Nekrológ

Sir Sean Connery zomrel vo veku 90 rokov

Sean Connery, škótsky herec, ktorý sa preslávil najmä ako James Bond a stal sa jednou z najpopulárnejších a najdlhšie pôsobiacich filmových hviezd, zomrel dnes vo veku 90 rokov počas spánku. Smrť podľa BBC potvrdila jeho rodina. 90. narodeniny pritom oslávil iba tento rok (*25. august 1930).
Vydané 31. októbra 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Thomas Sean Connery sa narodil írskym rodičom v chudobnej časti Edinburghu. Chudoba ho pripravila o vzdelanie, počas dospievania zanechal školu a pracoval ako nekvalifikovaný robotník.

V sedemnástich bol povolaný do kráľovského námorníctva, o tri roky ho však prepustili pre vážne zdravotné problémy.

Vrátil sa do Edinburghu a pracoval v rôznych zamestnaniach, vrátane plavčíka. Venoval sa kulturistike a v súťaži Mr. Universe z roku 1950 sa umiestnil na treťom mieste! Vedeli ste to?

Po presťahovaní sa do Londýna sa dozvedel o otvorení konkurzu pre muzikál „Južný Pacifik“. Absolvoval kurz tanca a spevu a prekvapivo dostal rolu, v ktorej zostal 18 mesiacov.

Connery sa venoval rodnému Škótsku a pomocou svojho vplyvu tlačil na obnovenie škótskeho parlamentu. Keď sa napokon znovu stretol v roku 1999, 296 rokov po poslednom stretnutí, bol Connery pozvaný, aby vystúpil na prvom zasadnutí, kde ho privítali búrlivé ovácie. Nasledujúci rok ho kráľovná Alžbeta II. povýšila do rytierskeho stavu – túto poctu nazval „jedným z najpyšnejších dní môjho života“ – požiadal, aby sa ceremónia uskutočnila v Edinburghu.

INZERCIA

Connery vydal svoju autobiografiu „Being a Scot“, ktorú napísal spolu s Murrayom ​​Grigorom v roku 2008. Okrem rytierstva a ceny Akadémie získal za svoju dlhoročnú kariéru aj mnoho ocenení, vrátane vyznamenaní Kennedy Center v roku 1999 a American Film Institute, ocenenie za celoživotné dielo v roku 2006.

Connery bol v rokoch 1962 až 1973 ženatý s herečkou Diane Cilentovou. Pár sa rozviedol v roku 1973 a Cilentová zomrela v roku 2011. Po Connerym zostala jeho druhá manželka, maliarka Micheline Roquebrune, s ktorou sa oženil v roku 1975, jeho syn Cilento, herec Jason Connery a vnuk z Jasonovho manželstva s herečkou Miou Sarou.

Connery bol obľúbený publikom  viac ako 40 rokov a bol jedným z najvýraznejších mužov na filmovej scéne. Akonáhle sa stal tajným agentom vytvoreným podľa predlohy Iana Fleminga, pokračoval vo svojej dlhej a zrelej kariére vo filmoch ako „Vietor a lev“, „Muž, ktorý by bol kráľom“ alebo „Indiana Jones a posledná križiacka výprava“.

Jeho postava tvrdého írskeho policajta v Chicagu z obdobia depresie v snímke Briana De Palma z roku 1987 „The Untouchables“ mu priniesla  Oscara za vedľajšiu úlohu (1988).

Napriek tomu, že počas života natočil množstvo kvalitných filmov, statusu najlepšieho Bonda sa nevedel už nikdy striasť a podarilo sa mu ho udržať až do konca života. A to aj v čase, keď mnohí tvrdia, že až Daniel Craig do postavy Bonda vniesol autentickosť a ten správny charakter.

Sean Connery stvárnil postavu Jamesa Bonda celkovo sedemkrát, a to vo v nasledovných filmoch:

• Dr. No (1962)
  • From Russia With Love (1963)
  • Goldfinger (1964)
  • Thunderball (1965)
  • You Only Live Twice (1967)
  • Diamonds Are Forever (1971)
  • Never Say Never Again (1983)