4. máj

Nech ťa Sila sprevádza

Ak predvčerom, 4.mája, váš feed na instagrame, či facebooku, zaspamovali príspevky so sloganom  „May the fourth be with you“ tu je dôvod prečo. Štvrtý máj sa stal neoficiálnym dňom Star Wars filmov. Odštartovala to, dnes už veľmi dobre známa, hláška: „May the Force be with you“ z prvého dielu  – Star Wars: A New Hope od… Prečítať celé

Zbieranie a overovanie informácií. Aktuálne témy čerpané z relevantných zdrojov. To sú zásady pri mojej tvorbe. Vo voľnom čase, ale nechávam priestor mojej umeleckej duši. Práca s farbami je môj relax. Najlepšie sa odreagujem pri vytváraní trendových „make up looks“. Neodmysliteľnou súčasťou mojich dní je aj dobrá kniha, či seriál na Netflixe.

Ak predvčerom, 4.mája, váš feed na instagrame, či facebooku, zaspamovali príspevky so sloganom  May the fourth be with you tu je dôvod prečo.

Štvrtý máj sa stal neoficiálnym dňom Star Wars filmov. Odštartovala to, dnes už veľmi dobre známa, hláška: „May the Force be with you“ z prvého dielu  – Star Wars: A New Hope od Georga Lucasa. Film mal premiéru v roku 1977, a toto povzbudzujúce heslo prvýkrát použil Generál Dodonna.Starwars

 

Prečo práve štvrtý máj?

Zahraniční fanúšikovia, ktorí nevideli film v pôvodnom znení sa možno dodnes chytajú za hlavu, a nevedia si vysvetliť, prečo je to práve tento deň. Vysvetlenie je veľmi jednoduché. V angličtine sa totiž štvrtý máj povie ako „May the fourth“, čo sa foneticky veľmi podobá fráze z filmu: „May the Force“. Tejto slovnej hračky sa chytil nejeden fanúšik a pomaly sa začala šíriť ďalej.

 

INZERCIA

Kde sa to celé začalo?

Mimo filmového plátna sa táto referencia objavila po prvýkrát v novinách The London Evening News, v roku 1979. Dôvodom bola platená reklama Britskej Konzervatívnej politickej strany, ktorá gratulovala vtedajšej kancelárke Margaret Thatcher k víťazstvu.

Inzercia
Prvá referencia k filmu v novinách

Platená reklama v novinách The London Evening News z roku 1979. Zdroj : <http://https://futureofstarwars.wordpress.com/tag/may-the-fourth-be-with-you/>

 

Veľký ošiaľ a propagácia však začala až príchodom sociálnych sietí. Fanúšikovia sa cez facebookovú skupinu  v roku 2008, samozrejme 4. mája, rozhodli osláviť „Deň Luka Skywalkera“.  Neskôr, marketingovo spracovala nápad aj spoločnosť Walt Disney, ktorá začala vyrábať limitované edície merchandisingu spojené s hláškou „May the fourth be with you“ (tričká, odznaky..).

 

Ako najlepšie osláviť Star Wars Day?

Je pravdepodobné, že skalopevní fanúšikovia v tento deň takpovediac „binge watchnú“ – pozrú si čo najviac častí filmov za sebou. Ale ak chcete osláviť 4. máj originálnejšie tu je pár tipov ako na to:

Seriálové adaptácie

Pôvodné filmy už poznáte a chcete si pozrieť niečo nové. Na internete nájdete niekoľko seriálových adaptácií zo sveta StarWars. Za povšimnutie určite stojí The Mandalorian alebo Star Wars: The Clone Wars.

Zahrajte sa 

Vo svete videohier nie je tematika StarWars žiadnou novinkou. Pre hráčov je tu niekoľko možností ako bojovať za svoju obľúbenú postavu. Skúste si zahrať RPG hru Star Wars: Knights of the Old Republic.  Alebo si s priateľmi zahrajte multiplayer StarWars BattleFront.

Obed ako zo Star Wars

Mali ste niekedy chuť ochutnať známy drink „Blue Milk“? Dnes to nie je nemožné! Vyskúšajte si pripraviť niektorý z receptov. Zistite ako asi chutili mimozemské špeciality. Alebo si pripravte koláč v tvare Yodu. Recepty nájdete na YouTube.

Cosplay

Samozrejme, nie každý si vie len tak zhotoviť kostým Darth Vadera či Chewbaccu. Skúste sa však premeniť na Obi-Wana či princeznú Leiu, alebo si spravte účes ako Jedi. Aj takýmto malým gestom si priblížite svet StarWars a zlepšíte si náladu vašimi výtvormi.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »