FILM
Pixar vydal jedinečný krátky film „Float“ o autistickom dieťati. Pochopia ho však iba tí vyspelejší
Lietajúce dieťa je metaforou odlišnosti, s ktorou sa musí zmieriť nielen dieťa samotné, ale aj jeho otec.
Nepochopenie, strach a odmietanie, neschopnosť empatie a tolerancie.. Tieto kľúčové fázy a neschopnosti spôsobujú vylučovanie jednotlivcov od väčšiny takzvane „normálnej“ spoločnosti, pričom sa nejedná len o imigrantov a telesne postihnutých, ale aj tých mentálne a duševne.
Patria k nim aj ľudia s poruchou autistického spektra, čo je nesmierne široký pojem. Tieto poruchy sa môžu prejavovať rôzne, niekedy trocha úsmevne, inokedy iba ťažko akceptovateľne. Lenže naučiť sa akceptovať nepotlačiteľné ľudské odlišnosti a hendikepy sa však ukazuje ako úplne kľúčový bod vo vývoji modernej inteligentnej spoločnosti.
Ani Slovensko, ktoré má nezaslúžené šťastie nachádzať sa v najbezpečnejšej a celkovo najpriaznivejšej oblasti na svete, ešte nedospelo k tomu, že by sa zdravotne hendikepovaní ľudia akceptovali v dostatočnej miere. Namiesto toho sa ľudia predbiehajú v okázalej tolerancii stupídnosti, nenávisti a arogancie. Aj to bude dôvod, prečo u nás takýto jedinečný krátky film asi veľmi neuspeje.
Dieťa s poruchou autistického spektra má aj režisér a autor sedemminútového filmu zo série SparkShot z dielne Pixar. Bobby Alcid Rubio film venoval svojmu Alexovi.
Autizmus autor uviedol iba ako metaforu – nežiadúcu schopnosť dieťaťa lietať. Film, ktorý je nielen o dieťati samotnom, ale aj o jeho otcovi, si jednoznačne zaslúži naše odporúčanie a určite by ste mu mali venovať tých sedem minút svojho času.