Investovanie inak

Prečo Nadal kúpil tenisky za 1,2 milióna dolárov?

Padol historický rekord, ten prechádzajúci sa prekonal vyše dvojnásobne.

MAGIC TRAVEL, VisitMaldives.sk

Podľa niektorých entuziastov sú tenisky vrcholom módneho priemyslu. Sú schopní čakať na predaj spustenia limitovaných modelov aj celé hodiny pre obchodmi a potom ich kúpiť za veľmi nerozumné peniaze.

Alebo to vlastne vôbec nie sú nerozumné peniaze? Platí, že kde je dopyt, tam je aj ponuka a čím je dopyt vyšší, tým vyššia cena ponúk je akceptovaná.

V prípade tenisiek to nadobudnúť až groteskné rozmery – nedávno istý Miles Nadal kúpil staré tenisky  za 437 500 amerických dolárov. Jednalo sa o takzvané „Moon Shoe“ od Nike z roku 1972 a rovnaký muž vykúpil aj celú ďalšiu kolekciu tenisiek v celkovej hodnote 1,2 milióna dolárov. Stále môžeme považovať tieto peniaze za nerozumné? Ak sa zhodnotia, znamená to, že nákup tenisiek bol investíciou. A že sa zhodnotia, je isté už teraz.

Išlo o tenisky Chanel x Pharrell x Adidas NMD Hu sneakers, Travis Scott x Air Jordan 4s a Nike Air Mag (2011-2016). Najprv Nadal ponúkal odkúpenie kolekcie za 850-tisíc dolárov, ale v Sotheby’s sa rozhodli pre verejnú aukciu, ktorú napokon Nadal vykúpil za ešte vyššiu cenu. Dobrý biznis pre aukčný dom, stále dobrý obchod pre Nadala. Vytvoril tým svetový rekord v najdrahšom nákupe tenisiek na svete a dostal do pozornosti médií a „sneakers komunity“ celého sveta.

Nadal pravdepodobne očakáva, že sa cena jeho nových tenisiek zásadným spôsobom zvýši už v nasledujúcich rokoch a vzhľadom na aktuálne dianie vo svete módy je to prakticky isté.

Len pre zaujímavosť, prechádzajúci rekord za najdrahšie vydražené tenisky bol za Converse s podpisom Michaela Jordana za 190 373 USD. Moon Shoe je vôbec prvou ručne vyrobenou teniskou od značky Nike, preto sa jej hodnota veľmi očakávane v dohľadnej dobe ešte zvýši.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

This 1972 Nike Waffle Racing Flat ‘Moon Shoe’ sold today for $437,500, setting a new world auction record for any pair of #sneakers. Offered in collaboration with @StadiumGoods, this historic shoe was a highlight of a now 100% sold selection of #footwear from their famed Trophy Case. Other highlights included the most exclusive and coveted sneakers ever produced by Nike, Air Jordan, Adidas, Yeezy and more, spanning over 15 years of the most sought-after, limited edition drops in sneaker history. #SothebysStadiumGoods #Nike #MoonShoe

Príspevok, ktorý zdieľa Sotheby’s (@sothebys),

Volkswagen ARTEON

Čítajte aj ďalšie podobné články:

Najľahšia forma podnikania?

Zdieľanej ekonomike neujdeme. Je prirodzenou evolúciou modernej spoločnosti

17. augusta 2019

Najbohatšia rodina sveta

Rodina Waltonovcov zarobí každý deň 100 miliónov dolárov. Kde pramenia jej zisky?

14. augusta 2019
PORADŇA

Osobné financie

Ako sa vyhnúť problémom so životnou poistkou? Kľúčové je jej nastavenie na začiatku

10. augusta 2019