Aktuálne zo sveta

Nový Zéland: Mladí ľudia dostanú doživotný zákaz kupovať cigarety. Vytvorila vláda reformou priestor pre čierny trh?

Nový Zéland vo štvrtok predstavil plán, ktorým chcú z trhu natrvalo odstrániť tabak. Ich hlavným cieľom je zabezpečiť, aby mladí ľudia (vo všetkých etnických skupinách vrátane chudobnejších domorodých obyvateľov Maoriov) nikdy nezačali fajčiť. Od roku 2023 bude mať každý občan do 15 rokov doživotný zákaz užívania nikotínu. To znamená, že predaj či distribúcia cigariet ,,novej“ generácii sa… Prečítať celé
Vydané 13. decembra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Nový Zéland vo štvrtok predstavil plán, ktorým chcú z trhu natrvalo odstrániť tabak. Ich hlavným cieľom je zabezpečiť, aby mladí ľudia (vo všetkých etnických skupinách vrátane chudobnejších domorodých obyvateľov Maoriov) nikdy nezačali fajčiť. Od roku 2023 bude mať každý občan do 15 rokov doživotný zákaz užívania nikotínu. To znamená, že predaj či distribúcia cigariet ,,novej“ generácii sa bude považovať za trestný čin. V praxi to bude vyzerať tak, že deti vo veku štrnásť rokov si nikdy nezadovážia tabakové výrobky legálnou cestou.

Prestavte si, že  by bol spomínaný zákon už v platnosti a vy máte 14 rokov. Teda každým ďalším pribúdajúcim rokom by sa hranica zákazu zvyšovala. Výsledkom by bola úplná segregácia cigariet, ktorá by pokryla celú populáciu. A takto to vlastne bude fungovať. Avšak v roku 2050 v krajine bude ešte stále nikotín voľne dostupný pre starších ľudí (to sú tí, na ktorých sa zákon nevzťahuje).

Snažia sa úroveň fajčenia znížiť pod päť percent.

Podľa dostupných údajov  v krajine fajčí 13,5 percenta obyvateľov. Lenže toto meradlo neodráža realitu medzi domorodým maorským obyvateľstvom, kde je prekročená ,,norma“ takmer o dvadsať percent. Aby sme si to vedeli porovnať so Slovenskou republikou, tak najaktuálnejšie dáta pochádzajúce spred troch rokov jasne hovoria o tom, že u nás fajčí o päť  percent viac populácie ako na Novom Zélande. Pričom ešte pred desiatimi rokmi by sme hovorili o štyridsiatich percentách.

Robia to pre zdravie ľudí

Hlavnou príčinou úmrtí na Novom Zélande je rakovina spôsobená fajčenim tabaku. Keďže ide o smrť, ktorej sa dá ,,elegantne“ predísť, tak sa  vláda rozhodla raziť tvrdú bezcigaretovú cestu.  Ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že zbytočné straty na životoch sa týkajú najmä maorských, tichomorských a nízkopríjmových komunít.

Svetová zdravotnícka organizácia WHO varuje pred tabakovou epidémiou! Upozorňuje fajčiarov na to, že tabak zabíja každý rok viac ako osem miliónov ľudí. Pričom sedem miliónov úmrtí sa týka tuhých fajčiarov. Zvyšných 1,2 milióna je naopak výsledkom pasívneho fajčenia. Dalo by sa povedať, že práve tabak zabíja až polovicu svojich užívateľov. Tiež poukazujú na to, že všetky formy tabaku sú škodlivé od cigariet, vodných fajok cez bezdymové výrobky, cigary až po žuvací tabak.

Už desať rokov sa snažia eliminovať trh s cigaretovým tovarom | unsplash.com

INZERCIA

O prvú elimináciu sa pokúsili už v roku 2011

Nový Zéland prvýkrát oznámil tento cieľ v roku 2011. Odvtedy neustále zvyšujú ceny cigariet. Práve v tejto krajine si kúpite jedny z najdrahších cigariet na svete. Balíček stojí asi 30 novozélandských dolárov, čo je v prepočte približne 18 eur. Zvyšovanie cien síce dopomohlo k zníženiu úrovne fajčenia, no vláda v tom už nechce pokračovať. Myslia si, že jediné, čo ich obyvateľom pomôže je úplný zákaz predávania cigariet.

Reforma môže mať dopad na čierny trh

Tvrdým zásahom proti tabakovému priemyslu sa môže v krajine vytvoriť priestor pre čierny trh. Avšak nie v dohľadnej dobe, keďže minimálne ďalšie polstoročie bude v obchodoch tabak voľne dostupný (nie pre vyčlenenú generáciu). Obyvateľom sa kontroverzné rozhodnutie nepáči.  Najčastejšie argumenty sa týkali najmä občianskych slobôd a obáv z pašovania tabaku. Naopak lekári sa z návrhu tešia, pretože zákaz fajčenia by mohol  pomôcť zdravotníckemu systému a ušetrili by im odhadom 5,5 miliardy novozélandských dolárov.

Teda od roku 2023 sa pre obyvateľov nad 15 rokov nič nemení. Predaj tabakových výrobkov je povolený ešte minimálne na ďalších 50 rokov. Hoci pašeráci budú mať možnosť zarábať na čiernom trhu, no nebude to až tak skoro.  Nepopulárnym krokom vláda nechce ísť proti obyvateľom, ale snažia sa ušetriť ako ich životy, tak aj 5,5 miliardy novozélandských dolárov ročne. Postupom času by sa Nový Zéland mal stať krajinou ,,bez dymu“.

Pokračujte na ďalší príspevok »