Medicína budúcnosti
Revolúcia v stomatológii? Robotický zubár vymenil korunku za 15 minút
Ide o prvý zubársky zákrok na živom pacientovi bez ľudského dozoru.
Robot poháňaný umelou inteligenciou to dokázal osemkrát rýchlejšie ako skutočný zubár.
Väčšina ľudí si povinné návštevy zubnej ambulancie nespája s príjemnými pocitmi, mnohí ľudia majú dokonca zo zubárov strach. Vyzerá to tak, že čoskoro by sa problémy s chrupom mohli riešiť oveľa rýchlejšie a príjemnejšie. Podľa odborníkov nás v najbližších rokoch čaká revolúcia v stomatológii. Robot poháňaný umelou inteligenciou totiž vykonal svoj prvý zákrok na pacientovi bez ľudského dozoru, informuje bbc.co.uk.
Robot namiesto zubára
Robotického zubára vyvinula americká spoločnosť Perceptive a jeho prvá operácia dopadla na výbornú. Robot úspešne vymenil pacientovi korunku iba za pätnásť minút, čo je osemkrát rýchlejší výkon v porovnaní s ľudským špecialistom.
Pred samotným zákrokom boli pacientove ústa najskôr zmapované 3D skenerom, následne potom umelá inteligencia naplánovala a vykonala operáciu autonómne. „Tento prielom v medicíne zvyšuje presnosť a efektivitu stomatologických postupov a demokratizuje u pacientov prístup k lepšej starostlivosti o chrup,“ vysvetlil generálny riaditeľ a zakladateľ spoločnosti Perceptive Chris Ciriello.
Korunkové náhrady opravujú oslabené a pokazené časti zuba umelým materiálom. Doteraz na to boli potrebné dve návštevy zubára, z ktorých každá trvala približne hodinu. Robotický lekár vraj zvládne tento úkon skrátiť na spomínaných pätnásť minút, a to bez akéhokoľvek ohrozenia pacienta.
Stomatológia budúcnosti
Spoločnosť Perceptive už získala 30 miliónov dolárov na financovanie vývoja svojej technológie. Jedným z investorov je aj otec Marka Zuckerberga – Edward Zuckerberg, ktorý je tiež zubným lekárom.
„Robotický systém riadený umelou inteligenciou premení stomatológiu. Zážitok pacientov bude lepší vďaka zefektívneniu postupov a zvýšeniu pohodlia pacienta,“ tvrdí Karim Zaklama, ktorý je zubným lekárom a členom poradného zboru Perceptive Clinic. Ďalej dodáva, že roboti z tejto spoločnosti dokážu vŕtať s presnosťou 100 mikrónov, čo je približne šírka ľudského vlasu, píše Daily Mail.
Spoločnosť sa tiež chváli tým, že jej skenovacia technológia umožní zubným lekárom vykonávať skoršie a presnejšie diagnózy zubných problémov. Vytvorením 3D modelu celých úst vraj budú lekári aj pacienti jasne vidieť, kde vznikol kaz. Táto technika má vraj až 90-percentnú presnosť pri odhaľovaní kazov a iných erózií.
Ďalším bonusom je, že skener nevystavuje pacienta ionizujúcemu žiareniu, ktoré vzniká pri tradičnom röntgenovom skenovaní. Tieto skeny sa následne poskytnú umelej inteligencii, ktorá samostatne naplánuje, ako vykonať zákrok.
Kedy sa k takýmto prevratným zákrokom dostanú aj bežní pacienti, je zatiaľ otázne. Robotickému zubárovi, skeneru a softvéru umelej inteligencie v tejto chvíli ešte chýba schválenie amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv.
View this post on Instagram
Umelá inteligencia v medicíne
Kým na robotického zubára si ešte musíme počkať, existuje už niekoľko odvetví a úkonov v medicíne, kde sa umelá inteligencia úspešne využíva a to už aj na Slovensku. Elektromechanické a robotické zariadenia asistujú napríklad aj detským pacientom s diagnózou detská mozgová obrna (DMO), ako informuje vat.pravda.sk, umelá inteligencia sa využíva aj pri diagnostike rôznych ochorení, spracovávaní dát a podobne.
Odborníci však upokojujú ľudí, ktorí majú obavy z moderných technológií v medicíne, aby neprepadali panike. AI rozhodne ľudských odborníkov nenahradí úplne a nie je v medicíne hrozbou, ale skôr spojencom.