Domáce spravodajstvo

Slovensko postaví čerpacie stanice na vodík, vraj už v najbližších mesiacoch

Plán ministra hospodárstva a inovačnej a energetickej agentúry zahŕňa aj budovanie čerpacích staníc na vodík už v najbližších mesiacoch.
Vydané 9. júla 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , ,

Keď nebudú na Slovensku čerpacie stanice na vodík, nebudú sa tu ani predávať autá na vodíkový pohon.

A čerpacie stanice na vodík nemajú zmysel, keď sa u nás takéto autá nepredávajú.

Tento začarovaný kruh sa má v najbližších mesiacoch konečne rozseknúť. Minister hospodárstva, Ing. Richard Sulík, na tlačovom brífingu po stretnutí s predstaviteľmi spoločností Kia a Hyundai novinárom avizoval svoj plán postaviť štyri až osem čerpacích staníc na vodík. Zatiaľ nie sú k dispozícii informácie o presnom termíne ich výstavby a spustenia a ani to, kto ich postaví a za koľko, avšak šéf agentúry SIEA dostal pokyn budovať ich v čo najkratšom čase.

„Čisto elektrický pohon nie je to pravé orechové, ale vodíkové technológie môžu mať veľkú budúcnosť,“ povedal Sulík k plánom budovať vodíkové čerpacie stanice na Slovensku. „Máme nového šéfa agentúry SIEA, má k dispozícii príslušné eurofondy a pri nástupe dostal odo mňa zadanie – a veľmi jasné – čím skôr na Slovensku postaviť štyri až osem čerpacích staníc na vodík. Možno to bude už v dvoch rokoch (…) Dúfam, že je to otázka mesiacov, až Slovensko bude mať niekoľko vodíkových čerpacích staníc naraz.“

Okrem toho má v Košiciach vzniknúť prvé slovenské centrum pre výskum vodíka, čím minister mieni prilákať zahraničný kapitál a pripraviť sa na blízku budúcnosť už teraz.

 

Ako fungujú autá s vodíkovým pohonom?

Vodíkové palivové články by mal byť ideálnou alternatívou k batériám používaných v súčasných elektromobiloch.

Využitie vodíkového pohonu je širokospektrálne, od osobnej automobilovej dopravy po priemyselné využitie. V kontexte osobnej dopravy prichádza do úvahy technológia výroby vodíka princípom elektrolýzy a následné spracovávanie vodíka ako palivových článkov, z ktorých sa priamo v aute vyrába elektrina pre napájanie elektrického motora. Jedná sa teda o čiastočnú alternatívu k batériovým elektromobilom (BEV).

Zaujímavosťou tohto typu pohonu v autách je fakt, že čistí vzduch a ako emisie vypúšťa iba vodnú paru, ktorá keď zmení skupenstvo, dá sa normálne vypiť.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »