Pedro a Inês: Portugalský Rómeo a Júlia

Do dejín Portugalska sa zapísal jeden príbeh viac než ostatné. Je to príbeh zakázanej lásky. Tento vzťah sa neskončil tak, ako by chceli jeho aktéri, pretože Inês zabili kráľovskí prisluhovači. Avšak, čo život rozdelil, smrť opäť spojila. Ako to celá začalo? Všetko sa to začalo v 14. storočí, keď sa princ Pedro (1320-1367), ktorý bol… Prečítať celé
Vydané 26. apríla 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Do dejín Portugalska sa zapísal jeden príbeh viac než ostatné. Je to príbeh zakázanej lásky. Tento vzťah sa neskončil tak, ako by chceli jeho aktéri, pretože Inês zabili kráľovskí prisluhovači. Avšak, čo život rozdelil, smrť opäť spojila.

Ako to celá začalo?

Všetko sa to začalo v 14. storočí, keď sa princ Pedro (1320-1367), ktorý bol v tom čase právoplatným následníkom trónu, zoznámil s Konstanciou z kráľovstva Castela, s ktorou sa mal oženiť v dohodnutom manželstve. Pedro sa však nezamiloval do Konstancy, ale do jednej z jej dvorných dám. Tá sa volala Inês de Castro (1325 – 1355) a princovu lásku opätovala.

Pedro a Inês mali spolu tajný románik, ktorý sa stal verejným hneď po tom, ako kráľovná Konstancia zomrela pri pôrode Pedrovho dieťaťa. Jej smrť Pedrovi umožnila, aby svoj vzťah s Inês oznámil oficiálne. Nie všetci na kráľovskom dvore boli z tohoto rozhodnutia nadšení. Otec, kráľ Afonso IV., im vzťah zakázal a takisto nedovolil, aby sa zosobášili. Napriek tomu sa Pedro a Inês rozhodli žiť spolu v Coimbre a mať spolu deti. Nakoniec splodili spolu 3 deti. Kráľ Afonso IV. bol neustále pod tlakom kvôli rastúcemu nesúhlasu so zväzkom na kráľovskom dvore. Preto sa v januári 1355 rozhodol konať a nariadil vraždu Inês de Castro.

Osudný deň

Legenda hovorí, že Inês bola zabitá v Quinta das Lágrimas v Coimbre. Tu môžete navštíviť fontánu, kde je stále vidieť krv na skalách. V skutočnosti ju však zabili v Paços de Santa Clara, tiež v Coimbre. Pedro nikdy neodpustil zradu svojmu otcovi. Pôvodne chcel viesť proti nemu povstanie, avšak jeho mama zasiahla a upokojila ho. Po kráľovej smrti v roku 1357 sa Pedro konečne ujal koruny. Hńeď nariadil zatknúť a popraviť Inêsiných vrahov tak, že im vytrhol srdce. Tento čin mu vyniesol titul „krutý“.

Smrť ich znova spojila

Kráľ Pedro a Inês sa po ich smrti opäť stretli. Po Inêsinej smrti ju Pedro korunoval za kráľovnú, čím sa stala prvou a jedinou portugalskou kráľovnou korunovanou po smrti. Kráľ Pedro sa postaral o to, aby bol tento kráľovský titul viditeľný na jej hrobke, a potom nariadil, aby jeho hrobka bola vedľa jej hrobky a zostala vedľa nej naveky. Kráľovské hrobky boli postavené v rokoch 1358 až 1367. Sú vytesané z bieleho mramoru, ktorý takisto pochádza z portugalskej Coimbry. Hrobky sú detailne prepracované v gotickom štýle. Po ich celom plášti je možné sledovať výjavy z ich spoločného života. Ich autor nie je známy. Hrobky sa nachádzajú v Mosteiro de Alcobaça, ako si to želal kráľ Pedro. Najprv sa nachádzali v južnom transepte kostola, ale potom boli premiestnené do hrobky. Od 20. storočia boli premiestnené späť na pôvodné miesto.

Koleso života

Na čelnej strane  Pedrovej hrobky sa nachádza koleso života, ktoré zobrazuje 12 momentov z jeho života:

 • Inês objíma svoje deti,
 • manželov a ich deti,
 • Inês a Pedro hrajú šach,
 • dvojica tráviaca spoločný čas,
 • Inês pozoruje niekoho na podlahe,
 • Pedro sedí na veľkom tróne,
 • Inês chytená svojimi vrahmi,
 • Inês odhaľuje tvár jedného zo svojich vrahov,
 • Inêsina vražda,
 • Inês leží mŕtva,
 • potrestanie jedného z Inêsiných vrahov,
 • kráľ Pedro zabalený do rubáša.

Zdroj: CenterofPortugal, DailyArtMagazine

 

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

 • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
 • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.