Cestovanie za umením

Louvre je od pondelka otvorený, znovu môžete vidieť Monu Lisu. Korona však zmenila pravidlá.

Ak boli doteraz múzeá priestorom slobodného pohybu, teraz je to presne naopak.
Vydané 7. júla 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Od 13. marca bolo múzeum Louvre v Paríži, podobne ako mnoho iných múzeí na celom svete, kvôli pandémii koronavírusu uzavreté pre verejnosť. V pondelok 6. júla sa Louvre konečne znovu otvorilo a je pripravené privítať hostí.

Existuje však veľa nových ustanovení a obmedzení, ktoré chránia návštevníkov aj zamestnancov.

Každý, kto má viac ako 11 rokov, má povinnosť nosiť masku na tvár a všetci návštevníci si budú musieť vopred rezervovať časové sloty, aby sa viackrídlová budova nepreplnila.

Počas normálnych predpandemických časov boli múzeá miestom, kde ste sa mohli slobodne potulovať podľa toho, ako ste si to želali. V Louvri bola Mona Lisa Leonarda da Vinciho neustále obklopená zástupmi ľudí, všetci sa snažili zaujať dobrý výhľad na slávny portrét súčasne. Dnes nie je možný ani ten voľný pohyb, ani tlačenie sa v dave.  Namiesto toho budú návštevníci Louvru, ktorí chcú vidieť Mona Lisu, povinní ísť po jednosmernej trase cez múzeum do Salle des États, miestnosti, v ktorej je obraz vystavený. Na tejto trase sa, samozrejme, musia zachovať protokoly sociálneho odstupu a bezpečné správanie.

Šatne v Louvri zostanú zavreté , takže všetko, v čom prídete do múzea, budete musieť byť pripravení nosiť so sebou. Nebude tiež možné vstúpiť cez vchod Carrousel, ktorý zostane uzavretý: jedinými vstupnými bodmi Louvru sú vstup z pyramídy, kde budú vyznačené čiary pre rôzne časové úseky, a vchod Richelieu pre návštevníkov  s členskými kartami.

Vstup do Louvru cez pyramídu je otvorený, ale iba jednosmerne

Jean-Luc Martinez, prezident Louvru, povedal pre ABC News, že múzeum v deň jeho opätovného otvorenia očakáva iba 7 000 návštevníkov, čo je obrovský pokles oproti predchádzajúcemu  letu, kedy to bolo až 50 000 ľudí.

Keďže občanom Spojených štátov je dočasne zakázané cestovať do Európy, mohlo by trvať dlho, kým sa inštitúcie ako Louvre dočkajú čísiel návštevnosti z minulosti. Medzitým však môžu francúzski obyvatelia opäť hľadať významy a tajomstvá v jednej z najzáhadnejších tvárí na svete.

Takýto pohľad na tlačiacich sa návštevníkov ešte nejaký čas nebude možný

Mona Lisa od Leonarda da Vinciho patrí k vrcholným expozíciám Louvru

 

Pokračujte na ďalší príspevok »