Cestovanie v Pobaltí

Riga ako klenot Pobaltia

Pobaltie. Keďže leto sa blíži, väčšina vyhľadáva južnejšie a teplejšie krajiny, kde sa dá vyhriať po studenej a dlhej zime. Lotyšsko by ste si sotva zaradili na svoj letný zoznam krajín. Avšak, nikdy nehovor nikdy. Prečo by ste sa mali pozrieť práve do hlavného mesta Lotyšska, do Rigy? Odpovede nižšie v článku Riga ako klenot… Prečítať celé
Vydané 27. mája 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Vášnivá cestovateľka, prekladateľka a milovníčka mačiek | Indonézia

Pobaltie. Keďže leto sa blíži, väčšina vyhľadáva južnejšie a teplejšie krajiny, kde sa dá vyhriať po studenej a dlhej zime. Lotyšsko by ste si sotva zaradili na svoj letný zoznam krajín. Avšak, nikdy nehovor nikdy. Prečo by ste sa mali pozrieť práve do hlavného mesta Lotyšska, do Rigy? Odpovede nižšie v článku

Zdroj: Radka Malinčáková

Riga ako klenot Pobaltia?

Trojica pobaltských štátov Litva – Lotyšsko – Estónsko je neoddeliteľná a každá krajina má niečo do seba. Našim stredobodom pozornosti bude tentokrát Riga. Prečo z tejto trojice vyniká práva Riga? Odpoveď je jednoduchá. Poloha Rigy je z hľadiska obchodu veľmi výhodná, a preto je Riga pre tento pobaltský región taká dôležitá. Je akoby srdcom trojice krajín a má prístup k moru.

Zdroj: Radka Malinčáková

Nie veľká, nie malá

Taká akurát. Rozloha mesta je jednoznačne dokonalá pre tých, ktorí neobľubujú preplnené veľkomesta, mrakodrapy, smog a ulice plné nakopených áut čakajúcich v zápchach. Osobne mi toto mesto pripomína spleť našej slovenskej Bratislavy zmiešanej s poľskou Varšavou. Veľkosťou malá ako Bratislava a charakterom podobná Varšave kvôli farebným budovám v centre.

Ak by ste sa vybrali do Rigy v lete, tak vlna horúčav vám určite nehrozí, aj keď za posledné roky ortuť teplomera sa pomaly ale iste ťahá nahor aj tu. Leta sú príjemné, no a zimy zasa chladnejšie, čo priemernému Slovákovi určite nerobí problém.

INZERCIA

Ceny sú mierne vyššie ako u nás, ale zasa oveľa nižšie ako u Nórov či Fínov. Dá sa tu dopriať aj káva, pivo alebo domáca kuchyňa bez toho aby sa človek musel veľmi obmedzovať. A čo viac, platíte tu eurom.

Zdroj: Radka Malinčáková

Inzercia

Podľa môjho osobného názoru, každé mesto formuje jeho architetúra a jej charakter, dáva mu špecifickú atmosféru. Celý obraz mesta dopĺňajú farby budov a samotný život ulice. To ako sa ľudia pohybujú, ako sú hlasní a ako žijú. Toto všetko dokopy sú vlasnosti daného mestá, a Riga ich má určite bohaté. V lete túto atmosféru dotvárajú miestne trhy a domáci predávači všetkého čerstvého a lahodného.

Vanšu tilts

Neodmysliteľou súčasťou modernej časti Rigy je určite aj Vanšu tilts – a teda lanový most, ktorý spája dva brehy rozdelené riekou Daugava.

Zdroj: Radka Malinčáková

Traja bratia

Máte tipy, čo slovné spojenie Traja bratia znamená? Nie? Nevadí. Sú to tri budovy, ktoré patria k najstarším v meste a inšpirovali sa Troma sestrami z Estónska. Nachádzajú sa na ulici Mazā Pils a sú už čiastočne zrekonštruované. Ich počiatky siahajú až do 15. storočia, no každá budova vznikla v inom období.

Akadémia vied pripomínajúca Palác vedy a kultúry vo Varšave

Jednoznačne výšková budova mesta, ktorá je veľmi zaujímavá práve svojou architektúrou. Nejeden turista si ju pomýlil s tou varšavskou. Tzv. socialistický realizmus mal v minulosti silný základ, čo sa prenieslo aj do Rigy.

Čo si dať v Rige na tanier?

Vašu pozornosť si určite získa studená cviklová polievka s miestnym názvom Aukstā Zupa, ktorá je vhodná najmä v lete ako osvieženie. Ďalej pivo Aldaris, síce sa z toho nenajete, ale lokálnu značku treba ochutnať. A čo by to bolo za kuchyňu, ak by nemali ryby? Keďže sa Riga nachádza pri mori, možnosti je veľa, ale určite nevynechajte údenú rybu.

Zdroj: Radka Malinčáková

 

Pokračujte na ďalší príspevok »