Peľová sezóna začína a bude horšie!

Neviete prestať kýchať? Máte uslzené oči, trápi vás kašeľ či bolesti hlavy? Ukázalo sa, že vo vzduchu je viac peľu ako pred 30 rokmi. Podľa výsledkov tohtoročnej štúdie sa peľová sezóna v dôsledku klimatických zmien predĺži a bude ešte intenzívnejšia. S príchodom jari rastú aj obavy súvisiace so začiatkom peľovej sezóny. Podmienky pre alergikov a… Prečítať celé
Vydané 9. mája 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Neviete prestať kýchať? Máte uslzené oči, trápi vás kašeľ či bolesti hlavy? Ukázalo sa, že vo vzduchu je viac peľu ako pred 30 rokmi. Podľa výsledkov tohtoročnej štúdie sa peľová sezóna v dôsledku klimatických zmien predĺži a bude ešte intenzívnejšia.

S príchodom jari rastú aj obavy súvisiace so začiatkom peľovej sezóny. Podmienky pre alergikov a astmatikov sa neustále zhoršujú v dôsledku zmeny klímy spôsobenej ľudskou činnosťou. Vlastným pričinením prichádzajú jarné teploty skôr a jesenne pretrvávajú dlhšie. Vegetačné a peľové obdobie sa tým pádom predlžuje.

Alergie zosilneli

Vplyv klimatických zmien na sezónne alergie však nemení len začiatok alebo dĺžku peľovej sezóny, ale ju aj zosilňuje. Množstvo oxidu uhličitého priamo súvisí s koncentráciou peľu, pretože stimuluje rast rastlín. Vychádzame zo štúdie, ktorá uvádza, že hladiny trávového peľu sa zdvojnásobili, keď sa úroveň oxidu uhličitého zvýšila zo 400 ppm na 800 ppm (parts per million). Rast vysokých hladín oxidu uhličitého a peľu bude jednoznačne pokračovať, ak budeme aj naďalej ignorovať ,,signály“ prírody.

Mnoho ľudí môže počas roka pociťovať mierne alergie, ale sezónne môžu mať vážne následky (astmatický záchvat). Okrem toho znižujú kvalitu života tým, ktorí majú problémy s dýchaním (napríklad astma). V Amerike trpí ,,alergickou“ astmou asi 60 percent obyvateľov. Čím dlhšia bude peľová sezóna, tým vzniká väčšie riziko prehĺbenia zdravotných problémov. Z finančného hľadiska sa bavíme o nákladnej liečbe pre ľudí, ktorí patria medzi najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva.

A čo na to odborníci?

  • ,,Peľová sezóna sa začína oveľa skôr ako v 90. rokoch. Je dlhšia a vo vzduchu sa nachádza omnoho viac peľu,“ povedal William Anderegg, docent biológie
  • Patrick Kinney, profesor environmentálneho zdravia, povedal:„nové šúdie naznačujú, že peľové trendy, ktoré v súčasnosti pozorujeme, budú pokračovať aj v budúcnosti.“ Tiež poznamenáva, že si alergiu predstavujeme ako upchatý nos a svrbenie očí. Faktom zostáva, že môže prepuknúť v astmu, čo je omnoho závažnejší stav. Predpovedá zvýšený počet alergikov v najbližších rokoch.

Pre ľudí s alergiou alebo astmou môže mať nárast peľu vážne následky. ARCHÍV AUTORKY

K problematike sa vyjadrila aj najväčšia slovenská zdravotná poisťovňa:

,,Tohtoročná peľová sezóna sa začala pre výrazné oteplenie už koncom januára a v marci vyvrcholila sezóna kvitnutím jelše a liesky. Marcové mrazivé, slnečné a veterné počasie spôsobilo zvýšenú prašnosť ovzdušia, čo prispelo k zvýrazneniu ťažkostí alergikov viac ako po iné roky. Neliečená alergia môže vyústiť až do astmy, preto je nevyhnutné začať s včasnou protialergickou liečbou pri prvých náznakoch.“

Dodáva, že ani pandémia koronavírusu a prekryté dýchacie cesty neprispeli k výraznému poklesu alergických reakcií. Svoje tvrdenia deklaruje vlastnými dátami. Dodáva, že v roku 2019 sa na peľovú liečilo takmer 395-tisíc poistencov, v roku 2020 a 2021 to bolo okolo 326-tisíc. Teda zanedbateľný pokles. V súčasnosti však poisťovňa zaznamenala alarmujúce čísla. Až 158-tisíc ľudí hlási pretrvávajúce problémy so sezónnou alergiou, čo predstavuje takmer polovicu z údajov minulých rokov.

Inzercia

Dažďový paradox

Ak trpíte sezónnymi alergiami, možno si myslíte, že daždivý deň poskytne úľavu od nepríjemných symptómov. Aj keď to môže byť spočiatku pravda, v konečnom dôsledku len prispieva k alergii. Keď je sucho, do ovzdušia sa uvoľňuje viac peľu, ktorý je neuveriteľne ľahký – stačí len letmý vánok, aby sa rozletel a nakoniec skončil v našich dutinách. Dážď zapríčiňuje pokles peľu vo vzduchu. Jeho schopnosť redukovať ,,alergén“ je však krátkodobá. A čo je horšie po daždi majú rastliny tendenciu rásť, pretože obsahuje dusičnany , ktoré sú makroživinou pre flóru, teda opäť budú kvitnúť a produkovať viac peľu.

Príznaky peľovej alergie

Zbystrite, ak sa u vás vyskytla nádcha, prípadne sprievodné príznaky ako pálenie a slzenie očí. Ďalšími príznakmi sú kašeľ a svrbenie slizníc. Účinným riešením je navštíviť odborníka (testovanie alergií zahŕňa kožné testy). Predtým však môžete vyskúšať výplach nosa morskou vodou.

Peľ spôsobuje zápal a podráždenie v nosovej dutine. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Vplyv klimatickej zmeny sa bude aj naďalej zhoršovať. Ohrozené nebude len zdravie súčasných alergikov, ale aj všetkých ostatných ľudí. S najväčšou pravdepodobnosťou každým ďalším rokom vzrastie percento nových pacientov, ktorí budú odkázaní na liečbu sennej nádchy a astmy. Musíme teda dbať aj na životné prostredie, aby sme ochránili seba a našich blízkych, len tak zmiernime už teraz dosť fatálne následky zmeny klímy.

Pokračujte na ďalší príspevok »