Poplašná správa

Slovenka Anka šíri hoaxy a dezinformácie. Prípadom sa začala zaoberať polícia.

,,Dneska mi prišiel zdroj, ktorý sa dá overiť (v podstate) , a ten výpadok bude. Ľudia naozaj, kupujte si konzervy, pretože keď bude výpadok elektriny a má to byť celosvetové, nemá to byť iba Slovensko a Česká republika, ale má to byť CE-LO-VE-TO-VÉ“ – slabikovala Anka pre zdôraznenie závažnosti situácie ,,Tankujte si do bandasiek, keď môžete.  Zabezpečte sa… Prečítať celé

Video je dostupné na Facebookovej stránke polície| Polícia SR

,,Tankujte si do bandasiek, keď môžete.  Zabezpečte sa potravinovo“ – upozorňuje na blížiaci sa deficit jedla aj pohonných hmôt. Podľa Slovenkinho zdroja môže výpadok elektriny trvať 14 dní a v najhoršom prípade až mesiac.

Poplašná správa sa začala šíriť sociálnymi sieťami, až sa napokon dostala k Polícii Slovenskej republiky. Príslušníci policajného zboru okamžite začali  konať a na svojom profile informovali verejnosť o tom, že ide o HOAX. Paniu z videa nazvali klamárkou (dokonca zverejnili jej meno a priezvisko) a celé posolstvo zdegradovali.

V piatok 15. októbra účet Hoaxy a podvody – Polícia SR  na Facebooku oznámil, že v tejto veci bolo začaté trestné konanie pre podozrenie zo šírenia poplašnej správy. V súvislosti s týmto prehlásením pani Anna spomínané video z neznámych príčin odstránila.

Jedna kauza za druhou

Slovenka nenechala svojich sledovateľov dlho čakať a reagovala na to zverejnením identity administrátora stránky – Hoaxy a podvody – Polícia SR. Do pozornosti dala dve fotografie, na prvej sa skutočne nachádza správca profilu David Púchovský, no na druhej podľa oficiálneho vyjadrenia polície je úplne iný človek.

Osobný útok na administrátora | Facebook

Muž v ženskom spodnom prádle je herec, ktorý účinkoval v známom seriáli súkromnej slovenskej televízie JOJ. Nie je to prvýkrát, čo si ho ľudia začali spájať práve s Davidom. Deje sa to pravidelne. Minulý rok sa opäť polícia snažila dezinformáciu vyvrátiť tým, že ich administrátori nemajú čas na účinkovanie v seriáloch.

Na dezinformátorku Annu si podrobne posvietili

Počas niekoľkých hodín polícia zmapovala aktivitu jej facebookového účtu. Zistili, že za tri dni žene na nástenke pribudlo 85 príspevkov.  Vo veľkej miere má ísť o falošné správy. Takúto abnormálnu činnosť prirovnávajú k závislosti na sociálnych sieťach.

,,Je to o to hrozivejšie, ak sa závislosť týka osôb vychovávajúcich maloleté deti v ťažkej životnej sociálnej situácii“ – objasnili poznatky verejnosti. Nezabudli podotknúť, že takéto okolnosti môžu mať za následok zásah Úradu sociálnych vecí a rodiny.

Stále neverí

Včera v popoludňajších hodinách sa Anna k nafúknutej kauze opäť vyjadrila. Podľa jej slov, facebookovú stránku nespravujú príslušníci policajného zboru. Nevie si racionálne vysvetliť ostrejší a ironický prejav polície na sociálnych sieťach. Takúto  formu komunikácie označuje ako neinteligentnú, pričom  vzápätí nazvala zamestnanca polície hanlivým pomenovaním. Výrazne nahnevanú ženu pobúrilo zverejnenie jej mena, priezviska a fotografie. Domnieva sa, že polícia porušila jej právo na súkromie.

Vinu si doposiaľ nepriznala. Stále je presvedčená o tom, že v kruhu svojich virtuálnych priateľov môže zdieľať čo chce, aj napriek tomu, že účet má verejný. Teda, každý užívateľ si môže jej videá opätovne prehrať. Aktuálne svoju teóriu o celosvetovom výpadku elektriny podporila aj fotografiou billboardu, na ktorom stojí: „Blackout jetzt vorsorgen.“

Billboard nabáda k predbežnému zásobovaniu sa | Facebook

Trestné konanie voči dezinformátorke bude nakoniec rozšírené o jeden bod. Okrem šírenia poplašných správ bude mať na krku aj trestné oznámenie dotknutej osoby.