Táto stránka používa bezpečnostný certifikát SSL, zabezpečené pripojenie HTTPS, technológiu cookies, monitoruje návštevnosť a cieli reklamu. Cookies a sledovanie môžete vypnúť.

Čítanie na 2 min.

Prečo je život lepší, keď ho zdieľame s druhými

Informácie o tomto príspevku

Vydané 8. marca 2018
Zverejnil

Obsahuje tieto témy: ,

Ako hodnotíte tento príspevok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. 0

Prečo uprednostňujeme pozeranie filmu v kine v spoločnosti priateľov? Prečo radi chodíme na koncerty a festivaly tlačiť sa v dave počas hudobného zážitku? Štúdie dokazujú, že každodenné skúsenosti sú oveľa krajšie a lepšie, keď ich zdieľame s inými ľuďmi.

 

Účastníci výskumnej štúdie uvádzali, že im čokoláda chutila viac, ak ju súčasne jedol aj iný neznámy človek. Dokonca aj v prípade, že spolu nekomunikovali. Podobne výskumníci zistili, že keď účastníci ochutnali čokoládu so zlou príchuťou, viac sa im táto skúsenosť nepáčila, keď iná osoba vedľa nich jedla rovnakú nepríjemnú čokoládu. Výskumníci teda ako záver zhrnuli, že zdieľanie skúsenosti s inou osobou aj bez komunikácie s ňou, umocňuje skúsenosť – či už príjemnú alebo nie.

 

INZERCIA

Keď ľudia uvažujú nad zdieľanou skúsenosťou, väčšinou im napadne rozprávanie sa s blízkymi priateľmi či rodinou. Neuvedomujeme si, do akej miery sme ovplyvnení ľuďmi okolo nás, ktorých nielenže nepoznáme, ale s nimi ani nekomunikujeme. Vyzerá to tak, že sa na podnety sústredíme oveľa viac, keď sa aj iní sústredia na to isté. Ale výsledkom rozdelenia pozornosti môže byť aj jej zníženie. Aké sú teda iné dôvody, prečo sa to tak deje?

 

Svoju úlohu v tom zohráva pravdepodobne empatia. Nevidíme svet len našimi očami, ale tiež očami iných ľudí okolo nás. Keď s vašim partnerom spolu niečo zažijete, môže to prispieť aj k vašej vlastnej skúsenosti. Ľudia sú pravdepodobne stavaní tak, že si automaticky predstavujú, ako iní vidia, počujú, či cítia a tieto predstavy môžu ovplyvniť ich vlastné vnímanie.

 

Inzercia
Arg 365 – prémiové víno na každý deň | arg365.eu

Takže nabudúce, keď sa budete zabávať s inými ľuďmi, odložte svoj smartfón a zdieľajte okamih s priateľmi namiesto pridávania príspevkov na Facebook. Príjemný zážitok, ktorý nezdieľame s druhými reálne (iba virtuálne) je stratenou príležitosťou užiť si ho ešte intenzívnejšie.

 

Zdroj: www.psychologytoday.com

 

 

Prečítajte si aj:

Ako hodnotíte tento príspevok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. 0

Informácie o tomto príspevku

Vydané 8. marca 2018
Zverejnil

Obsahuje tieto témy: ,

Prejsť na stránku inzerenta: AVISMaxirent.sk

Zavrieť reklamu