Cestovanie

10 dôvodov prečo cestovať na vlastnú päsť

Cestovanie je droga pre mnoho ľudí. Niektorí si ho privlastnili ako koníček, iní zas ako životnú lekciu. Čo všetko dokážete z cestovania dostať?
Vydané 16. februára 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , ,

Vášnivá cestovateľka, prekladateľka a milovníčka mačiek | Indonézia

1. Zlepšuješ si svoje organizačné schopnosti

Predstav si, že sa vyberieš na výlet cez cestovnú kanceláriu. Aké jednoduché. Stačia ti „iba“ peniaze a vec je vybavená. Nezaujímaš sa vôbec o nič, ako kúpiť lístky, kde nastúpiť na autobus atď.

Niekto za teba vybavil všetko, čo je potrebné pred takou cestou a ty iba prídeš zliznúť smotanu. V prípade, že cestuješ sám/a najprv si tú smotanu musíš pripraviť a až potom si ju môžeš zliznúť. To je ten zásadný rozdiel.

Musíš vedieť presne kde ideš, kedy ideš. Musíš si zakúpiť lístky, musíš rozmýšľať ako všetko strategicky naplánovať, aby to klapalo ako švajčiarske hodinky.

Pocit, ktorý v tebe ostane bude oveľa lepší ako keď prídeš na hotovú vec. Možno to bude náročnejšie a bude ťa to stáť trochu viac nervov, ale rozhodne ťa to aj niečo naučí.

2. Stávaš sa nezávislým

Toto je dôvod, prečo ma cestovanie baví. Pre ľudí, ktorí majú radi slobodu, je to veľmi dôležitý bod. Pri ceste cez nejakú agentúru si ako cvičená ovečka, ktorá dostane rozchod v určitom čase a vrátiť sa musí tiež v určitom čase.

Pri ceste na vlastnú päsť nič také neexistuje. Vstávaš, kedy chceš, zaspávaš, kedy chceš, ideš kam chceš. Skrátka si nezávislý.

3. Učíš sa väčšej zodpovednosti

Pamätáš si ešte na tie letné dovolenky s rodičmi do Chorvátska, kde ste si nabalili plný kufor jedla a odviezli ste sa až na miesto? Toto je už minulosťou, že rodičia za teba spravili všetko.

Všetko si vybaviť, o všetko sa postarať – úloha, o ktorú sa teraz musíš postarať TY. Veď kto iný, ak nie ty. Tým, že myslíš aj na detaily ako je napr. voda alebo jedlo sa stávaš zodpovedným. Pretože ak na to nebudeš myslieť, môže sa stať, že bez tej vody ostaneš.

Inzercia

Tiež si dávaš pozor na doklady a nefunguje to ako na školskom výlete do Bojníc, kde všetky doklady mala na starosti učiteľka. Teraz už iba TY.

4. Rozširuješ si svoje obzory

Tým, že veľa cestuješ a vidíš veľa možnosti, uvedomuješ si, že všetko je možné. Stretávaš ľudí s rôznymi životnými príbehmi, ktoré sú pre teba motiváciou a inšpirujú ťa.

Každým novým navštíveným miestom sa učíš nové veci. Patrí k tomu niečo z histórie, geografie či kultúry. Hodiny dejepisu, ktoré ťa na základnej škole nudili máš tak možnosť vymeniť za skutočné historické poznatky, o ktorých nemusíš čítať, ale reálne ich vidíš.

To isté sa stáva aj s geografiou. Mapa sa zrazu nezdá taká nudná ako počas písomky na strednej škole a objavuješ nové a nové miesta.

5. Učíš sa jazyk

Cudzí jazyk sa učí už takmer každé dieťa v škole, no povedzme si pravdu, že realita je úplne niekde inde. Pri stretnutí s nejakým cudzincom prichádzaš na to, že jazyk, ktorý si dlho študoval/a, vlastne, neovládaš.

Práve cestovanie je spôsob, ktorým sa jazyk naučíš rýchlo. Prečo? Lebo si nútený/á. Predstav si, že sa nachádzaš v krajine, kde nikto nevie tvoju reč a angličtina, ktorú ako tak vieš, nie je veľmi populárna. Nič iné ti neostáva len sa naučiť zopár základov.

6. Buduješ si nové kamarátstva

Či už sa na cestu vyberieš sám/a alebo s kamarátmi, je zaručené, že niekoho stretnete. Ľudia sú všade okolo nás a reči typu nechoď sám/a, lebo je to nebezpečné začni rýchlo ignorovať.

Pokiaľ konverzáciu s niekým novým naviazať chceš, ver, že ju nadviažeš. Ako príklad uvediem moje kamarátstvo z Ruska, kde som spoznala jedno dievča z Južnej Kórey.

Vtedy som si povedala, že ju už nikdy neuvidím. O rok neskôr sme sa stretli v Minsku v Bielorusku. Náhodou na FB videla, že tam som. O pár mesiacov neskôr sme sa zasa stretli v Budapešti na vianočných trhoch. Takže človek ozaj nikdy nevie.

7. Spoznávaš sám seba

Vraj cestovanie je jediná cesta života, počas ktorej spoznáš svoje pravé JA. Neviem, či jediná, ale skutočne spoznáš sám/a seba. Robíš veci, o ktorých by si v živote neuvažoval/a. Ochutnávaš jedlo, na ktoré by si ani nepozrel/a.

To všetko je súčasťou cestovania, ktoré formuje tvoju osobu. Je iba na tebe, ktorým smerom sa vyberieš.

8. Stávaš sa tolerantnejším

Tým, že cestuješ do iných krajín, spoznávaš nové kultúry, ktoré sa ti neprispôsobia len preto, že si ich navštívil/a. Si to TY, kto k ním prišiel, a preto by si mal/a tolerovať všetko, čo ti ponúkajú.

Taká islamská krajina je skvelým príkladom tolerancie. Ide o iné náboženstvo, ktoré u nás nie je vôbec rozšírené, a preto je to pre nás niečo nové. Pri pobyte v islamskej krajine by sa ženy mali viac zahaľovať, čo je znakom toho, že ich rešpektujeme.

Každá kultúra je iná a my ju nezmeníme, no mali by sme sa ju naučiť tolerovať. S istou dávkou tolerancie sa stretávame aj na hosteloch, kde na jednej izbe je desať ľudí.

9. Učíš sa pohotovo reagovať

Neraz sa naskytne situácia, ktorú by nikto nečakal, ale niekto ju musí rýchlo vyriešiť. A práve tento moment dokáže človeka naučiť pohotovo reagovať.

Napríklad, keď čakáš na let a zrazu ti oznámia, že lietadlo neodletí. Presne toto je situácia, ktorú musíš rýchlo a bez paniky vyriešiť.

10. Posúvaš svoje hranice

Veľakrát opúšťaš komfortnú zónu a skúšaš veci, ktoré by si nikdy pred tým neskúsil/a. Aj toto je spôsob ako sa dá vybudovať silnejšia osobnosť.

Možno sa to nezdá, ale byť mimo komfortnej zóny znamená oveľa viac ako na prvý pohľad vyzerá. Hoci je to nie veľmi príjemné, konečný výsledok je báječný.

Pokračujte na ďalší príspevok »