Na novinku sa čakalo dlhých 5 rokov

Kings of Leon nahrali soundtrack ako stvorený pre nočnú jazdu autom

When You See Yoursefl je ôsmy štúdiový album americkej rockovej kapely Kings of Leon. Podaril sa?
Vydané 17. marca 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Lukáš Horák sa na stránkach UnitedLife.sk venuje filmom a hudbe. Zverejňuje správy o filmových novinkách nielen zo sveta marveloviek a DC-oviek, ale dáva čitateľom tipy na kvalitný obsah na streamovacích platformách a píše filmové recenzie.

Kings of Leon prichádzajú po dlhých 5 rokoch s novým už ôsmym album s názvom When You See Yourself. V našich končinách sa preslávili hlavne hitmi ako Sex on Fire či Use Somebody. Tieto hity sú už viac ako 10 rokov staré. U fanúšikov alternatívneho rocku však zabodovali aj veci ako Walls z eponymného albumu, Supersoaker či Pyro. Zaboduje rovnako aj ich novinka?

Dá sa povedať, že ide o jednu z mála klasických rockových kapiel, ktorá ešte nezabrdla do vôd elektroniky a využíva len klasické rockové nástroje, ako gitara, bicie, basa a sem-tam klávesy.

Ich posledný album Walls bol vo svete alternatívnej hudby celkom úspešný, aj keď išlo o ich najviac radio-friendly nahrávku. Piesne ako Around the World či Walls by si rozhodne zaslúžili priestor aj v slovenských rádiách.

Aká je ich novinka When You See Yourself?

Už prvé ochutnávky v podobe piesní The Bandit a 100 000 people naznačili, že blížiaca sa novinka bude o čo si viac alternatívnejšia, než predchádzajúci album. Hlavne druhá menovaná pesnička sa vám nemusí dostať do ucha hneď na prvé počutie. Ja som bol najprv sklamaný, ale každým ďalším vypočutím bola lepšia a lepšia. Následne ešte vyšiel singel Echoing s klasickým rockovým soundom, ktorým si Kings of Leon získali už mnoho fanúšikov.

V deň vydania albumu nás kapela potešila ďalším novým klipom k piesni Stormy Wheater. Vizuál obyčajný, ale pieseň fantastická! Môžeme teda povedať, že úvodné ochutnávky navnadia na album dostatočne.

Čo ale zvyšok?

Za povšimnutie určite stojí trojica piesní A Wave, Golden Restless Age a Time in Disguise. Všetky tri sa nesú v pohodovej gitarovej atmosfére.

Netreba zabudnúť ani na úvodnú When You See Yourself, Are You Far Away, ktorá vás dokonale navnadí na to, čo vás čaká nasledujúcich 50 minút.

Album spomalí a aj jemne stratí dych až v druhej polovici, kde nájdeme až 3 pomalšie piesne ako Supermarket, Claire and Eddie a Fairytale. Len jedna z týchto piesní by si však zaslúžila opustiť tracklist. Ide hneď o prvú menovanú pieseň. Supermarket má moc uspať vás. Nedá sa jej odoprieť celkom zaujímavá atmosféra a fajn basový riff, ale za celých 5 minút trvania sa nikam neposunie. To preto sa v nej stále opakuje text „I am going nowhere“.

To, čím novinka When You See Yourself zaujme už na prvé počutie, je atmosféra, ktorá vás sprevádza celým albumom.  Nie je ľahko ju opísať, no dokonale sa hodí na nočné jazdy autom. Buď keď si len sám chceš užiť jazdu nočným mestom, alebo keď s partiou idete z nejakej akcie, ty ako šofér musíš byť hore a tvoja spoločnosť len unavená leží na sedadle.

Ozývajú sa hlasy, že album je jednotvárny a je skôr ako jedna 50 minútová pesnička. Táto výčitka sa dá použiť už na ktoréhokoľvek súčasného a populárneho interpreta. Keď si vypočujete debut Billie Eilish alebo hociktorý album Lany Del Rey, tiež sa vám bude zdať, že ide len o jednu 40 minútovú pieseň.

Ak poznáte tvorbu kráľov z Leonu, viete čo treba očakávať. Ak sa vám páčia, určite vás poteší aj novinka When You See Yourself.

Dovolím si tvrdiť, že ide o ich najlepší album od Only By the Night, na ktorom boli aj ich najväčšie hity Sex On Fire a Use Somebody. Novinka síce nemá v sebe žiadnu pieseň s potenciálom veľkého hitu, ale ako celok pôsobí súdržne, vyrovnane a atmosféricky.