Autopedy mohli zmeniť svet

História motorizovaných kolobežiek má vyše sto rokov, kedysi ich jazdili poštári aj dámy

Vynález motorizovanej kolobežky prišiel v nesprávny čas, ale do histórie dopravy sa zapísal veľkými písmenami.

Istý Peter Minton riadil svoju motorizovanú kolobežu na Rockaway Beach Boulevard, keď ho zastavil vtedajší hliadkujúci policajt a vydal mu predvolanie na dopravný súd. Dôvod bol ten, že tento 16-ročný chlapec na kolobežke s motorom nebol držiteľom vodičského oprávnenia. Vozidlo, ktoré chlapec riadil, bol takzvaný Autoped a písal sa rok 1939. Teda 24 rokov po tom, čo Autoped vznikol.

 

Autoped sa stal zaujímavým experimentom, ktorý si vyskúšali ako poštári, tak ženy bojujúce za rovnoprávnosť s mužmi. Vynálezcom Autopedu (predtým Motopedu) je Arthur Hugo Cecil Gibson, pričom sa zmieňuje aj výpomoc vynálezcu Josepha F. Merkela, dizajnéra motocykla s názvom Flying Merkel.

Self Propelled Vehicle Patent.png

Nákres v patente U.S. Patent 1,192,514 z 25. júla 1916

Podľa Online Bike Museum bol prvou masovo vyrábanou motorizovanou kolobežkou na svete. Výroba započala v roku 1915, ale samotný návrh vznikol ešte o dva roky skôr. Jednalo sa o detskú kolobežku zväčšenú pre potreby dospelej osoby, na ktorej prednom kolese bol namontovaný motor. Zatiaľ, čo niektoré zdroje hovoria o maximálnej rýchlosti až 35 míľ za hodinu, teda asi 56 km/h, iné uvádzajú aj to, že už pri rýchlosti 20 míľ za hodinu (32 km/h) bola jazda veľmi nestabilnou. Neskôr sa kolobežka dočkala aj elektrickej batérie od firmy Everready Battery Company.

Koncept motorizovaných dopravných prostriedkov s dvomi kolesami však siaha významne hlbšie do minulosti a nie do Spojených štátov amerických, ale do Nemecka. Baron Karl von Drais de Sauerbrun z Nemeca. Ešte v roku 1817 predstavil svoj dvojkolesový a človekom poháňaný velocipéd, ten sa pomerne rýchlo pretransformoval do podoby dnešného bicykla s pohonom zadného kolesa (Škótsko, 40. roky 19. storočia). A z nich sa v roku 1895 stal prvý elektricky batériou poháňaný bicykel, to už však v USA a o patent požiadal Ogden Bolton Jr.

Napriek vyššie uvedenému sa za prvú skutočnú motorizovanú kolobežku (anglicky scooter) považuje práve Autoped z roku 1915, prípadne jeho generačný predchodca Motoped.

Na trh prišiel v čase, keď prakticky neexistovali pravidlá pre motorizované dopravné prostriedky. V americkom Connecticute síce vznikol prvý ucelený legislatívny rámec ešte v roku 1901, ale taký New York zaviedol povinnosť triezveho riadenia motorových vozidiel až o dekádu neskôr a napríklad svetelná signalizácia bola zavedená do praxe až o ďalších 15 rokov.

Prvé zmienky v novinách o Autopede neboli tak pozitívne, ako to pozorujeme dnes v súvislosti s elektrickými kolobežkami. Podľa New York State Museum sa v čase uvedenia na trh písalo ako o „freak vehicle“, vo voľnom preklade čudnom šialenom vozidle. Napriek tomu si svojich používateľov kolobežka našla, za čo jej výrobca vďačí aj šikovnému marketingu s pútavými textami a peknými ilustráciami s dámou v dobovom kostýme.

„Autoped je ideálnym prostriedkom na krátku vzdialenosť pre obchod alebo profesionálnych mužov a ženy do a z ich obchodných miest; pre ženy, aby nakupovali; pre lekárov, aby uskutočňovali pravidelnú dennú prácu alebo reagovali na urgentné volania; pre staršie deti dopravujúce sa na výlety alebo do školy; pre zamestnancov, keď sú poslaní na cesty; pre potraviny, drogérie a iných obchodníkov na účely rýchleho dodania; pre obchodníkov; pre zamestnancov, aby jazdili do a z práce; pre zberateľov; opravárov; poslíčkov a pre kohokoľvek iného, kto chce ušetriť peniaze, čas a energiu. Všetci si užijú pohodlie a potešenie AUTOPEDINGU.“

Autoped-Girl.jpg

Ilustrácia Autoped Girl od Everetta Shinna v novinách Puck z roku 1916

 

Autoped teda nebol zameraný iba pre elity alebo bohatých, cielil doslova na všetkých. Dokonca sa hovorí, že v roku 1916 mal byť Autoped novým trendom a keď v roku 1921 výrobca zhotovil kolekciu fotografií s pilotkou Ameliou Earhartovou, vyšli k fotografiám titulky „V blízkej budúcnosti, ako nám hovoria, nikto nebude už viac kráčať.“

Lady Florence Norman.jpg

Lady Norman Florence cestuje do svojej práce v Londýne v roku 1916 (foto: Paul Thompson/FPG/Achive Photos/Getty Images)

 

Motorizovaným kolobežkám dali šancu aj obchodníci a inštitúcie, za všetky možno spomenúť napríklad New York Postal Service, prípadne štát Kalifornia, ktorý si mal takto pre letnú sezónu 1918 zabezpečiť atrakciu na pláže na prenájom.

Mailmen on scooters.jpg

Poštári na motorizovaných kolobežkách (foto: (Underwood Archives/Getty Images)

Nanešťastie, podobnú príležitosť v šikovných dopravných prostriedkoch nachádzali aj kriminálnici, ktorí ich údajne začali využívať ako únikové vozidlá. Okrem toho začali terorizovať obyvateľov Brooklynu, Queensu a Manhattanu, uvádza Online Bike Museum, pričom zdôrazňuje najmä Long Island Bogtrotters a ich pouličné preteky.

 

Prečo teda dnes o Autopede skoro nič nevieme? A prečo vôbec táto firma aj so svojím jedinečným vynálezom zanikla? Napriek tomu, že si novinka nachádzala cestu k ľuďom, nestala sa komerčne veľmi úspešnou, čo spôsobilo jej zánik. Problémom bolo tiež obdobie, v ktorom inovácia prišla na americký trh, prichádzajúca Veľká hospodárska kríza (30. roky 20. storočia), vyššia nadobúdacia cena a pomerne vysoké prevádzkové náklady.

Problém s nákladovosťou síce neskôr údajne vyriešil produkt Cushman Auto-Glide, ten však podobne ako niekoľko jeho konkurentov doplatil na nové regulácie dopravy od štátov, ktoré zvýhodňovali automobily. Motorizované kolobežky za začali považovať za nebezpečné a postupne sa vytratili ako z ciest, tak aj z pamäte ľudí.

Dnes zažívajú motorizované kolobežky renesanciu a obrovský boom a začínajú byť pre mestá opäť problémom. Napríklad na Slovensku sa medzičasom prijali legislatívne opatrenia, ktoré znemožňujú jazdu elektrickými kolobežkami po chodníkoch, ak presahujú priemernú rýchlosť chôdze, zároveň im bolo umožnené používať pruhy pre cyklistov.

 

 

 

REKLAMA » PREJSŤ NA STRÁNKU INZERENTA


Naše tipy

Do Petrohradu bez víz! Letenky, doprava, ubytovanie a všetko, čo treba vedieť pred touto cestou

Výlet do Petrohradu nebol nikdy jednoduchší, a to vďaka zrušeniu vízovej povinnosti, ktorú nahradil bezplatný elektronický dokument. Inšpirujte sa sprievodcom, ktorý vám výlet uľahčí. Petrohrad je metropola Ruska, ktorá je považovaná za lepší turistickejší zážitok ako samotná Moskva.

23. januára 2020

Nečakané správy

Čína práve vyhlásila vojnu jednorazovým plastom. Bude vzorom aj pre Európu.

Rozsah opatrení proti jednorazovým plastom je bezprecendentný.

21. januára 2020

Tip na výlet

Francúzska riviéra – kombinácia hôr, pláži a príjemnej atmosféry za 3 dni

Krásne pláže, chutné jedlo, bohatá história a ešte krajšia príroda. To všetko sa dá stihnúť počas troch dní na Francúzskej riviére.

21. januára 2020

„Dobrosrdečnosť je zadarmo“

Prečo podnikáme dlhé cesty za sebapoznaním do Ázie?

Ocitli ste sa už niekedy v situácii, kedy ste nevedeli, či sa váš život uberá tým správnym smerom alebo ste dokonca nevedeli, čo vlastne od života chcete? V súčasnosti to veľa mladých ľudí rieši tak trochu radikálne. Vyberú sa niekde, kde toho nemajú veľa, no predsa majú čo ponúknuť.

20. januára 2020

New York Harbour Storm-Surge Barrier

Má hrádza okolo New Yorku za 200 miliárd dolárov zmysel? Prekvapivo sa zhodujú vedci i Trump

Podľa Trumpa sú to vyhodené peniaze a ani odborníci sa nezhodujú na tom, že bude hrádza fungovať.

20. januára 2020

VIDEO | Supercar Blondie

Najvzácnejšie autá sveta v jednej garáži

Navštívime spolu so Supercar Blondie Petersen Automotive Museum, kde môžete vidieť zbierku tých najhodnotnejších vozidiel na svete. Nie všetky sa vám však budú páčiť.

20. januára 2020

USA vs. Čína

Obchodná vojna medzi USA a Čínou – čo je jej pôvodca a prečo podpísanie dohody neznamená jej koniec?

Prečo sa nevedia Spojené štáty a Čína dohodnúť? USA je značne zadlžená a Čína je jej druhý najväčší veriteľ. Tento stav vytvára medzi nim napätie.

18. januára 2020

Kybernetická bezpečnosť

Zverejnili 20 najpoužívanejších hesiel sveta, pravdepodobne ich máte aj vy

Ak niekde používate jedno z uvedených hesiel, radšej si ho hneď zmeňte.

17. januára 2020

Neprehliadnite

3D tlač je príležitosť spraviť svet lepším miestom

Neuveriteľný technologický pokrok, ktorého sme všetci práve teraz svedkami, je záväzkom pre nás i ďalšie generácie.

16. januára 2020

Cenzurovaný antihrdina

Joker bol omyl. Predstaviteľ Jokera prechádza do Marvelu a hrá úplne novú postavu

Herecká povesť Jareda Leta podľa mnohých utrpela, keď vyšiel film Suicide Squad, v ktorom zahral avantgardného Jokera. Leto teraz prešiel z DC do Marvelu, kde stvárni postavu Morbiusa.

15. januára 2020

Doba živých robotov sa blíži

Prvý robot vyrobený zo živých buniek je na svete: ani živý, ani umelý, niečo medzitým

Vermontská univerzita si na svoje konto pripísala svetové prvenstvo – výrobu „robota“ vyrobeného zo živých buniek. Budúcnosť tohto vynálezu povzbudzuje divoké špekulácie.

14. januára 2020

Verejný záväzok zodpovednosti

Hrozby, ktoré nás dnes ovplyvňujú, sú vážne. Emisie CO2 neberieme na ľahkú váhu

Emisie CO2 by sme nemali brať na ľahkú váhu. Podieľajú sa na množstve problémov, ktoré okolo seba máme.

13. januára 2020

Stále máte chuť na kávu?

Prečo by mala šálka kávy stáť 22,50 eur

Ceny kávy sú neudržateľne nízke a ani si to neuvedomujeme.

9. januára 2020

Hviezdy dostupné pre každého

Celebrita najvyššieho rangu zagratuluje vášmu kamarátovi či manželke. Služba Cameo je unikátom.

Známe osobnosti ponúkajú za niekoľko desiatok či stoviek dolárov videá vytvorené špeciálne pre konkrétnu osobu.

8. januára 2020

Vplyv človeka je pozitívny i negatívny

Austrália čelí masovému vymieraniu druhov. Dialo sa aj v minulosti, no teraz je to iné

Katastrofické požiare v Austrálii budú mať dopad nielen na ekonomiku, ale aj biodiverzitu a funkcie ekosystému. 

7. januára 2020

Ničíme si vlastný svet

Čo robí vzduch v Dillí tak smrteľným? Prekvapivo to nie je len o doprave

V dobe populizmu sa hovorí najmä o nezdravej doprave, ale oveľa väčší vplyv na znečistenie majú tradície.

3. januára 2020

Už je to tu opäť

Najčastejšie novoročné predsavzatia: tretie je najväčším prekvapením

Obmedziť alkohol už nie je tak atraktívne predsavzatie ako v minulosti, ale chudnúť by chceli všetci.

2. januára 2020

PF2020

Oslavy Nového roka 2020 naživo: Ohňostroje končia, užite si možno tie posledné

Ochrana životného prostredia a zvierat, zvyšovanie bezpečnosti a pokrok. To sú dôvody, pre ktoré sa z ohňostrojov pomaly stáva prežitok.

31. decembra 2019

Vlajková loď značky Genesis chce s veľkými motormi konkurovať najmä nemeckej prémii

G90-ka má za sebou ďalšiu modernizáciu. 

23. decembra 2019

Hudobná diaľnica v Maďarsku (video)

Tento zaujímavý počin by sa zišiel aplikovať aj u nás v úseku medzi Bratislavou a Trnavou a možno by sa vodiči jazdiaci v strednom pruhu naučili jazdiť podľa predpisov 🙂

23. decembra 2019

Ďakujeme za priazeň

Veselé Vianoce a PF 2020

Prajeme Vám, aby ste koniec roka 2019 prežili práve tak, ako si predstavujete.

A želáme Vám, aby bol nasledujúci rok 2020 tým najlepším, aký ste kedy zažili.

S pozdravom celý redakčný tím magazínu UnitedLife

23. decembra 2019