Investovanie inak

Čítanie na 2 min.

Prečo Nadal kúpil tenisky za 1,2 milióna dolárov?


Ako hodnotíte tento príspevok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. 0

Podľa niektorých entuziastov sú tenisky vrcholom módneho priemyslu. Sú schopní čakať na predaj spustenia limitovaných modelov aj celé hodiny pre obchodmi a potom ich kúpiť za veľmi nerozumné peniaze.

Alebo to vlastne vôbec nie sú nerozumné peniaze? Platí, že kde je dopyt, tam je aj ponuka a čím je dopyt vyšší, tým vyššia cena ponúk je akceptovaná.

V prípade tenisiek to nadobudnúť až groteskné rozmery – nedávno istý Miles Nadal kúpil staré tenisky  za 437 500 amerických dolárov. Jednalo sa o takzvané „Moon Shoe“ od Nike z roku 1972 a rovnaký muž vykúpil aj celú ďalšiu kolekciu tenisiek v celkovej hodnote 1,2 milióna dolárov. Stále môžeme považovať tieto peniaze za nerozumné? Ak sa zhodnotia, znamená to, že nákup tenisiek bol investíciou. A že sa zhodnotia, je isté už teraz.

Išlo o tenisky Chanel x Pharrell x Adidas NMD Hu sneakers, Travis Scott x Air Jordan 4s a Nike Air Mag (2011-2016). Najprv Nadal ponúkal odkúpenie kolekcie za 850-tisíc dolárov, ale v Sotheby’s sa rozhodli pre verejnú aukciu, ktorú napokon Nadal vykúpil za ešte vyššiu cenu. Dobrý biznis pre aukčný dom, stále dobrý obchod pre Nadala. Vytvoril tým svetový rekord v najdrahšom nákupe tenisiek na svete a dostal do pozornosti médií a „sneakers komunity“ celého sveta.

Nadal pravdepodobne očakáva, že sa cena jeho nových tenisiek zásadným spôsobom zvýši už v nasledujúcich rokoch a vzhľadom na aktuálne dianie vo svete módy je to prakticky isté.

Len pre zaujímavosť, prechádzajúci rekord za najdrahšie vydražené tenisky bol za Converse s podpisom Michaela Jordana za 190 373 USD. Moon Shoe je vôbec prvou ručne vyrobenou teniskou od značky Nike, preto sa jej hodnota veľmi očakávane v dohľadnej dobe ešte zvýši.

Ako hodnotíte tento príspevok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. 0