Čítanie na 4 min.

Späť do minulosti: Retro technológie opäť získavajú na popularite


Ako hodnotíte tento príspevok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. 0

V digitálnom veku, v ktorom dnes žijeme, si mnohí z nás užívajú výhody pokročilých technológií a moderných zariadení. Napriek tomu však v posledných rokoch pozorujeme zaujímavý fenomén – návrat k retro technológiám.

Zrejme najsilnejším dôvodom, prečo sa ľudia vracajú k technológiám minulosti je nostalgia. „(Chceme) vrátiť do súčasnosti niečo, čo existovalo v minulosti, alebo sme si aspoň predstavovali, že existovalo v minulosti,“ povedala Elena Caoduro, lektorka filmu a médií na Queen’s University Belfast, pre CNN.

Avšak nostalgia sa vzťahuje iba na generácie, ktoré tieto zariadenia zažili, keď boli deťmi alebo tínedžermi. Nové generácie – v súčasnosti prevažne generácia Z – sa k nim vracajú z úplne iných dôvodov. Estetika je len jeden z nich, pričom najviac ich zaujíma obdobie známe ako Y2K.

Portál Forbes však uvádza aj ďalšie dôvody. Ako píšu, mladí sú presýtení modernými technológiami a hľadajú spôsoby, ako sa im vyhnúť. Okrem toho ich zaujímajú, pretože častokrát kúpa staršieho zariadenia je menej finančne náročná a udržateľnejšia oproti zakúpeniu úplne nového.

Kvalita, ktorú inde nenájdete

Kedysi, presnejšie v 50. až 80. rokoch minulého storočia, boli vinylové platne najpoužívanejším médiom, z ktorého si ľudia prehrávali hudbu. Postupom času ich však nahradili CD disky. Predpokladalo sa, že zostanú zabudnuté a používať ich budú len starí ľudia a hŕstka nadšencov.

retro technológie

Vinylové platne ponúkajú aj najväčší umelci dnešnej doby. Zdroj: unsplash.com/@petekasprzyk

Lenže práve táto hŕstka sa rozrástla, vďaka čomu opäť získali na popularite, pričom neustále rastie. Ako informuje portál CTV News, v roku 2011 tvorili vinylové platne len 1,7 percenta z celkového predaja hudby na fyzických nosičoch. O 10 rokov neskôr toto číslo vzrástlo na 50,4 percenta.

Tento trend pokračoval aj v ďalších rokoch, keďže na tento typ nosiču minuli v roku 2022 ľudia po celom svete dokopy až 1,2 miliardy americký dolárov. To je o 20 percent viac než tomu bolo v predchádzajúcom roku, informuje portál The Conversation na základe dát od Recording Industry Association of America.

V tomto prípade však nostalgia nie je hlavným motivátorom, prečo ich ľudia zakupujú. Jednou z vlastnosti tohto nosiča je, že dokáže lepšie zachytiť celý zvuk, pretože nedochádza tu ku komprimácií dát, ako tomu je pri digitálnych nahrávkach.

Éra tlačidiel

Ako sme už spomínali vyššie, mladí nechcú, aby každý aspekt ich života ovládala nejaká moderná technológia. Podobne je to aj pri mobilných telefónoch, a to aj napriek tomu, že nemalá časť ich životov sa odohráva práve online.

Ako uvádza portál EuroNews, mladí čoraz viac siahajú po takzvane „hlúpych“ telefónoch, čiže tých zariadeniach, ktoré majú veľmi obmedzený počet funkcií. Spoločnosti ich však v súčasnosti ponúkajú najmä starším ľudom, pretože sú jednoduché na používanie.

retro technológie

Nekonečným prezeraním obsahu strácate čas, ale škodí zároveň svojmu psychickému zdraviu. Zdroj: unsplash.com/@petekasprzyk

Mnoho z týchto mladých ľudí bolo donútených stráviť počas pandémie ochorenia COVID-19 za obrazovkami hodiny denne. Takéto zariadenie im umožňuje kontaktovať priateľov a rodinu, no neponúka rozptyľujúce funkcie, akými sú napríklad sociálne siete.

Ako sme vás informovali v predchádzajúcom článku, staré modely telefónov v súčasnosti naberajú na cene, pričom niektoré z nich sa predávajú za stovky eur. Vyberať si však môžu z niekoľkých vynovených druhov, medzi ktoré patrí aj nová verzia legendárneho telefónnu Nokia 3310.

Fyzická fotografia v priebehu sekúnd

Úspech v posledných rokoch opätovne získal aj rad fotoaparátov značky Polaroid. Tieto modely boli v minulosti veľmi obľúbené, pretože odfotenú fotografiu ste si mohli okamžite pozrieť, keďže z foťáku vyšla na špeciálnom papieri, čo nebolo možné na iných, píše portál Živé.sk.

Aj napriek tomu, že dnešné mobilné telefóny disponujú zabudovaným fotoaparátom, nemalá časť spoločnosti si zakúpila nový model foťáku. Spoločnosť pritom ešte v roku 2001 vyhlásila bankrot, keďže nečakala, že ich produkt znovu získa na popularite.

Avšak, keď zacítili, že na trhu je opäť dopyt po tejto technológií, vrátili sa s novými modelmi. Keďže na trhu s instantnými fotoaparátmi nie je mnoho značiek, môžu si za svoje produkty pýtať nemalé peniaze. Odfotiť 20 takýchto fotiek vás môže stáť až 20 €, keďže na používanie takéhoto fotoaparátu potrebujete špeciálny fotopapier.

Ľudia sa obzvlášť v ťažkých časoch vracajú spomienkami do minulosti – do doby, kedy údajne bolo všetko lepšie a ľahšie. Tento záujem o retro technológie sa pochopiteľne nedostane do všetkých odvetví. Avšak vďaka nemu zostanú v povedomú ľudí technológie, ktoré by inak už dávno upadli do zabudnutia.

Ako hodnotíte tento príspevok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. 0