Pozývame do kina: Do multiplexov mieria vysoko hodnotené filmy Babylon, Duchovia Inisherinu a Tár

S novým rokom prichádza čerstvý vietor aj do slovenských kín. Tento vietor má potenciál rozfúkať multiplexový balast, keďže niektoré nadchádzajúce komerčné tituly môžu vzácne osloviť i náročnejšieho diváka. Predovšetkým ide o filmy Babylon (na titulnej fotografii), Duchovia Inisherinu a Tár, ktoré distribučná spoločnosť CinemArt SK uvedie na naše plátna už v januári a vo februári…. Prečítať celé

S novým rokom prichádza čerstvý vietor aj do slovenských kín. Tento vietor má potenciál rozfúkať multiplexový balast, keďže niektoré nadchádzajúce komerčné tituly môžu vzácne osloviť i náročnejšieho diváka. Predovšetkým ide o filmy Babylon (na titulnej fotografii), Duchovia Inisherinu a Tár, ktoré distribučná spoločnosť CinemArt SK uvedie na naše plátna už v januári a vo februári.

Tešíme sa na novinky

Babylon

Najdivokejšie miesto na Zemi. Miesto, kde hviezdy vychádzajú a opäť zhasínajú. Hollywood. Príbeh muža na vrchole (Brad Pitt), dievčaťa, ktoré naň vylezie (Margot Robbieová), a chlapca, ktorý išiel okolo (Diego Calva). „Chcel som sa pozrieť pod mikroskopom na začiatky filmového priemyslu, na obdobie, keď ešte len hľadal sám seba. Páčili sa mi neuveriteľná dynamika tej doby a to, ako rýchlo dokázala meniť osudy ľudí,” cituje režiséra Damiena Chazella (La La Land, Whiplash) portal cinemart.sk.

V 20. rokoch minulého storočia sa v púštnom meste Los Angeles mohlo ľahko stať, že ste sa ako absolútny „nikto” dostali na okázalý a divoký filmový večierok a na druhý deň ráno ste sa stali filmovou hviezdou. Na túto dráhu sa vydala herečka, zatiaľ bez jedinej úlohy, Nellie LaRoyová, ktorá si za posledné peniaze kúpila krásne šaty a rozhodla sa oslniť každého, kto jej dá šancu. Svedkom jej raketového vzostupu k hviezdam je „dievča pre všetko“ Manny Torres, mexický prisťahovalec, ktorý filmovým magnátom plní tie najodvážnejšie sny. Nič nie je pre neho problém, ak chcete napríklad slona na večierku, Manny vám ho zabezpečí.

Manny sa v rámci svojich povinností stará aj o Jacka Conrada, najslávnejšieho a najziskovejšieho herca svojej doby. Jack na sebe neustále pracuje, robí všetko možné aj nemožné, aby sa udržal na vrchole, ale revolúcia je na obzore a dovtedy nemé filmy začínajú hovoriť. Na Hollywood sa valí hurikán zmien, ktorý zničí a zmetie mnohé životy, nádeje, túžby a na hviezdny vrchol vynesie len pár vyvolených.

Babylon v kinách od 19. januára. Zdroj: screenshot, YouTube

Duchovia Inisherinu

Dej sa odohráva na odľahlom ostrove pri západnom pobreží Írska a sleduje celoživotných priateľov Pádraica (Colin Farrell) a Colma (Brendan Gleeson), ktorí sa ocitnú v slepej uličke, keď Colm nečakane ukončí ich priateľstvo. Ohromený Pádraic sa s pomocou svojej sestry Siobhán (Kerry Condonová) a problémového mladého ostrovana Dominica (Barry Keoghan) snaží napraviť vzťah a odmieta prijať „nie“ ako odpoveď. Pádraicove opakované snahy však len posilňujú odhodlanie jeho bývalého priateľa a keď Colm predloží zúfalé ultimátum, udalosti sa rýchlo vyhrotia a majú šokujúce následky.

Režisér Martin McDonagh dal opäť dohromady partiu, ktorá sa podieľala na úspešnej snímke V Bruggách z roku 2008. Hlavné postavy napísal špeciálne pre Farrella a Gleesona a dokonca povedal, že ak by táto dvojica odmietla jeho ponuku, film by pravdepodobne ani nenatočil: „Od úplného začiatku som to písal výhradne pre nich. Už od uvedenia V Bruggách som chcel nadviazať na našu spoluprácu. Nakrúcanie sme si vtedy náramne užili a dostavil sa aj dobrý výsledok, o ktorý mali ľudia záujem. Za tie roky sme zostali priateľmi, s Colinom som robil na filme Sedem psychopatov a chcel som si to zopakovať.“

Medzitým spolu netočili

Farrell a Gleeson sa mali stretnúť na „pľaci“ aj približne pred piatimi rokmi, no tento projekt sa nezrealizoval. „Sebecky som bol rád, že to nevyšlo. Je perfektné a zároveň bláznivé, že v uplynulých rokoch spolu netočili. Majú sa radi, obaja sú Íri, takže by sa dalo očakávať, že sa niečo upečie,“ povedal McDonagh, ktorý využil špecifiká svojho obľúbeného dua: „Opreli sme sa o Colinovu citlivosť a zraniteľnosť, respektíve o to, ako vie stvárniť tieto vlastnosti. Čo sa týka Brendanovej postavy, Brendan je husliar, čiže tento aspekt sme zaradili vyslovene preňho.“

Farrell zase vyzdvihol režisérove schopnosti: „Pri Martinovi sa musíte snažiť, aby ste neurobili hanbu jeho dielu.“ Gleeson dodal: „S nami všetkými okrem Barryho Keoghana už Martin kooperoval. Zámerne nechal miesto v scenári, aby sme dotvorili naše postavy. Nie na nové slová, ale na čokoľvek, čo by sme chceli doplniť do celkového prejavu. Prinieslo to oživenie a pocit naliehavosti.“ Títo traja muži si evidentne sadli a postarali sa o jeden z majsterštukov minulého roka.

Duchovia Inisherinu v kinách od 2. februára. Zdroj: screenshot, YouTube

Tár

Dirigentka Lydia Tár je na svojom absolútnom tvorivom vrchole. Siedmy rok diriguje prestížny nemecký orchester, pripravuje vydanie knihy a uvedenie Mahlerovej piatej symfónie, ktorá má byť vrcholom hudobnej sezóny. Lydia pôsobí sebavedomo, sebaisto, dominantne a mocne. Pod touto zdanlivo pevnou maskou sa však skrýva normálny človek so svojimi obavami, neistotami, túžbami a potrebami. Zatiaľ čo s dirigentskou paličkou v ruke si Lydia stojí za každým svojím rozhodnutím, keď opustí orchestrálne pódium, často stráca pevnú pôdu pod nohami. Niekedy len mierne, inokedy úplne fatálne.

„Tár je vlastne veľmi záhadná postava. O to ťažšie bolo pre mňa nájsť s ňou momenty, ktoré by divákom umožnili napojiť sa na ňu a s porozumením nahliadnuť do jej videnia sveta. Ako ju majú spoznať, keď ona sama seba nepozná?” pýta sa hlavná predstaviteľka na webe cinemart.sk.

Očarený bol aj Scorsese

Blanchettová získala v roku 2004 Oscara pre najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe za film Letec. Režíroval ho Martin Scorsese a práve Američan je veľkým fanúšikom najnovšieho počinu kolegu Todda Fielda. Podľa Scorseseho sa kinematografii blýska na lepšie časy: „Už dlho sa dívame na filmy, pri ktorých vieme, ako sa skončia. Držia nás za ruku a aj keď sú miestami znepokojivé, stále nás utešujú, že na konci bude všetko v poriadku. To je filmová doba temna, najmä pre mladšiu generáciu. Mraky sa však rozplynuli, keď som si pozrel Toddovu snímku. Tár má všetky aspekty kinematografie, ktoré neumožňujú predvídateľnosť. Vidíme to napríklad na zmene lokalít, Field robí s časom a priestorom to, čo vie kinematografia najlepšie – akoby čas a priestor neexistovali.“

Tár v kinách od 23. februára. Zdroj: screenshot, YouTube

 

Zdroje: cinemart.sk, csfd.sk, faroutmagazine.co.uk, variety.com

Zdroj titulnej fotografie: screenshot, YouTube

Pokračujte na ďalší príspevok »