Autá

Čítanie na 3 min.

Nové Bentley Bentayga plug-in hybrid: 3-litrová V6 a 50 km len na elektrinu


Vydané: 5. januára 2021 | Autor:
, , , , , , ,

Ako hodnotíte tento príspevok?

Priemerné hodnotenie 4 / 5. 2

Nové Bentley Bentayga sa dočkalo tretieho zástupcu. Po modeloch Bentayga V8 a Bentayga Speed prišiel čas na formálne uvedenie verzie plug-in hybrid, ktorú Bentley označuje jednoducho „Hybrid“. Model má napĺňať predstavy spoločnosti o dosahovaní udržateľnosti v individuálnej mobilite, dvojmotorová Bentayga tak prejde na čisto elektrický pohon približne 50 kilometrov (31 míľ podľa metodiky NEDC).

Elektrický dojazd pritom významnejšie ovplyvňuje viacero faktorov, medzi inými aj aktuálne počasie, štýl jazdy, charakter a profil trasy, ako aj množstvo zapnutých spotrebičov na palube. Napriek tomu Bentley vo svojej tlačovej správe uvádza, že podľa jeho zistení z nedávneho školenia obchodníkov až 78 percent ciest na trase dlhej 800 kilometrov bolo uskutočnených bez lokálnych emisií – teda na elektrinu.

Britská značka aj takto pripomína, že plug-in hybridy s dojazdom okolo 50 kilometrov skutočne predstavujú riešenie ekologicky bezpečnej mobility.

Na krátkej trase toto luxusné SUV zákazník prevádzkuje na elektrinu, zatiaľ čo prevažne mimo mesta využíva benzínový motor V6 so zdvihovým objemom tri litre.

Kombinovaný dojazd je vďaka trakčným akumulátorom s kapacitou 17,3 kWh a benzínovej nádrži 862 kilometrov (536 míľ), avšak podľa metodiky NEDC. Podľa u nás platnej metodiky WLTP to bude o niekoľko kilometrov menej.

Samotný elektrický motor umiestnený v prevodovke má maximálny výkon 94 kW (126 koní) a dosahuje max. krútiaci moment solídnych 350 Nm. Elektrický motor dokáže auto rozbehnúť na rýchlosť 135 km/h.

Benzínový motor V6 je vybavený dvojitým preplňovaním.

Dizajn exteriéru novej Bentaygy je značne sviežejší, čistejší a modernejší, zároveň však neprichádza so zmenami, na ktoré by si súčasní zákazníci museli ťažšie zvykať. Neplatí to však celkom pre zadné partie, ktoré si v porovnaní s predfaceliftovaným modelom osvojili nápadne odlišné svetlomety (už sme videli v ostatných dvoch modernizovaných Bentaygach).

Prepracovaný bol aj interiér, ktorý teraz obsahuje nové kombinácie luxusných materiálov a vyniká špičkovým  remeselným spracovaním.

Infotainment novej generácie je integrovaný do ručne vyrobeného „krídlového“ dizajnu prístrojovej dosky Bentley a je vybavený 10,9-palcovou obrazovkou s grafikou od okraja po okraj. Úplne nový digitálny displej má vysoké rozlíšenie a dynamickú grafiku, ktorú je možné konfigurovať podľa preferencií vodiča.

Značka Bentley momentálne pracuje na napĺňaní svojej strategickej vízie Beyond100. Jej ciele nie sú vôbec malé: do roku 2026 má byť kompletné modelové portfólio automobilky elektrifikované, a to prostredníctvom plug-in hybridov alebo batériových elektrických vozidiel.

 

Ako hodnotíte tento príspevok?

Priemerné hodnotenie 4 / 5. 2