INZERCIA: Ochranné rúška s filtrom MeWe
Aktuálna mapa výskytu koronavírusu, počtu nakazených i vyliečených

Cestovanie s Mc'O Travel

Trek po Gruzínsku: Fascinujúci svet iba „kúsok“ od Slovenska

Čítanie na 2 min. Precestoval som veľa krajín sveta, ale nepoznám lepšiu krajinu, ak máte radi nepoškvrnené veľhory bez civilizácie, historické pamiatky staré tisícky rokov i stredoveké stavby s umne zakomponovanou modernou výstavbou a stretávanie sa s milými, srdečnými ľuďmi… a ešte nechcete ďaleko letieť lietadlom, tak takouto krajinou je Gruzínsko.

Najprv sa prejdeme ulicami nádherného hlavného mesta Tbilisi, kde sa snúbi história stará vyše 1 500 rokov s modernými stavbami postavenými na prelome nášho tisícročia.

Potom vyrážame do hôr. Cestou sa ešte zastavíme v niekoľkých starých kláštoroch a kostoloch a mestách, ktoré sú zapísané v svetovom dedičstve UNESCO. Napríklad do 4 000 rokov starého skalného mesta Uplitsike na Hodvábnej ceste. A navštívime aj obľúbené kúpele diktátora Stalina – Bordžomi. A potom ďalšie UNESCO skalné mesto – iba 800 rokov starú Vardziu.

Cez ďalšie historické mestá, chrámy a UNESCO pamiatky, prechádzame do kraja a pohoria s názvom rovnakým ako predmestie Bratislavy – do Rače. Budeme trekovať medzi majestátnymi, snehom pokrytými vrcholkami Kaukazu k ľadovcom. A potom nás srdeční študenti na školskom výlete pozvú na šašlíkovú hostinu s tanečkami a spevmi.

Presúvame sa cez pol Gruzínska do nádhernej a historickej Svanetie. Tu objavujeme stáročné obranné veže a trekujeme v majestátnych horách cez priesmyky a k ľadovcom. A navštívime aj Ušguli – vraj najvyššie položenú osadu v Európe vo výške vyše 2 200 m n.m. A znova presun a treking pod vyše 5 000 metrový Kazbeg, horu, kde podľa bájí bol prikovaný Prométeus.

Nasleduje trek cez 3 000 metrov vysoké horské sedlo do ďalšej nádhernej oblasti s historickým opevneným mestom Šatili. Záverom ideme jednou z vraj 10 najnebezpečnejších ciest na svete do vysokohorskej rozprávkovej oblasti Tušetia, prístupnej iba štyri mesiace v roku. Tu objavíme históriu tohto kraja, prelezieme nádherné kopce s dychberúcimi výhľadmi a náš pobyt oslávia miestny pastieri hostinou z mladého teliatka zabitého a pripraveného na oslavu nášho priateľstva.

A ešte počas 39 minút tohto videa uvidíte ďalšie zaujímavosti tejto nádhernej krajiny, ktorú Vám rozhodne odporúčam navštíviť osobne.

 

https://www.youtube.com/watch?v=Ilu2KMYFans

Prečítajte si aj:

    None Found

Ako sa vám páčil tento príspevok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. 0