Joseph Gordon-Lewitt a Jamie Foxx v superhrdinskom filme z dielne Netflix

Project Power: Chceli by ste tabletku, ktorá vám na 5 minút dá superschnopnosť?

Seriály od Netflixu sú skvelé. Filmy? Zatia nič moc. Zmení to snímka Project Power?
Vydané 15. augusta 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Lukáš Horák sa na stránkach UnitedLife.sk venuje filmom a hudbe. Zverejňuje správy o filmových novinkách nielen zo sveta marveloviek a DC-oviek, ale dáva čitateľom tipy na kvalitný obsah na streamovacích platformách a píše filmové recenzie.

V kinách sa moc premiéry nových filmov neobjavujú, za to streamovacie služby sú na novinky o niečo bohatšie. Tento krát nám Netflix ponúka niečo pre milovníkov superhrdinských filmov. Nepôjde však o žiadnu marvelovku. Film sa nazýva Project Power, má celkom zaujímavý námet a herecké obsadenie tiež stojí za pozornosť. Tí čo pravidelne sledujú Netflix vedia, že kým seriálová tvorba tohto streamovacieho giganta je bezkonkurenče najlepšia, pre filmy to až tak neplatí. Zmení to novinka Project Power?

Priznám sa, že trailer ma pekne navnadil. Po dlhej dobe vidíme Joseph Gordon-Lewitta vo filme, Jamie Foxx je sympaťák ako vždy, námet založený na pilulkách, ktoré každému na obmedzenú dobu dajú superchopnosť a na záver tu máme ešte slušne vyzerajúce akčné scény. Toľko nám ponúkol trailer. Doručil film, to čo sme očakávali?

Začnime pozitívne, lebo tak začína aj film. Úvodna polhodinka je naozaj skvelá. Ponúkne nám dve výborné akčné sekvencie, za ktoré by sa nemuseli hanbiť ani taký tvorcovia akčných filmov ako Michael Bay, či David Leitch, ktorý ma na svedomí pecky ako John Wick alebo Deadpool 2.V jednej z tých scénok vydá do najlepšie zo seba Jamie Foxx a v tej druhej Joseph Gordon Lewitt, Každý z nich si to rozdá po svojom s týpkom, ktorý je nadopovaný pilulkov a teda má nejakú tú superchopnosť. Čo sa však stane po tejto pol hodinke, nie je možné vysvetliť.

Zo skvelého akčného filmu áčkovej kategórie sa odrazu dostávame do niečoho, čo by si zaslúžilo byť v kategórii filmov „straight to DVD“, čiže céčkových filmov, ktoré si za euro kúpite v nejakom PNS stánku. Veľkým problémom sa stáva tretia hlavná postava, ktorou je černošská teenegerka, ktorej to v škole moc nejde, sníva o hiphopovej kariére a dealuje pilulky okolo ktorých sa točí celý dej. Nezaujímavá, nudná a nesympatická. Nič viac sa k tejto postave žiaĺ nedá povedať.

Námet s pilulkami, ktoré na istý čas dávajú superschopnosti je skvelý, to by sa toho, ale museli chopiť lepší tvorcovia a scenáristi. Ako som spomínal, trailer pôsobil dobre. Keď som si pozrel mená tvorcov a ich projekty z minulosti, vedel som, že musím svoje očakávania krotiť. Za Project Power stoja Henry Joost a Ariel Schulman. Na prvú vám tieto mená asi nič nepovedia, stoja však za filmami ako Paranormal activiti 3 a 4, a tiež Nerve. Všetko sú to veľmi priemerné filmy (okey, paranormal activity 3 je celkom fajn horor, priznávam). Keď niekto natočil len priemerné filmy, je veľmi malá nádej, že odrazu natočí niečo skvelé. Sem tam sa to stane, ale nie je to prípad tohto filmu. Jedno klišé strieda druhé.

Občas som mal problém aj s logikou filmu, ak sa to dá tak nazvať. Podstata pilulky, okolo ktorej sa točí dej, je v tom, že čerpá z dna rôznych živočíchov a tak ľudom prepožičiava zvieracie vlastnosti. To je povedané aj vo filme. Niekto začne veľmi rýchlo bežať, niekoho koža sa zmení dá sa povedať, že na pancier a niekto sa zmení na svalnaté monštrum. Takéto schopnosti by sa dali nájsť vo zvieracej ríši. Aké zviera sa však mení na horiacu fakľu? Prípadne nájde sa tu persóna, ktorá po požití tabletky proste len vybuchne. Možno sa v tom len zbytočne rýpem, ide predsa o film, kde treba vypnúť mozog.

Project Power nie je žiadna sláva, ale ako jednohupka na sobotné daždivé popoludnie to postačí. Druhý krát sa však už k tomu nevrátite a to ani v prípade, že ste fanúšikovia superhrdinských filmov. Tento film ma teda len 2 alebo, lepšie povedané 3 pozitíva. Prvým je úvodná polhodinka a druhým a tretím pozitívom sú hlavní mužský herci – Joseph Gordon-Lewitt a Jamie Foxx. Všetko ostatné je bohužial na nič.