Mars

Rover Perseverance získal prvú vzorku horniny z Marsu

Robotické vozidlo Perseverance Amerického národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) získalo prvú vzorku horniny z Marsu. Informáciu potvrdila NASA v pondelok po tom, čo sa vedeckému tímu podarilo kamerou na robotickom vozidle overiť prítomnosť vzorky s rozmermi o niečo hrubšími ako tuha ceruzky. Rover Perseverance, ktorý sa v súčasnosti pohybuje po vyschnutom dne krátera Jezero týmto dokončil prvý krok misie… Prečítať celé

Robotické vozidlo Perseverance Amerického národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) získalo prvú vzorku horniny z Marsu. Informáciu potvrdila NASA v pondelok po tom, čo sa vedeckému tímu podarilo kamerou na robotickom vozidle overiť prítomnosť vzorky s rozmermi o niečo hrubšími ako tuha ceruzky. Rover Perseverance, ktorý sa v súčasnosti pohybuje po vyschnutom dne krátera Jezero týmto dokončil prvý krok misie s cieľom priviezť vzorky z Marsu na Zem.

Už 1. septembra NASA ohlásila, že dáta z roveru Perseverance naznačujú, že sa im zrejme podarilo získať vzorku horniny. Americký národný úrad pre letectvo a vesmír si však ešte pred tým, než vydá príkaz na dokončenie spracovania vzorky, chcel byť istý jej získaním, a tak najskôr čakal na jej fotografie. 3. septembra boli uverejnené na Twitter účte @NASAPerservere prvé fotografie trubice so vzorkou, no kvôli zlému osvetleniu nebolo možné potvrdiť jej prítomnosť. Lepšie svetelné podmienky sa naskytli až 5. septembra, kedy sa tímu podarilo vizuálne potvrdiť prítomnosť vzorky v trubici.

Pohľad na vzorku získanú robotickým vozidlom Perseverance

Pohľad na vzorku získanú robotickým vozidlom Perseverance [NASA]

Následne rover presunul trubicu so vzorkou do vnútra vozidla na ďalšie merania, po ktorých sa kontajner so vzorkou hermeticky uzavrel. Vzorka je tak od 7. septembra umiestnená v jednej zo 43 vzduchotesných titánových trubíc a uskladnená vo vozidle, odkiaľ bude vyzdvihnutá budúcou misiou.

Prvý pokus nevyšiel

Rover Perseverance sa už začiatkom augusta pokúsil odobrať vzorku horniny, no pokus na nevydaril nakoľko vŕtal do drobivej horniny. Vzorka sa pri vŕtaní rozpadla a vozidlo ju nedokázalo umiestniť do titánovej trubice. Do nej sa tak dostala len atmosféra Marsu.

Kedy môžeme vzorky očakávať?

Americký národný úrad pre letectvo a vesmír spolu s Európskou vesmírnou agentúrou (ESA) plánujú niekoľko ďalších misií s cieľom doviezť vzorky z Marsu na Zem niekedy okolo roku 2030. Ak sa ich plány vydaria, bude to prvýkrát, čo budú mať vedci na Zemi možnosť skúmať vzorky z inej planéty.

Robotické rameno roveru Perseverance

Robotické rameno roveru Perseverance [NASA]

Čo je cieľom?

Robotické vozidlo Perseverance s rozmermi podobnými veľkosti auta pristálo 18. februára 2021 v kráteri Jezero. Je jedným, z hlavných prvkov misie Mars 2020, na ktorú bol vyhradený rozpočet 2,7 miliardy dolárov. Rover je 3 metre dlhý, 2,7 metra široký, 2,2 metra vysoký a váži 1025 kilogramov. Perseverance má obdĺžnikový tvar, šesť kolies, 2 metre dlhé robotické rameno s vŕtačkou na odber vzoriek hornín, 43 titánových trubíc na ich uskladnenie, 23 kamier, 2 mikrofóny a množstvo vedeckých prístrojov. Rover taktiež priniesol na Mars aj 1,8 kg helikoptéru Ingenuity, ktorá ako prvá uskutočnila let v atmosfére Marsu.

Dizajn vozidla Perseverance je veľmi podobný jeho predchodcovi, roveru Curiosity misie Mars Science Laboratory (MSL), ktorý na Marse pristál v auguste 2012. Okrem dizajnu taktiež zdieľajú aj techniku a postup pri zostupe a následnom pristátí na červenú planétu. Rover Perseverance na Marse hľadá dôkazy o dávnom mikrobiálnom živote a okrem mnohých ďalších úloh aj zhromažďuje vzorky hornín pre vedecký výskum na Zemi.

 

Zdroje: NASA’s Mars Exploration Program, Space.com, CNET

Pokračujte na ďalší príspevok »