PF2020
Oslavy Nového roka 2020 naživo: Ohňostroje končia, užite si možno tie posledné
Ochrana životného prostredia a zvierat, zvyšovanie bezpečnosti a pokrok. To sú dôvody, pre ktoré sa z ohňostrojov pomaly stáva prežitok.
Vedeli ste, že ohňostroje vynašli v Číne ešte počas dynastií Tang a Song, teda niekedy v období 618 až 907 rokov nášho letopočtu? Ale niektoré zdroje uvádzajú ešte aj obdobia pred Kristom. Čínske mesto Liuyang sa vďaka vynálezu pyrotechniky preslávilo natoľko, že dnes je miestny výrobný závod Liuyang Fireworks synonymom pre čínske ohňostroje ako také.
Za ohňostrojmi stojí hotová veda, presnejšie chémia. Práve interakcia rôznych chemických prvkov a ich horenie vytvára ten pútavý svetelný a zvukový efekt, ktorý sa stal typickým pre každú oslavu príchodu Nového roka.
Napríklad u nás sa zábavná pyrotechnika rozdeľuje do štyroch kategórií, pričom tú prvú môžu obsluhovať aj deti už od 15 rokov, zatiaľ čo štvrtá kategória je vyhradená pre profesionálov.
Ohňostroje na ústupe
Napriek všeobecnej popularite ohňostrojov a ich technickej dokonalosti sú dnes terčom kritiky. Spôsobujú výrazný hluk a znečisťujú prostredie, v neposlednom rade však spôsobujú stres citlivým osobám a zvieratám, od tých domácich až po tie divoké. Nemožno tiež zanedbať množstvo úrazov, ktoré vznikajú pri nesprávnej manipulácii, od menších popálenín až po fatálne zranenia a úmrtia.
Z týchto dôvodov sa mestá i organizácie postupne zriekavajú tradičných ohňostrojov, zakazujú používanie výbušnej zábavnej pyrotechniky a sú ochotné zaplatiť za alternatívne riešenia. Sú nimi napríklad audiovizuálne laserové šou, ktoré možno vyladiť až do dokonalosti. Vyžadujú si však vyššie nároky na obsluhu a vôbec celú prípravu, pretože sú častokrát „šité na mieru“ konkrétnej budovy alebo lokality.
Skvelým príkladom toho, že laserová šou dokáže po estetickej stránke nahradiť konvenčné chemické ohňostroje, je minuloročná oslava príchodu Nového roka v Dubaji. 163-poschodový mrakodrap Burdž chalífa s výškou 828 metrov zaujal pozornosť celého sveta a vyzerá to tak, že aj prelom rokov 2019 a 2020 bude v jeho podaní mimoriadne pôsobivý.
Z ohňostrojov sa pomaly stáva prežitok, ale nemožno im uprieť ich krásu. Charakter ohňostrojov je v súčasnosti nenahraditeľný, ale zdá sa, že musia ustúpiť vyvíjajúcej sa spoločnosti, moderným technológiám a záujmu o ochranu zdravia, životného prostredia a zvierat.
Silvester 2020 vo svete naživo