Španielske filmy nemusia byť španielskou dedinou!

Každá krajina má svoju kinematografiu. Anglicko, USA, Česko a dokonca aj to naše Slovensko. To, ktorá je lepšia, kvalitnejšia a oku lahodnejšia, je už na vás.
Vydané 16. februára 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Lukáš Horák sa na stránkach UnitedLife.sk venuje filmom a hudbe. Zverejňuje správy o filmových novinkách nielen zo sveta marveloviek a DC-oviek, ale dáva čitateľom tipy na kvalitný obsah na streamovacích platformách a píše filmové recenzie.

Dnes sa zameriame na jednu konkrétnu a tou bude tá Španielska. Konkrétne by som vám rád dal do pozornosti niekoľko filmov, ktoré stojí za to si pozrieť. Viem, že sú pre vás možno španielskou dedinou, ale ak im dáte šancu neoľutujete. Prisahám!!!

Keď sa povie krimi väčšine napadnú severské kriminálky, prípadne „televize prima uvádi nemecký kriminálni seriál…“. Krimi je u nás na Slovensku veľmi populárny žáner. Rozmýšľam, či vôbec poznám niekoho, kto by mi povedal, že krimi nemá rád.

Tie naše televízie by vedeli rozprávať o sledovanosti všetkých CSI sériach. New York, Miami, Las Vegas a neviem čo ešte. Ovšem keď sa ponoríte do španielskych filmov objavíte niekoľko klenotov, ktoré vytrú zrak aj overeným krimi filmom zo Švédska či Ameriky.

La Cara Oculta

Príbeh sa točí okolo dirigenta Adriána a začína sa tak smutno romanticky.  Adrián jedného dňa príde domov a zistí, že priateľka je fuč. Nechala len list na rozlúčku, že aby ju ani nehľadal. Adrián ju hľadá tak urputne, až si nájde inú peknú žienku a rovno si ju nasťahuje domov. Netreba však opomenúť, že do zmiznutia prvej priateľky sa zapojila aj polícia. Tej je samozrejme tiež divné, ako rýchlo si našiel Adrián náhradu, nielen vám.

Nová Adriánová priateľa však v novom domove zažíva vskutku divné veci, ktoré hraničia až s paranormálnymi aktivitami. Viac však prezrádzať nebudem. Určite si prídu na svoje nie len tí, čo majú radi duchárske príbehy, ale aj tí, ktorí ich nemusia. Verte mi. Neobanujete. Ak už pre nič iné, tak aspoň mužskému oku ulahodia krásne herečky a ženskému oku pekný herec (teda stará mať vraveli, že je pekný, ja to samozrejme posúdiť nedokážem ;) )

Contratiempo

Tak tento príbeh je tak zamotaný, že vlastne ani neviem, čo vám môžem povedať a čo nie. Úplný základ príbehu však znie takto: Úspešný podnikateľ je obvinený z vraždy svojej priateľky. Jeho obhajkyňa sa na poslednú chvíľu dozvie, že obžaloba má v rukáve nezvratné dôkazy o vinne daného podnikateľa. Obhajkyňa preto na poslednú chvíľu prosí svojho klienta, aby jej povedal všetko do najmenšieho detailu. Nič nesmie vynechať.

Ak je aj vinný, radšej nech jej to povie. Aj z toho by ho dokázala vytiahnuť. Hlavne nech nevynechá ani najmenší detail. A vy do poslednej chvíle neviete, či hovorí pravdu, alebo klame. Povinnosť pre každého, kto má rád veľmi, ale veľmi zamotané príbehy. A zase musím použiť mierne sexistické lákadlo. Naozaj pekné herečky (a áááno aj herci). Neviem ako to tí španieli robia, že sú takí pekní.

La Isla Minima

Tento film sa dá veľmi jednoducho prirovnať k dnes už takmer kultovej prvej sérii True Detective ( v tunajších končinách známy aj ako Temný prípad). Kto tento seriál pozná, tomu už asi netreba viac hovoriť. Pre tých ostatných však poviem čosi viac.

Predstavte si zapadlé, veľmi nehostinné malé mestečko a  v ňom začnú miznúť mladé dievčatá. Lokálna polícia si s prípadom nevie rady a tak  si na pomoc prizve dvoch detektívov. To čo zo začiatku pôsobí ako obyčajné zmiznutie, sa neskôr zmení na záhadu, ktorá si podáva ruky s organizovaným zločinom, obchodom s narkotikami a sexuálne motivovanými vraždami.

Naozaj špinavá kriminálka! V tomto prípade neviem zaručiť pekných hercov, ale mužské oko sa bude mať čím kochať. Aspoň troška.

Kým Spíš

Tento film je čistá úchylačina. Rozpráva príbeh vrátnika, ktorý pozná denné rutiny každého z obyvateľov domu, kde pracuje. Na tom nie je nič divné poviete si. Vrátnik je však zamilovaný do jednej ženy, ktorá obýva jeden z mnohých bytov v spomínanom dome. Stále okey, dokonca romantické poviete si. On však tak pozná jej denné rutiny, že ju dokáže dokonale ovládať. Ona o tom samozrejme ani len netuší. Každučkú noc keď si  ona líha do postele, on už pod posteľou netrpezlivo čaká, kým objekt jeho túžob zaspí, aby mohol…veď uvidíte.

Po vzhliadnutí tohto filmu však už asi nepôjdete spať bez toho, aby ste sa presvedčili, že pod posteľou nečíha nejaký ujetý vrátnik. Inač celkom sa podobá na Psa (The Hound) z Hry o Tróny, som si teraz tak uvedomil.

Divoké Historky

Teraz prejdeme na niečo odľahčenejšie, aby ste nepovedali, že vám chcem len zle a nedoprajem vám kľudný spánok. Hovoria vám niečo filmy Amorres Perros: Láska je kurva, 21 gramov či Bábel? (mimochodom ide o filmy, ktoré spolu tvoria jednu naozaj úžasnú trilógiu od režiséra Revenanta, kde sa DiCaprio musel nechať dohrýzť medveďom,aby konečne dostal Oskara), ak áno tak Divoké historky sa rovnako zakladajú na mozaike rôznych príbehov s tým rozdielom, že v tomto prípade sa aj zasmejete.

To čo spája všetky príbehy je pocit krivdy. Hrdinovia čelia veľkej nespravodlivosti. Každý z nich sa s týmito pocitmi vysporiada po svojom. A každý z týchto spôsobov vás pobaví. 6 príbehov, pričom každý má svoju hodnotu. Kvalita jednotlivých historiek nekolíše a tak sa nemôže stať, že by ste sa čo i len pri jednom nudili. A opäť, aby som nezabudol nájdu sa aj nejaké tie pekné herečky. A aaaano aj herci.