ohromujúce zábery, ale aj na to ako Stewart prvýkrát prehovorila princezniným hlasom. Filmová produkčná spoločnosť Neon zverejnila k filmu oficiálny plagát. Na obrázku je Stewart oblečená ako Diana v bielych vyšívaných šatách. Je odvrátená a zakrýva si svoju tvár. Druhý trailer k filmu bol zverejnený iba 23.9. 2021. Začína sa Dianiným príchodom do Sandringhamu a predstavuje členov kráľovskej rodiny, vrátane malého Williama a Harryho.

Oficiálny plagát k filmu Spencer Zdroj: twitter.com (NEON)

Britské noviny The Guardian ohodnotili film päťhviezdičkovou recenziou. Označili ho ako „mimoriadny“ a prístup režiséra ako „bohatý, opojný a celkovo veľkolepý“.

 

Zdroje: www.townandcountrymag.com , www.rogerebert.com , www.bbc.com

Pokračujte na ďalší príspevok »