Koronavírus a jeho vplyv na ekonomiku

Nezamestnanosť na Slovensku a vo svete pre koronakrízu

Pripravovali sme sa na dramatické vzostupy nezamestnanosti v dôsledku pandémie koronavírusu. Realita je zatiaľ skôr pokojná, ale vyhliadky sú neisté.
Vydané 22. júna 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

V apríli stúpla nezamestnanosť v USA na 14,7 percenta, čo je najviac za posledných takmer deväťdesiat rokov. Naposledy sa podobné čísla atakovali v 30. rokoch 20. storočia v čase ekonomickej krízy. Májové čísla sú o niečo lepšie (13,3 percenta), ale zdá sa, že Spojené štáty stoja na prahu závažnej krízy – ak ho už neprekročili. (zdroj: Market Watch)

Ani inde nie sú predpovede ekonomickej situácie priaznivé. Podľa Tranding Economics v máji 2020 v Rakúsku stúpla nezamestnanosť zo 6,8 percenta (máj 2019) až na 11,5 percenta. Jedná sa o nárast počtu nezamestnaných až 69,7 percenta na 473-tisíc ľudí.  V apríli to pritom bolo ešte o niečo horšie, nezamestnanosť v krajine predstavovala 12,8 percenta. U našich západných susedov, v Českej republike, sa darí držať nezamestnanosť na veľmi nízkych úrovniach. V máji 2020 bola v krajine evidovaná nezamestnanosť 3,6 percenta, pričom v apríli to bolo 3,4 percenta.

 

Ako sa vyvíja nezamestnanosť na Slovensku?

Slovensku sa v posledných mesiacoch pred koronou darilo udržiavať priaznivý trend vývoja nezamestnanosti. V priebehu rokov 2018 a 2019 sa darilo krivku tlačiť nadol a ak berieme do úvahy posledný rok, nezamestnanosť sa prevažne držala tesne pod piatimi percentami. Dôvody sú rôzne, v zásade dobrú zamestnanosť na Slovensku podnecuje zahraničný kapitál, napríklad v podobe automobiliek, na ktorý sú naviazané početné dodávateľské reťazce.


Vývoj nezamestnanosti na Slovensku v priebehu posledných 25 rokov | Zdroj: tradingeconomics.com

Od vypuknutia epidémie a potom pandémie nového koronavírusu sa Slovensko začalo vracať k číslam spred roku 2018, avšak ani zďaleka nesiaha na úroveň nezamestnanosti, ktorá tu bola v rokoch 2000 až 2005. Dvadsaťpercentná miera nezamestnanosti z prvých troch rokov tohto storočia je od nás stále veľmi ďaleko. Napriek tomu by sme nemali zabúdať na to, že vývoj zamestnanosti zatiaľ nie je priaznivý.

INZERCIA
Vývoj nezamestnanosti na Slovensku od januára 2020 do mája 2020 (zdroj: Ústredie práce, soc. vecí a rodiny)
Január 2020 4,98%
Február 2020 5,05%
Marec 2020 5,19%
Apríl 2020 6,57%
Máj 2020 7,2%


Vývoj nezamestnanosti na Slovensku v priebehu uplynulého roka | Zdroj: tradingeconomics.com

 

Inzercia

Aké má Slovensko vyhliadky?

Názory odborníkov na ekonomiku sú občas rozdielne, avšak prevažne sa vedia zhodnúť na tom, že ekonomické dôsledky pandémie koronavírusu ešte krajina iba pocíti. Ľudia, ktorí kvôli nej prišli o prácu, to cítia takpovediac na vlastnej koži a zdá sa, že oni sú iba predvojom.

Zásadným smerodajným faktorom schopnosti Slovenska udržať sa v dobrých číslach je celosvetová situácia, na ktorej sú závislé automobilky, ale aj množstvo iných firiem, ktoré sa zaoberajú exportom do zahraničia. Toľko avizované peniaze, ktoré majú na Slovensku zostať vďaka zamedzeniu možnosti cestovania, zrejme vôbec nebudú tak veľké, ako sa očakávalo.

Významným stimulom môžu byť europeniaze, ktoré Slovensku prislúchajú v rámci medzinárodnej pomoci. Tieto prostriedky sa však ako investície prejavia až po rokoch. Dokonca majú aj taký názov, jedná sa o Balík obnovy zameraný na budúce generácie.

„Európska komisia predstavila 27. mája Parlamentu masívny hospodársky plán vo výške 750 miliárd eur. Spoločne s novým dlhodobým rozpočtom EÚ by sa mal zamerať na zmienenie šokov, ktoré utrpela naša ekonomika počas pandémie COVID-19. Tento plán by mal okrem hospodárskej obnovy brať ohľad aj na životné prostredie,“ uvádza Spravodajstvo Európskeho parlamentu.

Z tých 750 miliárd prislúcha Slovensku suma niekde medzi 6 až 8 miliardami eur.

„Najnovšie ekonomické prognózy Európskej komisie zo začiatku mája ukazujú, že európska ekonomika počas pandémie výrazne utrpela. Náhle zatváranie celých odvetví bude mať podľa ekonómov za následok prepad ekonomiky o minimálne 7,4 percent, čo je viac ako počas finančnej krízy v roku 2009.

Tieto čísla však môžu byť podhodnotené a recesia ešte väčšia ako sa očakáva. Reštart ekonomiky bude postupný, pričom v každej chvíli ho môže prerušiť ďalšia vlna pandémie,“ uvádza sa v správe.

Uvedené slová nie sú veľmi povzbudivé, je ale evidentné, že Slovensko má príležitosti, ako neprianivý vývoj zvrátiť, prípadne aspoň výrazne zmierniť. Kľúčové bude predovšetkým to, ako sa krajine podarí vysporiadať s rastúcou nezamestnanosťou a podporou pre podnikateľov, ktorí koronakrízou utrpeli. V tomto ohľade už Slovensko koná a z hľadiska prevencie, či už ekonomickej i zdravotnej, patrí medzi svetových lídrov – hoci v malých podmienkach.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »



Fenomén

6 dôvodov, prečo zmenila televízia svet

  • Televízia od svojho vzniku zohrala nepopierateľnú úlohu v zmene spoločnosti a postupom času sa stala jedným z najvýznamnejších médií vôbec. Jej vplyv sa dotkol takmer každej oblasti ľudského života a ovplyvnil spôsob, ako vnímame svet okolo nás.
  • Televízory sa tak stali základným zariadením domácnosti a dnes sú neoddeliteľnou súčasťou každodenného života.