Zaujímavé zamestnania

Nezvyčajné povolania z minulosti: I. časť

Služby pre ľudí, od ľudí Vráťme sa späť v čase a priblížme si nezvyčajné povolania, ktoré by dnes už nenašli uplatnenie. Ak mladý človek hľadal brigádu, jednou z možností bolo stavať kolky pre hráčov bowlingu. Pracovníci zvyčajne sledovali hru a po každom súťažiacom usporiadali kolky na bowlingovej dráhe pre ďalšieho hráča. Gottfried Schmidt však v roku 1936 prišiel na trh… Prečítať celé
Vydané 8. decembra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , ,

Služby pre ľudí, od ľudí

Vráťme sa späť v čase a priblížme si nezvyčajné povolania, ktoré by dnes už nenašli uplatnenie. Ak mladý človek hľadal brigádu, jednou z možností bolo stavať kolky pre hráčov bowlingu. Pracovníci zvyčajne sledovali hru a po každom súťažiacom usporiadali kolky na bowlingovej dráhe pre ďalšieho hráča. Gottfried Schmidt však v roku 1936 prišiel na trh s mechanickým stavačom kolkov a študenti si museli hľadať prácu inde.

Predavačov v potravinách stretávame aj dnes, počas prohibície (1920-1933) mali ešte jednu špeciálnu funkciu. Amerika za zámienkou zníženia kriminality a zlepšenia zdravia svojich občanov zaviedla prísny zákaz výroby a predaja alkoholických nápojov. Samozrejme, že ľudia hľadali spôsoby ako obísť pravidlá. Tichí obchodníci (hush shopkeepers) svoje meno dostali podľa toho, že podpultovo predávali alkohol na dohodnutom tichom mieste.

nezvyčajné povolania

Mliekari boli v minulosti veľmi populárni, s uvedením trvanlivého mlieka na trh postupne ustupovali. zdroj: pinterest.com

Ďalším roznášačom obľúbeného nápoja, tentoraz legálne, bol mliekar. Predtým, než do domácností pribudli chladničky, mliekar skoro ráno zvonil pri dverách s čerstvým mliekom vo fľaši. Povolanie stratilo svoju popularitu v 70. rokoch minulého storočia. Dnes sa v niektorých krajinách (aj na Slovensku) využívajú mliečne automaty.

Ostatné potraviny si takisto potrebovali zachovať v kuchyniach svoju čerstvosť, preto sa muži zamestnávali ako rezači ľadu. Chodili k jazerám a pomocou ručnej píly alebo zariadení ťahaných koňmi vyrezávali veľké kusy ľadu. Predtým sa vyrezal kanál, cez ktorý posúvali bloky ľadu na doručenie. Bola to nebezpečná práca, ktorá sa často vykonávala v ťažkých poveternostných podmienkach – nie je preto prekvapením, že sa ľad pod nohami prepadával.

Silný hlas a obchodovanie s potkanmi

„Počúvajte počúvajte počúvajte!“ Takto začínalo hlásenie „mestského krikľúňa“ (town crier), ktorý bol známy aj ako zvonár, keďže nielen krikom, ale aj zvonením na seba pútal pozornosť. Dnes zvonár patrí medzi nezvyčajné povolania, vídať ho skôr pri dobových oslavách. V stredovekej Európe a Severnej Amerike bol nosičom nových správ a oznámení. Okrem zvučného hlasu k požiadavke na prijatie patrila aj schopnosť čítať, keďže bežní občania boli v tých časoch prevažne analfabeti. Oznam zvonár uzatváral slovami: „Boh ochraňuj kráľa“ alebo „Bože ochraňuj kráľovnú“.

nezvyčajné povolania

Typická uniforma zvonára. zdroj: unsplash.com

Počas 19. storočia Londýn ekonomicky prosperoval, no Viktoriánska éra je neslávne známa aj všadeprítomnou špinou. Keďže sa majetní obyvatelia prevážali v kočoch s konskými povozmi, nie je ťažké domyslieť si, na čo sa dalo ľahko šliapnuť. Veľkým strašiakom boli aj potkany, ktoré sa v kanáloch premnožili, preto sa mesto nevyhlo niekoľkým epidémiám cholery.

Inzercia

Odchyt potkanov sa ukázal ako veľký biznis, ktorý okrem likvidácie slúžil aj na ich predaj. Organizátori zápasov, kde medzi sebou súperili hlodavce a psy tento obchod často využívali. Lapači chytali potkany ručne, aby ich prilákali, natreli si ruky zmesou esenciálnych olejov. Potkany sa často bránili a lapačov pohrýzli, čo viedlo k bolestivým infekciám. Ak sa im však podarilo zviera chytiť, strčili ho do klietky a na námestí sa predvádzali okoloidúcim. Vyrábali si vlastné jedy a ich účinok na potkany demonštrovali pred davom.

O aké povolania by sme mohli prísť v budúcnosti?

Nezvyčajné povolania často vznikajú z nutnosti. Nie je novinkou že vo väčších mestách vás reštaurácií obslúži robot. Automatizované stroje šetria peniaze a čas. Prinesú jedlo na stôl, odnesú ho a robotickým hlasom zaželajú dobrú chuť. V prípade, že sa pokazia, je to aj tak práve človek, ktorý ich opäť spojazdní. Zatiaľ čo 21. storočie ponúka technologický pokrok, ktorý vytláča ľudských pracovníkov zo svojich miest, vznikajú aj nové povolania. V duchu hesla „na internete nájdeš všetko“ sa obchod presunul do online prostredia. Od správcov webových stránok až po youtuberov – z koníčkov sa stalo povolanie, ktoré vďaka kvalitnej práci a určite aj troške šťastia dokáže človeka bez problémov uživiť.

Roboty sú v reštauráciách výhodným pomocníkom, najmä počas prebiehajúcej pandémie COVID-19. zdroj: unsplash.com

Ako dlho ale potrvá kým niektoré zamestnania „vyjdú z módy“? Ak môžu hostí obsluhovať stroje, pokojne sa môže stať, že ani jedlo nebude navždy pripravované klasicky. Kto videl československý seriál Návštevníci, určite si spomenie na legendárne amarouny. Farebné želé v sebe ukrývalo chuť najrôznejších jedál a súčasná molekulárna gastronómia pracuje s rovnakým konceptom. Preto sa nám to môže zdať nemysliteľné, ale jedného dňa bude možno povolanie kuchára či čašníka minulosťou.

Zdroje: www.goodhousekeeping.com, www.londonist.com, www.tophoreca.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.