FILM

Pixar vydal jedinečný krátky film „Float“ o autistickom dieťati. Pochopia ho však iba tí vyspelejší

Lietajúce dieťa je metaforou odlišnosti, s ktorou sa musí zmieriť nielen dieťa samotné, ale aj jeho otec.
Vydané 16. marca 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Nepochopenie, strach a odmietanie, neschopnosť empatie a tolerancie.. Tieto kľúčové fázy a neschopnosti spôsobujú vylučovanie jednotlivcov od väčšiny takzvane „normálnej“ spoločnosti, pričom sa nejedná len o imigrantov a telesne postihnutých, ale aj tých mentálne a duševne.

Patria k nim aj ľudia s poruchou autistického spektra, čo je nesmierne široký pojem. Tieto poruchy sa môžu prejavovať rôzne, niekedy trocha úsmevne, inokedy iba ťažko akceptovateľne. Lenže naučiť sa akceptovať nepotlačiteľné ľudské odlišnosti a hendikepy sa však ukazuje ako úplne kľúčový bod vo vývoji modernej inteligentnej spoločnosti.

Ani Slovensko, ktoré má nezaslúžené šťastie nachádzať sa v najbezpečnejšej a celkovo najpriaznivejšej oblasti na svete, ešte nedospelo k tomu, že by sa zdravotne hendikepovaní ľudia akceptovali v dostatočnej miere. Namiesto toho sa ľudia predbiehajú v okázalej tolerancii stupídnosti, nenávisti a arogancie. Aj to bude dôvod, prečo u nás takýto jedinečný krátky film asi veľmi neuspeje.

Dieťa s poruchou autistického spektra má aj režisér a autor sedemminútového filmu zo série SparkShot z dielne Pixar. Bobby Alcid Rubio film venoval svojmu Alexovi.

Autizmus autor uviedol iba ako metaforu – nežiadúcu schopnosť dieťaťa lietať. Film, ktorý je nielen o dieťati samotnom, ale aj o jeho otcovi, si jednoznačne zaslúži naše odporúčanie a určite by ste mu mali venovať tých sedem minút svojho času.

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

  • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
  • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.