Technológie

Nové smartfóny OnePlus by mohli dostať rotujúci fotoaparát

Používatelia smartfónov si už určite zvykli, že pri fotení na šírku musia svoj smartfón otočiť horizontálne a naopak, pri fotení na výšku je potrebné držať smartfón vertikálne. Výrobca smartfónov OnePlus však prišiel so zaujímavým nápadom. Predstavte si, že by sa zadná kamera vášho smartfónu mohla otáčať podľa toho, aký záber chcete vytvoriť. Kamera by podľa návrhu… Prečítať celé

Používatelia smartfónov si už určite zvykli, že pri fotení na šírku musia svoj smartfón otočiť horizontálne a naopak, pri fotení na výšku je potrebné držať smartfón vertikálne. Výrobca smartfónov OnePlus však prišiel so zaujímavým nápadom.

Predstavte si, že by sa zadná kamera vášho smartfónu mohla otáčať podľa toho, aký záber chcete vytvoriť. Kamera by podľa návrhu mala možnosť otočiť sa o 180 stupňov. To by umožnilo používateľovi fotiť v akomkoľvek uhle, bez ohľadu na to, ako je otočený jeho smartfón. Mohlo by to priniesť vylepšenia napríklad pri fotení panorámy.

Pri nahrávaní videa, by tento systém mohol dokonca slúžiť na horizontálnu stabilizáciu videa a eliminovanie chvenia. Taktiež by rotačný mechanizmus kamery mohol poslúžiť ako zaujímavý nástroj na vytváranie špeciálnych efektov vo videách.

Patent spoločnosti OnePlus na rotujúci fotoaparát

Spoločnosť požiadala Svetový úrad pre duševné vlastníctvo (World Intellectual Property Office) o patent na rotujúci fotoaparát ešte koncom roka 2020. Patent bol následne schválený v júni 2021. Portál LetsGoDigital ho našiel pod názvom „Modul kamery a elektronické vybavenie“.

Patent, ako sme už spomínali, popisuje kamerový systém, ktorý sa dokáže otáčať okolo svojej osi. Rotácia by mala byť možná maximálne o 180 stupňov, ale zastaviť by mohla v ľubovoľnom uhle v tomto rozmedzí. Na plynulú rotáciu fotoaparátu by mali slúžiť magnety a do systému by mal byť tiež zabudovaný mechanizmus na zníženie otrasov.

INZERCIA

Návrh rotujúceho fotoaparátu spoločnosti OnePlus [LetsGoDigital]

Návrh rotujúceho fotoaparátu spoločnosti OnePlus [LetsGoDigital]

Klady a zápory

Niektorí používatelia dúfajú, že by OnePlus mohol túto novú technológiu implementovať do modelu Pro novej série OnePlus 11. Iní však hovoria, že nevidia praktické využitie rotujúceho fotoaparátu, keďže si používatelia môžu pri fotení telefón jednoducho otočiť podľa toho, ako potrebujú. Tiež je možné otočiť fotografie aj videá v postprodukcii, kedy však môže pri úprave dôjsť ku strate kvality a tiež k orezaniu obrazu.

Namiesto troch fotoaparátov len jeden

Čo sa týka série OnePlus 11, jej oficiálne predstavenie je ešte v nedohľadne. Výrobca má určite od schválenia patentu dostatok času na dodatočný vývoj tohto sytému, ako aj implementáciu do pripravovaných zariadení. Otázne však zostáva, či by OnePlus obetoval sekundárne a terciárne zadné kamery na svojich nových zariadeniach.

Dizajnový návrh systému rotujúceho fotoaparátu [LetsGoDigital]

Dizajnový návrh systému rotujúceho fotoaparátu [LetsGoDigital]

Podľa prvých renderov a nákresov patentu to totiž vyzerá, že by systém mohol obsahovať len jeden fotoaparát. V novom smartfóne OnePlus 11 by tak na rozdiel od jeho predchodcov chýbal ultraširokouhlý objektív, rovnako ako aj teleobjektív.

Spoločnosť OnePlus

OnePlus Technology je čínskym výrobcom spotrebnej elektroniky so sídlom v meste Shenzhen v provincii Guangdong. Spoločnosť založili v roku 2013 Carl Pei a Pete Lau. Na trhu si spoločnosť získala rýchle uznanie vďaka svojej agresívnej marketingovej stratégii. OnePlus je dcérskou firmou spoločnosti Oppo a je známa hlavne výrobou smartfónov. Minulý týždeň začala spoločnosť v Indii oficiálne predávať jej nový smartfón OnePlus 9RT. Nedávno tiež na čínsky trh uviedla novú sériu OnePlus 10.

 

 

Zdroje: NotebookCheck.net, LetsGoDigital, Android Headlines, Gizchina, PhoneArena

Zdroj titulnej fotografie: LetsGoDigital

Pokračujte na ďalší príspevok »